تعمیر سمعک

تعمیر سمعک
.

تعمیر انواع سمعک

انواع مدل سمعک نظیر مدل پشت گوشی، پشت گوشی ریک، داخل گوشی و نامریی دارای اجزای رسیور، میکروفون و امپلی فایر یا پردازنده می باشند. احتمال خرابی در هریک از این قطعات در صورت عدم استفاده درست یا مواظبت صحیح وجود دارد. در این قسمت به طور خلاصه در مورد خرابی هریک از مدل های سمعک صحبت می شود. .

*علت خرابی سمعک پشت گوشی چیست؟

در سمعک پشت گوشی تمام اجزای سمعک در داخل سمعک و پشت گوشی قرار می گیرد. در این مدل بیشترین عامل خرابی رطوبت، تعریق، ضربه به سمعک، بسته شدن میکروفون سمعک، جرم گرفتن قطعات سمعک به مرور، سولفاته شدن باتری سمعک، شکسته شدن درب باتری بر اثر فشار زیاد می باشد. تمیز کردن روی سمعک با دستمال یا سرویس سمعک از بروز یکسری از مشکلات جلوگیری می کند. نحوه جاگذاری باتری و تمیز کردن سمعک در مرحله تحویل سمعک توسط شنوایی شناس آموزش داده می شود. تعمیر سمعک .

*بیشترین عامل خرابی سمعک پشت گوشی ریک(RIC) چیست؟

سمعک ریک نوعی سمعک پشت گوشی می باشد که رسیور سمعک در داخل کانال گوش قرار دارد(در سمعک پشت گوشی رسیور در داخل سمعک قرار دارد). بیشترین خرابی در این مدل به دلیل جرم گرفتن رسیور و سوخته شدن رسیور می باشد. برای جلوگیری از جرم گرفتن رسیور داخل گوش بر روی رسیور از واکس گاردهای سفید رنگ که همانند توری می باشند استفاده می شود. نقش واکس گارد جلوی رسیور مانع شدن از ورود جرم به داخل رسیور می باشد. از این به دو صورت می توان از خراب شدن سمعک ریک جلوگیری کرد: با استفاده از مسواک خشک می توان هر روز این واکس گارد را تمیز کرد که با انجام این کار خرابی رسیور بسیار پایین می آید. همچنین بیمار به راحتی می تواند با تعویض واکس گارد از خرابی رسیور جلوگیری گند. توجه مهم: سمعک های پشت گوشی ریک به دلیل ظرافت همانند سمعک های داخل گوشی می باشند. مشاهده شده است که بسیار از افراد استفاده کننده از سمعک به دلیل عدم نظافت صحیح واکس گارد روی رسیور به کلینیک مراجعه می کنند و خواستار تعمیر و سرویس می باشند اما علت خرابی یا کارنکردن سمعک تنها به دلیل وجود جرم بر روی واکس گارد یا بسته شدن خروجی سمعک می باشد. بنابراین پیشنهاد می شود در صورت از کار افتادن سمعک ابتدا باتری سمعک تعویض شود و سپس واکس گارد روی سمعک برداشته شود. تعمیر سمعک .

*علت خراب شدن سمعک داخل گوشی و نامریی چیست؟

سمعک داخل گوشی و نامریی دارای قطعات یکسان و شبیه به هم می باشند بنابراین خرابی و نحوه نظافت آنها یکسان می باشد. از خرابی های سمعک داخل گوشی که اکثر بیماران با آن مواجهه می شوند بیشترین عامل خرابی رسیور سمعک می باشد به علت جرم بیش از حد و عدم نظافت بیماردر ورودی صدا به مرور بر رسیور سمعک تاثیر می گذارد. همچنین به علت عدم نظافت سمعک، در داخل سمعک جرم قرار می گیرد و به مرور کیفیت صدای سمعک را تحت تاثیر قرار می دهد. از دیگر موارد خرابی این مدل سمعک شکسته شدن درب باتری سمعک، جاگذاری اشتباه باتری سمعک، ضربه به سمعک و شکسته شدن پوسته سمعک، پاره شدن سیم های داخل سمعک و موارد مشابه می باشد. تعمیر سمعک

نمایندگی و برندهای سمعک در تهران

در حال حاضر در ایران چندین برند سمعک آلمانی، دانمارکی و امریکایی که دارای انواع رده های سمعک نامریی، سمعک داخل گوشی، سمعک پشت گوشی و سمعک پشت گوشی ریک می باشند که هر کدام دارای مدت زمان گارانتی متفاوتی می باشد. *سمعک های محصول دانمارک: سمعک اتیکن، سمعک ویدکس، سمعک ریسوند، سمعک اینترتون *سمعک های محصول المان: سمعک سیگنیا(زیمنس)، سمعک رکستون، سمعک ای ام، سمعک ادیوسرویس و سمعک هانساتون *سمعک های محصول سویس: سمعک برنافن، سمعک فوناک *سمعک های محصول کانادا: سمعک یونیترون *سمعک های محصول امریکا: سمعک سونیک، سمعک بلتون، سمعک استارکی . توجه: در حال حاضر مدت زمان گارانتی سمعک ها به مدت 1 سال کاهش پیدا کرده است و اکثر برندهای سمعک در طول 1 سال دارای گارانتی می باشند. در طول گارانتی هریک از سمعک های برند های بالا در صورت خرابی خودبه خودی سمعک(عدم ضربه به سمعک، آب خوردن، شکستگی سمعک و عامل های فشار)، سمعک به صورت رایگان تعمیر می شود و در صورت نداشتن قطعات سمعک جدید به بیمار تحویل داده می شود. در صورت خرابی سمعک بعد از مدت زمان گارانتی، کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا با داشتن تیم تعمیر سمعک در کمترین زمان و هزینه ممکن تعمیرات سمعک را انجام می دهد. .
سوالات مرتبط با تعمیر انواع مدل های سمعک:
*برای خرید سمعک باید به کجا مراجعه کنم؟ برای تهیه و خرید سمعک بهتر است به مراکز شنوایی سنجی مراجعه کنید زیرا متخصصین شنوایی شناسی در انتخاب سمعک براساس نوع و میزان کم شنوایی و نحوه تنظیم آنها چندین واحد سمعک گذرانداه اند. *برای تعمیر سمعک باید به کجا مراجعه کنم؟ در صورت خراب شدن یا عدم کارکرد درست سمعک بهتر است بدون دستکاری سمعک به کلینیک های شنوایی سنجی مراجعه کنید تا در صورت نیاز با تنظیم یا ارسال به شرکت جهت تعویض قطعه مشکل را برطرف کنند. تنظیم و تعمیر انواع برند و مدل های مختلف سمعک در مرکز فراشنوا در سریعترین زمان ممکن و کم هزینه ترین حالت انجام می شود. *هزینه تعمیر سمعک چقدر می شود؟ هزینه تعمیر سمعک بستگی به نوع و آسیب وارد شده به سمعک متفاوت است. به طور مثال تعویض قطعه میکروفون، رسیور یا درب باتری یا تعویض پوسته با یکدیگر متفاوت می باشند. برای اطلاع از قیمت روز این خدمات با مرکز فراشنوا تماس حاصل فرمایید. *آیا امکان تعویض پوسته سمعک داخل گوشی در صورت شکسته شدن وجود دارد؟ بله. با انجام قالب گیری مجدد از گوش بیمار امکان تعویض پوسته سمعک داخل گوشی وجود دارد. در بعضی موارد به دلیل تغییر شکل و اندازه کانال گوش بیمار سمعک دایما دچار سوت یا فیدبک است که در این مواقع تعویض پوسته در سمعک داخل گوشی ضروری می باشد. *آیا سمعک داخل گوشی قابل شارژ وجود دارد؟ بله. سمعک جدید اکتیو و اکتیو پرو از برند سیگنیا(زیمنس) جزء سمعک های داخل گوشی قابل شارژ و امکان اتصال مستقیم به گوشی را نیز دارند. همچنین سمعک جدید اتیکن به نام اون OWN نیز قابلیت اتصال به موبایل را دارد(سمعک اون غیرقابل شارژ است و با باتری کار می کند) *آیا برای نوزادان می توان از سمعک نامریی و داخل گوشی تجویز شود؟ خیر. نوزادان و کودکان به دلیل داشتن کانال گوش کوچک قادر به استفاده از سمعک های داخل گوشی نمی باشند. از این رو در تمام دنیا برای نوزادان و کودکان از سمعک های پشت گوشی با قالب نرم استفاده می شود. .
کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا
کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا علاوه بر تجویز جدیدترین سمعک های روز دنیا با شرایط پرداخت اقساطی و فعالیت به صورت تخصصی بر روی روش های درمان وزوز گوش در بخش تعمیرات انواع برندهای سمعک در هر مدلی نیز برای بیماران عزیز خدمت می کند. در بخش تعمیرات، قبل از تعمیر سمعک با بیمار در مورد هزینه و میزان کارامدی بعد از تعمیر صحبت می شود و در صورت موافقت بیمار تعمیر انجام می شود.  برای ارتباط و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصین سمعک فراشنوا تماس حاصل فرمایید: 02188949368 02188958823 09105241071 برای مشاهده نتایج تجویز انواع سمعک و درمان های وزوز گوش به پیج فراشنوا در اینستاگرام مراجعه فرمایید: Samak_Farashenava@ کانال علمی تلگرام مرکز فراشنوا: https://t.me/farashenava

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.