حجامت و درمان وزوز گوش

حجامت و درمان وزوز گوش

حجامت و درمان وزوز گوش

 

حجامت خون یکی از روش های درمانی مکمل می باشد که در چندین کشور انجام می شود. مکانیسم دقیق این عمل به طور دقیق مشخص نیست اما تئوری های مختلفی در مورد نقش حجامت در درمان بیماری های مختلف بیان شده است.

در مقالات قبلی در مورد مزایای طب سوزنی و طب سنتی بر وزوز گوش صحبت شده است و در این بحث با مطالعه چندین مقاله در مورد مزایا و تاثیر حجامت بر وزوز گوش صحبت می شود.

 

مقاله اول: بررسی اثرات حجامت درمانی بر وزوز گوش

این مقاله به صورت پایلوت و در تعداد کمی انجام شده است اما به دلیل نتایج و توضیح دقیق در این بحث آورده شده است.

در این مقاله به بررسی نتایج قبل و بعد از مداخله(حجامت) با استفاده از پرسش نامه های ارزیابی وزوز گوش و سرگیجه بر روی 27 بیمار انجام شد. بیماران با مشکلات منییر گوش یا وزوز گوش خودبه خودی در این مقاله شرکت کردند. همچنین افراد بالای 60 سال و کمتر از 20 سال از مطالعه خارج شدند.

نتایج بسیار جالبی بعد از 6 جلسه(هر4 هفته در طول 24 هفته) حجامت درمانی در پرسش نامه های وزوز گوش و پرسش نامه سرگیجه دیده شد اما در شنوایی هیج تفاوت و تغییری مشاهده نشد. هیچ گونه عوارض جانبی در بین بیماران بعد از حجامت درمانی مشاهده نشد. به طور کلی می توان گفت حجامت درمانی نتایج بسیار اثرگذاری بر بیماری وزوز گوش و سرگیجه نشان داده است اما برای بدست آوردن نتایج مطمین تر انجام مطالعه در مقیاس و تعداد بیشتر پیشنهاد می شود.

حجامت و درمان وزوز گوش

 

مقاله دوم: مزایای حجامت بر کم شنوایی ناگهانی و وزوز گوش

در این مقاله به بررسی مزایای حجامت درمانی به عنوان درمان مکمل بر روی بیمار با مشکلات کم شنوایی ناگهانی پرداخته شده است. در این آزمایش بالینی بیمار با حداقل 4 سال داشتن بیماری منییر، وزوز، احساس پری و سرگیجه انتخاب شدند و بعد از مدتی دچار کم شنوایی ناگهانی شدند.

کم شنوایی ناگهانی به افت شنوایی بیشتر از 30 دسی بل در حداقل 3 فرکانس شنوایی در زمان کمتر از 72 ساعت گفته می شود. علت های کم شنوایی ناگهانی یا به طور مرسوم سکته گوش را می توان مشکلات عروقی، بیماری خودایمنی، ویروسی و بخشی از درگیری بیماری منییر دانست اما مهمترین علت را اختلال در گردش خون می دانند.

در این مقاله به مدت 2 هفته بیمار تحت درمان دارویی قرار گرفت و بعد از این مدت افت شنوایی بیمار در حدود 10 تا 15 دسی بل بدتر شد(از حدود 5 دسی بل در ابتدا به 60 دسی بل رسید). سپس با ادامه درمان دارویی به صورت مکمل از حجامت درمانی در  جلسه(هر دو هفته یکبار) استفاده شد.

بعد از این مدت با انجام تست شنوایی ادیومتری مشخص شد که در فرکانس های آسیب دیده در حدود 25 تا 35 دسی بل شنوایی بهتر شد. همچنین با استفاده از پرسش نامه معلولیت ناشی وزوز گوش(پرسش نامه THI) میزان تغییرات قبل و بعد از انجام درمان مقایسه شدند که نشان از بهبود در میزان معلولیت ناشی از وزوز بود به این صورت که از حدود 86 (قبل از درمان) به حدود 25(بعد از درمان) رسید که نشان از بهبود و معلولیت ملایم می باشد.

توجه داشته باشید که در این مقالات به علت کمبود تعداد افراد شرکت کننده با اطمینان نمی توانیم از بهبود صحبت کنیم اما به طور کلی بهبود در نتایج دیده شده است.

 

جدیدترین درمان های وزوز گوش در کلینیک شنوایی فراشنوا

درمان وزوز گوش با سمعک های ماسکردار

استفاده از سمعک های جدید ماسکردار یکی از روش های مطمین و موثر بخصوص برای افراد با کم شنوایی و وزوز گوش می باشد. در واقع این مدل از سمعک ها علاوه بر توانایی تقویت صدا و درک بهتر گفتار قادر به تولید نویز و پوشش وزوزگوش جهت کاهش و حذف آن می باشند. همچنین به دلیل اینکه فرد قادر به استفاده در مدت بیشتری در طول روز می باشد دارای نتایج ماندگارتری نسبت به سایر روش های درمان وزوز گوش دارد. نکته ای که در انتخاب سمعک ماسکردار باید به آن توجه کرد پهنای پاسخ فرکانسی سمعک یا میزان فرکانس هایی که سمعک در خروجی خود قادر به تولید آن است باید با فرکانس وزوز گوش بیمار یکی باشد. به زبان ساده تر سمعک توانایی تولید فرکانس وزوز و درنتیجه پوشش آن منطقه عصبی را داشته باشد.

شاید دلیل اینکه بعضی از افراد با وزوزگوش از سمعک نتیجه مثبتی دریافت نمی کنند عدم توجه به این نکته است. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب سمعک ماسکردار ارزیابی دقیق وزوز گوش برای فرکانس و شدت وزوزگوش توسط متخصص شنوایی شناس انجام شود و سپس براساس فرکانس وزوز سمعک مناسب انتخاب شود. نکته دیگر برای سمعک های ماسکردار میزان استفاده در طول روز می باشد. استفاده روزانه بین 4 تا 5 ساعت به مدت 3 تا 6 ماه و در بعضی مقالات 1 سال برای کاهش و حذف وزوز گوش کافی می باشد.

 

درمان وزوزگوش با دستگاه تحریک الکتریکی

یکی دیگر از روش های جدید استفاده از تحریک الکتریکی برای ریلکس کردن و دوباره برنامه ریزی کردن فعالیت عصبی می باشد. همانطور که اطلاع دارید وزوز در اکثر اوقات ناشی از افزایش فعالیت عصبی در مناطق فرکانسی مختلف می باشد. در نتیجه استفاده از تحریک الکتریکی بخصوص همراه با روش صدادرمانی بهترین نتیجه دریافت می شود. نکته مهم در روش تحریک الکتریکی توجه به میزان کم شنوایی می باشد. در واقع برای افرادی که دچار کم شنوایی بیشتر از حد ملایم یا بیشتر از 40 دسی بل می باشند احتمال پاسخ و نتیجه مناسب کاهش می یابد(هرچه میزان افت شنوایی بیشتر شود احتمال درمان با تحریک الکتریکی نیز کاهش می یابد).

 

درمان وزوزگوش با دستگاه لیزر کم توان

دستگاه لیزر گوش با ارائه جریان کم توان و با افزایش جریان خون به گردش خون بهتر و افزایش فعالیت سلولی کمک می کند که این کار بخصوص در افراد با وزوزهای ضربانی و به عنوان مکمل درمانی درکنار سایر درمان ها مفید می باشد.

 

درمان وزوزگوش با روش موسیقی درمانی

در روش موسیقی درمانی می توان با استفاده از نرم افزار در موسیی ناچ یا فیلترهای مناسبی قرار داد تا منطقه عصبی که سبب وزوز گوش شده است دچار تحریک نشود. در واقع با این کار به یکسان سازی فعالیت عصبی در طول عصب کمک می شود. همچنین دستگاه موسیی درمانی قادر به ارائه موسیقی در فازهای مختلف برای حذف وزوزگوش می باشد. با این کار فرد با هدفون یا هندزفری می تواند در طول روز چندین ساعت به این موسیقی گوش فرا دهد. تنها مشکل این کار عدم تولید تمامی فرکانس های شنوایی توسط هدفون می باشد. طبق تجربه صحبت با افرادی که از وزوزگوش رنج می برند و از گوش دادن به نویزهای سفید یا سایر نویزهای پوشش دهنده وزوز با هدفون یا هندزفری برای حذف وزوزگوش استفاده کرده بودند هیچ نتیجه مناسبی در کاهش وزوزگوش مشاهده نشد که علت این امر پایین بودن کیفیت خروجی هدفون می باشد(دربخش سمعک های ماسکردار در مورد پاسخ فرکانسی مناسب با فرکانس وزوز صحبت کردیم). 

 

درمان وزوزگوش با ویتامین ها و رژیم غذایی

استفاده از ویتامین های مناسب در کنار رژیم غذایی مناسب که مانع از تحریک سیستم عصبی شود یکی از روش های مکمل برای درمان وزوزگوش محسوب می شود. استفاده از روش ویتامین درمانی و رژیم غذایی باید در کنار سایر روش های درمان وزوزگوش استفاده شود. از ویتامین هایی که در کاهش وزوز گوش موثر می باشند می توان به ویتامین دی، ب 12، زینک، منیزیم، پتاسیم اشاره کرد.

همچنین رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از تحریک سیستم عصبی و افزایش شدت وزوز شامل حذف مواد کافیین دار(چای، قهوه، نسکافه)، حذف غذاهای فست فود و نوشابه، حذف مصرف الکل و دخانیات، حذف شکلات، حذف نمک و فلفل، حذف ترشیجات و... می باشد.

 

درمان وزوزگوش با روش بازآموزی (TRT)

روش TRT در واقع ترکیبی از مشاوره صحیح در مورد وزوز و روش صدادرمانی می باشد. اکثر افراد با وزوزگوش از اینکه وزوز سبب بروز کم شنوایی یا آسیب به عصب یا مغز شود استرس دارند. همچنین به علت عدم آگاهی کافی از علت ایجاد آن و حتی استرس از بدترشدن وزوزگوش دچار مشکلاتی نظیر افسردگی، مشکل در روابط خانوادگی و شغلی، اختلال خواب، مشکل در تمرکز، حساسیت شدید به صداهای بلند و... می شوند. با مشاوره در مورد عامل های ایجاد وزوزگوش، عدم خطرناک بودن وزوز، عدم آسیب به سایر بخش های سیستم عصبی توسط وزوز و افزایش آگاهی فرد نسبت به وزوز و عارضه هایی که بر روی کیفیت فرد ایجاد می شود و در کنار آن استفاده از روش صدادرمانی برای کمک به کاهش و حذف وزوزگوش روش TRT گفته می شو که استفاده از روش TRT سبب همکاری بهتر فرد با متخصص شنوایی شناس و دست یابی به درمان سریعتر و موثرتر را افزایش می دهد.

 

 

پاسخ به سوالات اکثر بیماران در مورد وزوز و حجامت:

حجامت درمانی(Cupping Therapy) برای بدن چه فایده ای دارد؟

حجامت با تنظیم فعالیت درونی به سلامت بدن کمک میکند. این موارد شامل تحریک سیستم ایمنی، تنظیم فعالیت های غدد، کاهش غلظت خون و خونرسانی بهتر، تصفیه خون با خارج کردن مواد سمی و مضر و...  می باشند.

آیا حجامت می تواند به کم شنوایی کمک کند؟

در مقالات نتایج مختلفی در این زمینه بدست آمده است اما به طور خلاصه می توان گفت حجامت در کنار روش های درمانی مرسوم به عنوان یک روش مکمل پیشنهاد می شود. به طور مثال در افراد کم شنوا انجام تست ادیومتری و تجویز سمعک به عنوان یک روش درمانی قابل استفاده می باشد اما در کنار استفاده از سمعک انجام حجامت زیر نظر متخصص هم پیشنهاد می شود.

آیا حجامت برای بدن مضر است؟

حجامت می تواند عوارض جانبی مانند تغییر رنگ مداوم پوست، زخم، سوختگی و عفونت ایجاد کند و ممکن است اگزما یا پسوریازیس را بدتر کند. موارد نادری از عوارض جانبی شدید گزارش شده است، مانند خونریزی داخل جمجمه (پس از حجامت روی پوست سر) و کم خونی ناشی از از دست دادن خون (پس از حجامت های مکرر)

حجامت پشت گوش برای چی خوبه

 

آیا انجام حجامت سبب رفع وزوز گوش می شود؟(حجامت و درمان وزوز گوش)

طبق بررسی ها حجامت در بهبود شدت وزوز گوش تاثیر مثبتی دارد اما با اطمینان نمی توان گفت.

آیا وزوز گوش با جریان خون مرتبط می باشد؟

بله. وزوز های ضربان دار یا پالسی(شبیه ضربان قلب) به طور کلی در اثر ناهنجاری های یا مشکلات عروقی بخصوص عروقی که در نزدیکی یا اطراف حلزون گوش می باشند ایجاد می شود.

آیا کمبود جریان خون می تواند سبب وزوز گوش شود؟

تنگ شدن شریان های گردن یا سیاهرگ ها نیز ممکن است باعث تغییر در جریان خون شود. گوش‌ها نیز ممکن است این گردش خون آشفته یا نامنظم را جذب کرده و باعث وزوز گوش ضربان‌دار شود.

آیا غلظت خون می تواند سبب وزوز گوش شود؟

افزایش غلظت خون احتمال بروز لخته خون را بیشتر می کند و این مورد در ایجاد وزوز گوش نقش دارد.

آیا مصرف داروهای رقیق کننده خون می تواند به درمان وزوز گوش کمک کند؟

رقیق کننده های خون مانند داروی جینکو بیلوبا با کاهش غلظت خون و خون رسانی بهتر اعصاب در محافظت از گوش و کاهش وزوز گوش نقش دارند.

آیا وزوز ناشی از کرونا یا کووید برطرف می شود؟

در مواردی که از توجه به صدای وزوز گوش خودداری شود و حتی استفاده از نویز سطح پایین نظیر صدادرمانی یا ماسکر به از بین رفتن سریعتر وزوز گوش به مرور زمان کمک می کند.

علت اصلی وزوز گوش چیست؟

علت های زیادی در ایجاد و بروز وزوز گوش نقش دارند اما یکی از مهمترین این عوامل در معرض بودن با صدای بلند می باشد که به مرور با آسیب زدن به سلول های مویی حلزون و عصب گوش سبب کم شنوایی ناشی از نویز(NIHL) و وزوز گوش می شود.

تقریبا 90 درصد از بیماران به دلیل در معرض بودن صدای بلند یا کم شنوایی ناشی از آن دچار وزوز گوش شده اند.

آیا وزوز گوش مربوط به اختلالات نورولوژیگ و عصبی است؟

همانطور که در بالا صحبت شود از مهمترین عوامل شروع وزوز گوش کم شنوایی می باشد. اما وزوز گوش تنها ناشی از آسیب های شنوایی نیست بلکه به دلیل تغییرات نورولوژیک در سیستم شنوایی و بخش های از مغز نظیر بخش های مربوط به احساسات(سیستم لیمبیک) و بخش های توجه ای می باشد. در بسیاری از مقالات بیان شده است که بیماران با وزوز گوش فعالیت مغزی بالاتری نسبت به فرد نرمال دارا می باشند.

 

شنوایی سنجی و سمعک فراشنوا

مرکز فراشنوا با استفاده از ابزارهای جدید در حیطه وزوز گوش و افزایش آگاهی بیماران عزیز با جدیدترین روش ها و مقالات در زمینه وزوز گوش در این زمینه به صورت تخصصی فعالیت دارد. همچنین در مرکز شنوایی فراشنوا تجویز انواع سمعک های نامریی، داخل گوشی و پشت گوشی ریک با تکنولوژی هوشمند از برندهای معتبر با گارانتی بین اللملی انجام می شود. علاوه بر این تجویز سمعک در منزل، تعمیر انواع مدل های سمعک، انجام مانورهای درمانی سرگیجه، ساخت قالب های ضدآب و ضدصوت نیز از دیگر فعالیت های این مرکز می باشد.

جهت مشاوره تلفنی و آنلاین با شماره های زیر با ما در ارتباط باشید:

09105241071(مشاوره آنلاین)

02188958823

02188949368

اینستاگرام جهت مشاهده تجربه بیماران از درمان وزوزگوش و رضایت از سمعک:

Samak_farashenava (سمعک فراشنوا)


دیدگاه ها درباره حجامت و درمان وزوز گوش

باسلام چندسال مشکل وزوز گوش دارم وضعف شنوائی البته صداهارا میشنونم ولی تشخیص نمیکنم چی میگه صحبت کننده ویو صدای تلویزیون گوینده اخبار نمیفهه چی داره میگه

سلام طبق گفته های خودتون احتمالا دچار کم شنوایی در فرکانس های بالا باشید و صدای وزوز باید صدای تیز یا فرکانس بالا قابل شنیدن باشد مهمترین عامل شروع وزوز گوش کم شنوایی است بنابراین چون مشکل شنوایی هم دچار شدید استفاده از سمعک برای شما ضروری است با استفاده از سمعک های مخصوص وزوز گوش هم شنوایی و هم وزوز کنترل می شوند. ابتدا تست شنوایی یا ادیومتری انجام بدید تا دقیق وضعیت شنوایی شما مشخص شود و در صورتی که افت شنوایی تایید شد حتما باید از سمعک استفاده کنید در غیر این صورت هم افت شنوایی شما به مرور افزایش پیدا می کند و هم وزوز با افزایش افت شدتش بالا می رود


ممنونم

خواهش می کنم خوشحالیم که مطالب سایت برای شما دوست عزیز مفید است با تشکر


دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.