درمان وزوز گوش با ار تی ام اس(RTMS)

درمان وزوز گوش با ار تی ام اس(RTMS)

درمان وزوز گوش با دستگاه تحریک مغناطیسی آر تی ام اس RTMS

 

وزوز گوش به طور معمول یکی از علایم شنوایی است که سبب استرس های روانی برای بیمار می باشد. وزوز گوش با چندین علایم نظیر کم شنوایی، سرگیجه و مشکلات تمرکزی همراه است.

در مقالات مختلف شیوع وزوز گوش در بزرگسالان را در حدود 10 تا 19% تخمین زده است و هر سال تخمین شیوع وزوز افزایش می باشد. در سال 2019 انجمن وزوز اروپا گایدلاین هایی تعریف کرد با این عنوان که بیمار با تجربه علایم های مرتبط با وزوز گوش بیشتر از 6 ماه را به عنوان وزوز مزمن شناخته و تعریف می شود.

وزوز های طولانی مدت یا مزمن نه تنها سبب آزار و اذیت فرد می شوند بلکه اغلب اوقات سبب تغییر در حالت های روحی فرد می شود. تخمین زده شده که در حدود 1 تا 3% بیماران با وزوز طولانی مدت کیفیت زندگی آنها به صورت شدیدی آسیب دیده است.

RTMS(Repettive Transcranial Magnetic Stimulation) یا تحریک مغناطیسی یک روش غیرتهاجمی در درمان وزوز گوش می باشد به این صورت که با ارائه پالس های الکترومغناطیسی از طریق الکترودهای قرار گرفته بر روی سر می تواند سبب کاهش تحریک پذیری نورون ها و نوروترنسمیترهای مربوط به وزوز گوش و در نتیجه کاهش شدت وزوز گوش شوند.

در حالت تئوری فعالیت بیش از حد نوروهای شنوایی در مرکز شنوایی می تواند از طریق روش RTMS تنظیم و ADJUST شود، بنابراین کاهش وزوز گوش اتفاق می افتد که نشان از کارامدی روش درمانی می باشد.

اگرچه کارامدی و بی خطر بودن روش درمانی ار تی ام اس در درمان وزوز گوش به صورت مکرر در مقالات مختلف بررسی شده است اما نتایج مقالات بایکدیگر تناقص دارند. بنابراین در این بخش سعی کردیم به صورت کلی به یک جمع بندی مناسب در مورد روش درمانی rtms برای بیماران با وزوز گوش بدست آورده شود.

درمان وزوز گوش با ار تی ام اس(RTMS)

 

مقاله اول: درمان وزوزگوش با دستگاه تحریک مغناطیسی RTMS

این مقاله به صورت یک مقاله مروری است که از جمع بندی 29 مقاله از سال 2011 تا 2020 با 1228 فرد با وزوز گوش برای بررسی کارامدی و بی خطر بودن این روش استفاده کرده است.

در این بررسی مشخص شد که روش درمانی RTMS برای وزوز گوش بسیار کارامد و بی خطر بود و بیماران بعد از یک هفته تحت درمان قرارگرفتند اثرات بهبود مشاهده شد و همچنان 6 ماه بعد از مرحله درمان روند بهبود ادامه پیدا می کند. در بررسی ها انجام شده مشخص شد پرسش نامه های بررسی معلولیت ناشی از وزوز(THI) بهبود در کاهش شدت و بلندی وزوز را با روش درمانی ار تی ام اس در بین بیماران نشان داد.

پس به طور کلی می توان گفت روش درمانی ار تی ام اس از نظر کارامدی و بی خطر بودن در درمان وزوز گوش روش مناسبی می باشد اما برای نتیجه گیری دقیق تر نیاز به مطالعات با تعداد شرکت کننده های بیشتری می باشد.

 

مقاله دوم: درمان وزوزهای مزمن با روش ار تی ام اس RTMS

در این مقاله ه به صورت مروری و از جمع بندی مقالات چندین سایت معتبر استفاده شده است بیان می کند که روش RTMS تاثیر متوسطی در درمان وزوز های مزمن(وزوزی که بیشتر از 6 ماه وجود داشته باشد) دارد و براساس پرسش نامه THI که میزان معلولیت ناشی از وزوز گوش اندازه گیری می شود امتیاز بیماران بعد از درمان حداقل 15 درجه بهتر از قبل از درمان بیان شد.

 

مقاله سوم: میزان اثرگذاری دستگاه تحریک مغناطیسی ار تی ام اس بر وزوزگوش

در این مقاله که با عنوان اثرات طولانی مدت روش درمانی RTMS در بیماران با وزوز گوش می باشد از دستگاه MRI و PET جهت بررسی دقیق فعالیت مناطق مغزی در بیماران با وزوز گوش استفاده کرده است که افزایش فعالیت متابولیک در قشر شنوایی در همه بیماران با وزوز گوش تایید شد. پس از 5 روز از اتمام درمان با ار تی ام اس بهبود قابل توجهی در نمره وزوز گوش بیماران مشاهده شد. همچنین نتایج درمان پس از 6 ماه همچنان کاهش قابل توجهی از نمره وزوز گوش را نشان داد.

نتیجه‌گیری: این نتایج نشان می‌دهد که وزوز گوش ناشی از افزایش فعالیت در مناطق قشر شنوایی و مناطق مرتبط با آن می باشدو روش درمانی آر تی ام اس امکانات جدیدی در درک و درمان وزوز مزمن ارائه می‌دهد.

 

مقاله چهارم: تاثیر دستگاه تحریک مغناطیسی RTMS بر شدت وزوزگوش

دراین مقاله بیان شده است که روش RTMS برای درمان وزوز گوش بسیار موثر می باشد اما نکته مهمی که در این مقاله به آن اشاره شده است مدت زمان شروع وزوز می باشد که با طولانی شدن مدت زمان وزوز میزان موفقیت درمان کاهش می یابد.

در این مقاله به بیماران مبتلا به وزوز گوش توصیه می شود که در اسرع وقت برای درمان وزوز با روش RTMS شرکت کنند زیرا درمان در افرادی که طول مدت بیماری آنها کمتر از 1 هفته است مؤثرتر بود(کمتر از 1 هفته به این معنی نمی باشد که اگر از این زمان بیشتر طول کشید درمان هیچ فایده ای ندارد اما توجه داشته باشید تمامی بیماری ها زمانی که از شروع بیماری مدت زمان بیشتری بگذرد درمان آن نیز سخت تر می شود).

 

سخن آخر در مورد انواع درمان های وزوزگوش:

در تمامی روش های درمان وزوز گوش میزان بهبود در بیماران 100 درصد نمی باشد و شاید یک روش درمانی برای فردی هیچ فایده یا فایده بسیار کمی داشته باشد اما در بیمار دیگر به طور کامل نتیجه بخش باشد. از این رو در مراکز تخصصی وزوز گوش جهت پوشش تمامی بیماران و نتیجه بهتر و رضایت بیشتر بیماران با وزوز گوش استفاده از چندین روش درمانی پیشنهاد می شود. علاوه بر این بهتر است بیمار در درمان وزوزگوش همکاری داشته باشد. همکاری بیمار به معنی کنترل استرس، احساسات، خواب مناسب، تغذیه و جلوگیری از تحریک یا شدت گرفتن وزوزگوش می باشد. همچنین بهتر است درکنار درمان های وزوزگوش نظیر صدادرمانی، سمعک های ماسکردار، تحریک الکتریکی عصب واگ، تحریک الکتریکی زبان یا تحریک مغناطیسی از رژیم غذایی و ویتامین ها نیز استفاده شود زیرا تغذیه بر شدت وزوزگوش تاثیر بسیار زیادی می تواند داشته باشد. در ادامه در مورد درمان های وزوزگوش در منزل صحبت می شود.

 

انواع درمان های خانگی وزوزگوش

چه ویتامین هایی باید برای درمان و کاهش وزوزگوش استفاده شود؟

* مصرف ویتامین D

* ویتامین B12

* منیزیم

* پتاسیم

* زینک

* امگا3

به طور کلی بهتر است آزمایش خون جهت بررسی کامل ویتامین ها، هورمون ها، تیرویید، چربی، قند، غلظت خون و سایر موارد در طول درمان وزوزگوش بررسی و کنترل شوند.

 

چه غذاهایی باید برای درمان و کاهش وزوزگوش استفاده شود؟

* حذف نمک، فلفل، ترشیجات

* حذف مواد کافیین دار نظیر چای، قهوه، نسکافه، فست فود

* حذف فست فود و نوشابه

* حذف دخانیات و مشروبات الکلی

* حذف شکلات

* کنترل چربی

* مصرف سیر

* مصرف جگر

* مصرف آناناس، انبه، موز

* توجه به طبع غذاها متناسب با طبع بدن فرد

 

 

دستگاه آر تی ام اس

 

سوال های اکثر بیماران در مورد روش تحریک مغناطیسی RTMS و درمان وزوز گوش

 

آیا روش تحریک مغناطیسی یا آرتی ام اس(RTMS) می تواند سبب بدتر شدن شدت وزوز گوش شود؟

خیر اما در تعداد بسیار کمی از بیماران بدتر شدن وزوز گوش برای ساعت ها یا چندین روز مشاهده شده است.

توجه داشته باشید که تمامی روش های درمانی از جمله روش های درمان وزوز گوش به دلیل تفاوت های فردی، ژنتیکی و موارد دیگر برای تمامی افراد نتایج یکسانی ندارند و در موارد کمی می تواند سبب بدتر شدن وزوز شود.

آیا این روش برای درمان وزوز گوش مفید است؟

تحریک مغناطیسی یا RTMS می تواند سبب کاهش بیش فعالی یا افزایش فعالیت بیش از حد نورون های کرتکس شنوایی شود و از طرف دیگر سبب فعال کردن شبکه کاهش نویز در مغز می شود.

به صورت کلی در حدود 20 تا 50% از بیماران با این روش بهبود یافته اند.

آیا روش ارتی ام اس می تواند به مغز آسیب بزند؟

هیچ اثر منفی از تحریک با روش RTMS بر روی مغز مشاهده نشده است. اما در معرض قرارگیری طولانی مدت جهت درمان با ارتی ام اس امکان آسیب یا کاهش حافظه و همچنین اثرات منفی بر روی تمرکز اشاره شده است.

چه عوارض جانبی در روش درمانی ار تی ام اس ایجاد می شود؟

عوارضی نظیر سردرد، ناراحتی در پوست سر در سمت تحریک شده، حالت گزگز، اسپاسم یا انقباض عضلات صورت، سبکی سر دیده می شود.

 
کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا

تجویز جدیدترین مدل های سمعک 2024 اتیکن، برنافن، زیمنس، سونیک، یونیترون، فوناک و سایر برندهای معتبر سمعک با گارانتی و شرایط اقساطی برای بیماران عزیز انجام می شود. همچنین علاوه بر تجویز سمعک در این مرکز از جدیدترین و موثرترین روش های درمان وزوز گوش نظیر تحریک الکتریکی عصب واگ، تحریک الکتریکی TDCS، تجویز سمعک های ماسکردار، روش صدادرمانی، موسیقی درمانی، دستگاه لیزر و... استفاده می شود. ارزیابی شنوایی اطفال و بزرگسالان، تعمیر انواع مدل های سمعک، تجویز سمعک به صورت هم ویزیت و در منزل، تنظیم انواع مدل های سمعک نیز از دیگر خدمات کلینیک شنوایی فراشنوا می باشد.

برای مشاوره رایگان با متخصصین فراشنوا با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

02188958823

02188949368

09105241071

به اینستاگرام فراشنوا جهت مشاهده نتایج درمان و تجربه بیماران از درمان وزوز و رضایت از سمعک در کلینیک شنوایی فراشنوا مراجعه فرمایید:

Samak_farashenava (سمعک فراشنوا)


دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.