درمان کم شنوایی با لیزر

درمان کم شنوایی با لیزر

درمان تخصصی کم شنوایی با لیزر

درمان کم شنوایی با لیزر یکی دیگر از کاربرد های لیزر ر علم پزشکی می باشد. لیرز دارای کاربرد های گسترده ای می باشد که علم پزشکی تنها یکی از آنهاست. برای نمونه می توان به برش فلزات و تولید دیسک های کامپیوتری اشاره کرد که در تمامی این موارد فناوری لیزر کارامد است. اما بهتر است برای اینکه درباره درمان کم شنوایی با لیزر سخنانی قابل فهم را ارائه دهیم ابتدا درباره ساختار گوش مختصر توضییحی ارائه دهیم و بعد به سراغ شرح انواع کم شنوایی برویم. سپس برای شما درباره درمان کم شنوایی با لیزر نیز سخن خواهیم گفت. ساختار گوش با لیزر

ساختار گوش چگونه است؟

گوش انسان دارای سه بخش بیرونی میانی و درونی می باشد. لاله گوش و مجرای گوش بخش بیرونی, استخوان های کوچک گوش بخش میانی و ساختارهای حلزونی و نیم دایره ای نیز در بخش درونی جای دارند. نکته دارای اهمیت بررسی ساختارهای حلزونی و نیم دایره ای می باشد که در خود دارای ساختار عصبی هستند. مجاری نیم دایره دارای اعصاب تعادلی می باشند که با حرکت سر تحریک شده و موقعیت سر را به مغز اطلاع می دهند. ساختار حلزونی نیز دارای اعصاب شنوایی می باشد که سبب انتقال پیام عصبی شنوایی به مغز و شنیده شدن آن ها از سوی ما پس از درک آنها می شود.

انواع کم شنوایی

کم شنوایی دارای انواع مختلفی می باشند که به سه دسته زیر تقسیم می شوند: • کم شنوایی انتقالی • کم شنوایی ترکیبی • کم شنوایی حسی عصبی در ادامه درباره درمان هریک از انواع کم شنوایی برای شما مطالبی را مطرح خواهیم کرد.

درمان انواع کم شنوایی

اینکه کدام راه برای درمان این نوع کم شنوایی برگزیده می شود بستگی به عاملی است که این کم شنوایی را به وجود آورده است. این بیماری هم درمان دارویی دارد و هم می تواند به کمک جراحی درمان شود و هم برای درمان آن از وسایل کمک شنوایی مانند سمعک بهره جست. درباره کم شنوایی آمیخته یا ترکیبی نیز درمان دارویی و یا جراحی وجود دارد. در صورتی که عامل این بیماری عفونی باشد احتمالا درمان این بیماری به صورت دارویی خواهد بود. اما در صورت مشکلات چسبندگی در استخوان های گوش میانی و یا مشکلات پرده گوش این مشکل نیاز به جراحی برای رفع شدن دارد. به علاوه اینکه کاشت حلزون و نیز کاشت سمعک استخوانی نیز برای شدت های بالا این بیماری توصیه می شود. کم شنوایی حسی عصبی نیز زمانی به وجود می آید که سلول های مژک دار حلزون گوش دچار مشکل شده باشند. به طور کلی ریشه این مشکل در بخش داخلی گوش می باشد. از آنجایی که سلول های مژک دار نمی توانند مجددا تقسیم شده و رشد کنند پزشکان برای درمان این نوع کم شنوایی دارای مشکل بزرگی هستند. راه های مختلفی از کاشت استخوانی گرفته تا کاشت حلزون می تواند برای حل این مشکل مورد استفاده قرار گیرند. درمان کم شنوایی با لیزر

درمان کم شنوایی با لیزر

آنچه که به عنوان درمان کم شنوایی با لیزر اطلاق می شود در اصل یکی از روش های درمانی می باشد که به تحریک هدفمند عصب اطلاق می شود. شاید تمرکز بر روی درمان سلول های مژک دار در گوش و ترمیم آنها گزینه مناسبی باشد. اما در این روش درمانی اصلا کاری با این سلول ها نداریم و مستقیما قرار است روی عصب شنوایی تمرکز کنیم. در این روش درمانی تلاش ها بر آن است تا سخت افزاری تولید شود تا به وسیله لیزر عصب شنوایی تحریک شده و مشکل کم شنوایی مستقیما از طریق عصب شنوایی بهبود یابد. در این روش دیگر نیازی نیست تا امواج مکانیکی صوت خود را به عصب شنوایی موجود در حلزون گوش برسانند. اما درمان کم شنوایی با لیزر که به تحریک هدفمند عصب نیز شناخته می شود تنها یکی از راه های درمان کم شنوایی بدون سمعک می باشد. در ادامه محض اطلاع بیشتر شما عزیزان دیگر راه های درمانی این مشکل را خدمت شما معرفی خواهیم کرد.

درمان کم شنوایی با سلول های بینادی

در این روش از سلول های بنیادی برای ترمیم سلول های مژک دار استفاده می کنند. استفاده از سلول های بنیادی در درمان بیماری های مختلف دارای دامنه گسترده ای می باشد که درمان کم شنوایی های مختلف یکی از همین موارد است.

درمان کم شنوایی با ژن درمانی

بیماری های مختلف دارای ریشه در عواملی مختلف هستند. یک دسته از این عوامل به محیط مربوط هستند که اصطلاحا اکتسابی نام دارند. دیگر دسته بیماری های وراثتی نام دارند که در ماده وراثتی فرد می بایست علت این بیماری ها را جست و جو کرد. تشخیص بیماری های وراثتی در دوران جنینی کار سختی است. طبق نتایج تحقیقات علمی ریشه مشکلات کم شنوایی وراثتی در سه ژن نهفته است. شناسایی این ژن ها توسط دانشمندان سبب شده است تا بخش زیادی از مسیر درمان این بیماری به کمک ماده وراثتی پیموده شود. در این روش پس از آنکه ژن ها مورد دستکاری قرار میگیرند از بروز مشکلات کم شنوایی جلوگیری می شوند. درمان تخصصی کم شنوایی با لیزر

درمان کم شنوایی به کمک سلول درمانی

در این روش سعی بر این است تا دارویی برای حل این مشکل کشف شود. به بیان بهتر تلاش محققان بر این است تا به کمک این روش از چندین روش احتمالی درمان کم شنوایی بدون سمعک هم مشکل کم شنوایی حل شود هم سلول های شنوایی ترمیم شوند و هم از بازگشت مجدد این بیماری جلوگیری شود. سخن آخر در این مطلب به بررسی کامل درمان کم شنوایی به کمک لیزر پرداختیم. دانستید که درمان کم شنوایی با لیزر روشی است که بیشتر میان محققان به تحریک هدفمند عصب مشهور است. البته تحریک هدفمند عصب تنها یکی از راه های درمان کم شنوایی بدون سمعک می باشد. در این روش تلاش می شود تا سلول های مژک دار شنوایی دور زده شده و مستقیما به سراغ تحریک عصب شنوایی در حلزون گوش برویم. به منظور اینکه مطالب عنوان شده مطالب قابل فهمی باشد برای شما در ابتدای مطلب مطالبی را درباره ساختار گوش ارائه کردیم و سپس به سراغ انواع کم شنوایی رفتیم. راه های دیگر درمان کم شنوایی بدون سمعک نیز شامل درمان به کمک سلول های بنیادی و نیز ژن درمانی می شدند.

کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا

تجویز جدیدترین مدل های برند سمعک آلمانی، دانمارکی، سویسی، امریکایی و... در مرکز فراشنوا انجام می شود. 09105241071(مشاوره آنلاین) 02188949368 اینستاگرام جهت مشاهده نتایج درمان: Samak_farashenava (سمعک فراشنوا)

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.