سمعک گوش

سمعک گوش
سمعک گوش ::کم شنوایی می تواند تأثیر زیادی بر زندگی شما داشته باشد، از کار گرفته تا روابط و رفاه عاطفی شما. سمعک‌ها می‌توانند تفاوت بزرگی ایجاد کنند، به‌ویژه اگر سمعک‌های مناسب را انتخاب کنید و برای تطبیق با آنها کمک بگیرید.

سمعک چگونه کمک می کند

سمعک یک وسیله الکترونیکی با باتری است که برای بهبود شنوایی شما طراحی شده است. آنها به اندازه ای کوچک هستند که در داخل یا پشت گوش شما بپوشند، برخی صداها را بلندتر می کنند. آنها ممکن است به شما کمک کنند وقتی ساکت است و زمانی که پر سر و صدا است بهتر بشنوید. در اینجا نحوه کار آنها آمده است: یک میکروفون صدای اطراف شما را می گیرد. تقویت کننده صدا را بلندتر می کند. یک گیرنده این صداهای تقویت شده را به گوش شما می فرستد. همه افراد مبتلا به کم شنوایی نمی توانند از سمعک بهره مند شوند. اما تنها 1 نفر از هر 5 نفری که می تواند بهبود یابد آنها را می پوشد. بیشتر اوقات، آنها برای افرادی هستند که به گوش داخلی خود یا عصبی که گوش را به مغز متصل می کند آسیب می بینند. آسیب می تواند ناشی از:
  • مرض
  • سالخورده
  • سروصدا های بلند
  • داروها
کم شنوایی که به دلیل مشکلات کانال گوش، پرده گوش یا گوش میانی ایجاد می شود، کم شنوایی رسانایی نامیده می شود. اغلب اوقات، جراحی یا سایر کمک های پزشکی می تواند آن را بهتر کند. اگر مجرای گوش باز و گوش خارجی نسبتاً طبیعی دارید، سمعک ممکن است کمک کند. برخی از افراد بدون گوش خارجی یا مجرای گوش متولد می شوند، به این معنی که نمی توانند از سمعک معمولی استفاده کنند. در عوض، آنها ممکن است بتوانند از وسیله ای استفاده کنند که صدا را از طریق استخوان جمجمه به گوش داخلی می فرستد.

انواع سمعک گوش انواع و سبک های سمعک

با یک متخصص شنوایی شناس مشورت کنید تا بفهمید کدام نوع سمعک برای شما بهتر کار می کند و همچنین ویژگی های خاصی که نیاز دارید. دستگاه مناسب برای شما بستگی به موارد زیر دارد: نوع کم شنوایی شما و شدت آن سن شما چقدر خوب می توانید دستگاه های کوچک را مدیریت کنید سبک زندگی شما هزینه. قیمت دستگاه ها بسیار متفاوت است.

دو نوع اصلی سمعک وجود دارد:

 

سمعک های آنالوگ:

امواج صوتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کرده و سپس بلندتر می کنند. آنها معمولاً ارزان تر هستند و دارای کنترل های ساده صدا هستند.

سمعک های دیجیتال:

امواج صوتی را به کدهای عددی مشابه کدهای کامپیوتری تبدیل می کنند و سپس آنها را تقویت می کنند. این کد شامل اطلاعاتی در مورد جهت صدا و زیر و بم یا حجم آن است. این کار تنظیم صدا را با آنچه که نیاز دارید آسان تر می کند، چه در یک رستوران، یک اتاق ساکت یا یک استادیوم باشید. اکثر آنها به طور خودکار تنظیم می شوند. اگرچه هزینه این نوع از سمعک آنالوگ بیشتر است، اما نتایج بسیار بهتر است. آنها همچنین کوچکتر و قدرتمندتر هستند.

سه سبک اصلی سمعک

سه سبک اصلی سمعک وجود دارد. آنها از نظر اندازه، قرار گرفتن در گوش یا روی گوش و میزان بلندتر شدن صدا با هم متفاوت هستند:

سمعک کانالی

سمعک های کانالی در داخل گوش شما قرار می گیرند و به سختی دیده می شوند. یک سمعک درون کانال (ITC) متناسب با کانال گوش خاص شما است. یک کمک کاملا درون کانال (CIC) کوچکتر است و تقریباً در گوش شما پنهان است. هر دو نوع می توانند به کاهش شنوایی خفیف تا متوسط کمک کنند. اما به دلیل اندازه آنها، تنظیم و برداشتن آنها دشوارتر است. این سبک از سمعک برای کودکان یا بزرگسالانی که ممکن است با دستگاه های بسیار کوچک مشکل داشته باشند، ایده آل نیست. دیدن کمک نامرئی در کانال (IIC) برای دیگران تقریبا غیرممکن است. ممکن است آن را هر روز در آن قرار دهید، یا ممکن است وسیله ای باشد که چندین ماه در یک زمان استفاده می کنید.

مزایای سمعک گوش مزایای این نوع سمعک:

بسیار محتاطانه کیفیت صدای خوب به دلیل قرار گرفتن آنها در گوش

معایب:

مستعد آسیب موم گوش و رطوبت است اندازه کوچک می تواند مشکلی برای مهارت و مهارت باشد اندازه کوچک همچنین می تواند برای اتصال به دستگاه های بی سیم مانند تلفن های هوشمند مشکل ایجاد کند

سمعک داخل گوش

سمعک های داخل گوش (ITE) به طور کامل در داخل گوش خارجی شما قرار می گیرند. آنها یک جعبه پلاستیکی سخت دارند که وسایل الکترونیکی را نگه می دارد. آنها برای افرادی که کم شنوایی خفیف تا شدید دارند، بهترین هستند، اما برای کودکانی که گوش هایشان هنوز در حال رشد است، به خوبی کار نمی کنند.

مزایای این نوع سمعک:

با احتیاط عمر باتری بیشتر و ویژگی های بیشتر نسبت به سبک های IIC و CIC

معایب:

مستعد آسیب موم گوش و رطوبت است انسداد بیشتر، می تواند باعث شود که پوشندگان احساس کنند وصل شده اند اندازه کوچک می تواند برای اتصال به دستگاه های بی سیم مشکل ایجاد کند

سمعک پشت گوش

سمعک های پشت گوش (BTE) در یک جعبه پلاستیکی سخت پشت گوش شما قرار می گیرند. یک قالب پلاستیکی گوش در داخل گوش خارجی قرار می گیرد و صدا را به گوش هدایت می کند. نوع متفاوتی که Mini BTE نامیده می شود، کاملاً پشت گوش شما قرار می گیرد و یک لوله باریک به داخل کانال گوش شما می رود. این به جلوگیری از تجمع جرم گوش کمک می کند و مطمئن می شود صدای شما واضح است. BTE ها می توانند برای کم شنوایی خفیف تا شدید کار کنند، اما برای همه مناسب نیستند.

مزایای این نوع سمعک:

قرار دادن و برداشتن سایز بزرگتر آسان تر است ویژگی ها و کنترل های کاربر بیشتری را در خود جای می دهد به احتمال زیاد به دستگاه های بی سیم مانند تلفن ها متصل است

معایب:

کمتر محتاطانه از سبک های کوچکتر داخل گوش انسداد بیشتر، می تواند باعث شود که پوشندگان احساس کنند وصل شده اند. حتماً بپرسید که آیا دستگاهی که انتخاب می‌کنید دارای ویژگی‌های خاصی است که می‌خواهید. همه سمعک ها یکسان نیستند.

تنظیمات با سمعک

درک این نکته مهم است که سمعک شما نمی تواند شنوایی شما را مانند سابق کند. اما با استفاده از آن، از صداها و اینکه از کجا می آیند بیشتر آگاه می شوید. هنگامی که برای اولین بار سمعک خود را دریافت می کنید، صبور باشید. ممکن است کمی طول بکشد تا به آنها عادت کنید. زمانی را برای یادگیری نحوه عملکرد سمعک خود اختصاص دهید و بر مناسب بودن آن اصرار کنید
شنوایی سنجی و سمعک فراشنوا
جهت مشاوره تلفنی و آنلاین با شماره های زیر با ما در ارتباط باشید: 09105241071(مشاوره آنلاین) 02188949368 اینستاگرام جهت مشاهده نتایج درمان: Samak_farashenava (سمعک فراشنوا)

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.