8 بیماری گوش که باید از آن اطلاع داشته باشیم

8 بیماری گوش که باید از آن اطلاع داشته باشیم

8 بیماری گوش که باید از ان اطلاع داشته باشیم

عفونت گوش

عفونت گوش یکی از 8 بیماری گوش که باید از آن اطلاع داشته باشیم و بیشترین مشکل در اطفال می باشد که ممکن است خانواده را برای مدت طولانی درگیر کند. علایم عفونت گوش بخصوص در کودکان که هنوز شروع به صحبت نکرده اند شامل: کشیدن گوش توسط نوزاد، خروج مایع از گوش(خیس شدن بالش کودک)، تب بالا، گریه و بی قراری شدید، مشکل در شنیدن صدا، عدم تعادل(در بزرگسالان نیز دیده می شود).

توجه: کشیدن گوش توسط نوزاد همیشه به معنی عفونت در گوش میانی نمی باشد اما بهتر است حتما با مراجعه به متخصص شنوایی شناسی وضعیت گوش میانی کودک بررسی شود.

تست شنوایی بزرگسالان

عفونت گوش شناگران

عفونت گوش شناگران به دلیل رطوبت(ناشی از شناکردن) یا خراش در کانال گوش(استفاده از هدفون یا سمعک) ایجاد می شود(عفونت گوش خارجی). این عفونت ممکن است با خارش، درد یا گاهی ترشح از گوش همراه باشد. در صورت بروز این مشکل مراجعه به پزشک توصیه می شود.

بسته شدن کانال گوش با جرم گوش

گوش انسان به طور طبیعی جرم یا واکس گوش را خارج می کند اما گاهی اوقات به دلیل تولید جرم بیش از حد، کانال گوش باریک، دستکاری با گوش پاک کن و… کانال گوش بسته می شود. احتمال دردگوش(بخصوص بعد از استحمام)، خارش، صدای زنگ(وزوز گوش) و کم شنوایی در صورت سرومن و واکس بیش از حد در کانال گوش(Impact Earwax) وجود دارد.

در این حالت انجام ساکشن گوش یا شستشو با آب توسط متخصص گوش حلق بینی پیشهاد می شود.

توجه: سوالی که برای بسیاری از افراد مطرح شده است اگر گوش را شستشو دهیم گوش عادت می کند یا ضرر دارد؟

اگر شستشو یا ساکشن جرم گوش به درستی انجام شود هیچ خطر و مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند اما در صورت انجام نادرست ساکشن احتمال پارگی پرده گوش، خراش کانال گوش، درد بیش از حد، بروز عفونت گوش خارجی(شستشو با آب) وجود دارد.

همچنین به دلیل آلودگی بیش از حد هوا یا عرق کردن بیش از حد فرد انجام ساکشن ضروری می باشد و عادت و مشکلی در این کار وجود ندارد.

توصیه: در صورت نیاز به شستشوی گوش انجام ساکشن جرم نسبت به شستشو با آب جدیدتر و مناسب تر است.

شستشوی گوش

گوش گل کلمی

این حالت بیشتر در ورزشکاران کشتی گیر وجود دارد که به علت ضربه و شکستگی منجر به تغییر ظاهر لاله گوش می شود. مطالعات اخیر نشان داده است که در این نوع گوش ها احتمال بروز عفونت و از دست دادن شنوایی بیشتر می باشد.

گوش گل کلمی

وزوز گوش

صدای هوم هوم، سوت، صدای خش خش و هرصدای دیگر یکی از علایم وزوز گوش می باشد. وزوز گوش می تواند ناشی از افزایش سن، کم شنوایی، جرم گوش، ضربه صوتی شدید، در معرض قرارگیری طولانی مدت در نویز، استفاده از هندزفری، عفونت گوش، ضربه روحی شدید و … ایجاد شود.

درمان ها و مطالعات بسیار زیادی در مورد وزوز گوش انجام شده است اما به دلیل مکانیسم متفاوت وزوز گوش درمان قطعی وجود ندارد.

تجربه نویسنده: روش های جدید نظیر تحریک الکتریکی گوش، صدادرمانی، استفاده از مسکر، مصرف دارو را می توان به عنوان درمان قطعی وزوز گوش در نظر گرفت.

بیماری منییر گوش

افزایش مایع در حلزون گوش سبب ایجاد بیماری منییر می شود که این افزایش می تواند ناشی از ترشح زیاد یا خروج کمتر باشد. از مشکلات اصلی که این بیماری ایحاد می کند کم شنوایی، احساس پری گوش، سرگیجه شدید و وزوز گوش می باشد. در نظر داشته باشید که بیماری منییر دارای شدت های مختلف می باشد و حتما نباید بیمار دارای 4 علایم بالا باشد و میتواند تنها دو علایم اشاره شده را داشته باشد.

این بیماری نظیر وزوز گوش درمان قطعی برای ان وجود ندارد. پزشکان برای کنترل سرگیجه قرص بتاهستین یا بتاسرگ تجویز می کنند و برای کنترل کم شنوایی تجویز سمعک و برای کنترل وزوز می توان از سمعک و تحریک الکتریکی استفاده شود.

سرگیجه

بیماری اتواسکلروزیس

گاهی اوقات یکی از استخوانچه های گوش میانی(استخوانچه رکابی) به حلزون گوش می چسبد و حرکت نمی کند که به این حالت اتواسکلروزیس می گویند. اتواسکلروز می تواند سبب کم شنوایی، وزوز گوش و احساس سرگیجه در بیمار شود. تجویز سمعک برای جبران کم شنوایی و وزوز گوش در مقابل جراحی توصیه می شود.

بیماری اتواسکلروزیس

سرگیجه

به طور کلی حالت گیجی، عدم توانایی حفظ تعادل، احساس تلو تلو خوردن سرگیجه گفته می شود. سرگیجه می تواند به دلایل مختلفی نظیر بیماری منییر، جابه جایی کریستال های گوش، اتواسکلروز و دیگر بیماری ها ایجاد شود.

توجه: در صورتی که با جابه جایی سر در یک وضعیت خاص(تکان دادن سر) یا غلط خوردن در رختخواب دچار سرگیجه می شوید این نوع سرگیجه قابل درمان است و با انجام مانورهای سرگیجه درمان می شود(این بیماری سرگیجه خوش خیم وضعیتی(BPPV) نامیده می شود).

کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا

یکی از مراکز معتبر در تهران که در زمینه تجویز انواع مدل های سمعک از برندهای مختلف، درمان وزوز گوش، انجام مانورهای سرگیجه، تست شنوایی اطفال و بدو تولد و… فعالیت دارد.

برای مشاوره رایگان و تعیین وقت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

09105241071

02188949368


دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.