جدیدترین روش درمان وزوز گوش با سمعک‌های ماسکردار

جدیدترین روش درمان وزوز گوش با سمعک‌های ماسکردار

وزوز گوش چیست؟

وزوز یا سوت گوش به عنوان صدایی شناخته می‌شود که فرد در گوش یا سر در یک محیط ساکت و بدون حضور منبع صوتی می‌شوند. صدای وزوز ممکن است در هر سن و با فرکانس(نوع صدا) و شدت متفاوتی ایجاد شود.

عامل‌های بسیار زیادی می‌توانند در شروع وزوز گوش نقش داشته باشند که از مهمترین این عوامل کم شنوایی یا افت شنوایی در فرکانس‌های شنوایی می‌باشد. دقت داشته باشید یک عامل به تنهایی نمی‌تواند سبب شروع وزوز گوش شود.

به طور مثال فرد با کم شنوایی با شروع استرس و بی‌خوابی‌های مداوم دچار وزوز گوش می‌شود. همچنین تفاوت‌های فردی یا ژنتیک فرد نیز می‌تواند در شروع وزوز گوش نقش داشته باشد. به عنوان مثال افراد بسیاری از کم شنوایی رنج می‌برند اما وزوز گوش ندارند.

همچنین به دلیل مکانیسم‌های پیچیده وزوز و موارد زیادی که بر روی شدت وزوز تأثیر‌گذار هستند هنوز درمان قطعی برای وزوز گوش یافت نشده است. منظور از درمان قطعی به این معنی است که یک روش برای تمامی افراد با وزوز گوش مؤثر و دارای نتیجه قطعی باشد. با این حال روش‌های درمانی کارامد و مؤثر زیادی برای وزوز گوش معرفی شده است که برای اکثر افراد نتیجه بخش است که از مهمترین آن‌ها می‌توان به روش صدادرمانی اشاره کرد.

درمان وزوز گوش با سمعک‌های ماسکردار

همانطور که در بخش بالا و سایر مقالات بیان کردیم کم شنوایی یا افت شنوایی حتی در یک فرکانس از مهمترین علت‌های شروع و ایجاد وزوز یا سوت گوش می‌باشد. از طرف دیگر روش صدادرمانی یکی از روش‌های معتبر و کارامد برای درمان وزوز گوش محسوب می‌شود.

از این رو در سمعک‌های جدید برنامه ماسکر یا تینیتوس تراپی قرارداده شده است. در واقع با سمعک‌های جدید ماسکردار می‌توان برای درمان افرادی که دارای وزوز گوش همراه با کم شنوایی یا شنوایی نرمال می‌باشند، استفاده کرد.

نحوه عملکرد سمعک‌های ماسکردار

نحوه عملکرد سمعک‌های ماسکردار در کاهش وزوزگوش به این صورت است که سمعک با تولید نویز باندباریک علاوه بر اینکه منطقه فرکانسی در عصب را تقویت می‌کند(بخصوص در افراد با کم شنوایی) از توجه فرد به وزوز گوش نیز جلوگیری می‌کند.

دقت داشته باشید توجه مداوم به وزوز یا سوت گوش به مرور سبب شکل‌گیری و قرار گرفتن این صدا در حافظه شنوایی می‌شود و درنتیجه مغز یا سیستم عصبی مرکزی به اشتباه تصور می‌کند صدای وزوز به عنوان یک صدای طبیعی که در محیط وجود دارد است. قرارگیری صدای وزوز در حافظه سبب حذف مقاومت سیستم عصبی مرکزی در مقابل وزوز می‌شود و در این حالت حذف و درمان وزوز سختتر می‌شود.

بنابراین استفاده از سمعک‌های ماسکردار با حذف توجه و آگاهی فرد نسبت به وزوز و تحریک بیشتر منطقه فرکانسی درگیر در عصب به کاهش و حذف وزوز گوش کمک می‌کند.

 • توجه: در مقالات و رفرنس‌ها بیان شده است که در صورت داشتن وزوز یک طرفه(وزوز در یک گوش وجود داشته باشد) استفاده از سمعک ماسکردار یا صدادرمانی برای هردو طرف(دو گوش) ضروری است. در واقع تحریک همزمان دو گوش با صدادرمانی یا ماسکر سبب تحریک تمامی مسیر‌های عصبی شنوایی همان طرفی و دگرطرفی و درنتیجه درمان سریعتر وزوز گوش می‌شود.

نحوه تنظیم سمعک‌های ماسکردار

نحوه تنظیم سمعک‌های ماسکردار یا سمعک‌های مخصوص وزوز گوش به این صورت است که ابتدا باید ارزیابی وزوز انجام شود. در ارزیابی وزوز گوش با قراردادن هدفون بر روی گوش و ارائه صدا در فرکانس‌های مختلف شبیه‌ترین صدا به فرکانس وزوز توسط بیمار انتخاب می‌شود.

سپس در فرکانس وزوز شدت‌های مختلف جهت تعیین بلندی و شدت وزوز ارائه می‌شود. در مرحله آخر با ارائه یک دقیقه نویز باندباریک در فرکانس وزوز برای تعیین میزان پوشش‌پذیری وزوز گوش استفاده می‌شود. هرچه میزان کاهش شدت وزوز گوش و ماندگاری کاهش بیشتر باشد احتمال بهبودی وزوز در مدت زمان کمتری وجود دارد.

بنابراین در هنگام تنظیم سمعک‌های ماسکردار توجه به فرکانس و شدت وزوز گوش بسیار اهمیت دارد. باید تنظیم سمعک به صورتی انجام شود که نویز ماسکر در فرکانس وزوز گوش و در شدت بالاتر از شدت وزوز قرارداده شود.

به این صورت که در هنگام استفاده از سمعک ماسکردار فرد قادر به شنیدن صدای وزوز گوش خود نباشد. همچنین دقت داشته باشید سمعک باید قادر به تولید فرکانس وزوز گوش باشد بنابراین انتخاب سمعک با پاسخ فرکانسی مناسب بسیار اهمیت دارد.

مدت زمان استفاده از سمعک‌های ماسکردار و روش صدادرمانی

به طور کلی بر طبق نتایج مقالات مدت زمان تأثیر روش صدادرمانی یا سمعک‌های ماسکردار برای کاهش و حذف وزوز گوش مدت ۳ تا ۶ ماه یا ۶ تا ۹ ماه می‌باشد. در طول این مدت جهت تأثیر بهتر روش صدادرمانی فرد باید تا حدممکن از استرس، اضطراب، درگیری‌های ذهنی، عصبانیت و عامل‌های تحریک‌کننده وزوز گوش دوری کند.

همچنین انجام رژیم غذایی مناسب و مصرف ویتامین‌ها نیز درکنار استفاده از سمعک ماسکردار پیشنهاد می‌شود.

 • توجه: میزان استفاده از سمعک ماسکردار در طول روز به میزان ۳ تا ۴ ساعت به طور متناوب کافی می‌باشد.
 • توجه: رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزوز شامل عدم مصرف چای، قهوه، نسکافه، فست فود، نوشابه، سیگار، الکل، نمک و فلفل می‌باشد.
 • توجه: ویتامین‌های مؤثر در کاهش شدت وزوز گوش شامل ویتأمین دی، زینک، منیزیم، ب۱۲ و پتاسیم می‌باشد.

انواع سمعک‌های ماسکردار

روش صدادرمانی یا برنامه تینیتوس در سمعک‌های جدید تمامی برند‌های سمعک به دلیل کارامدی روش صدادرمانی بر روی درمان وزوز گوش وجود دارد. توجه داشته باشید انتخاب مدل مناسب سمعک برای فرد با وزوز گوش باید براساس فرکانس وزوز، میزان افت شنوایی، نوع افت شنوایی، سن و سایر شرایط فرد انتخاب شود. از طرف دیگر برای افراد با وزوز گوش و شنوایی نرمال نیز سمعک‌های ماسکردار جزء یکی از روش‌های درمانی محسوب می‌شوند.

به این صورت که در این افراد به دلیل عدم وجود افت شنوایی بخش تقویت سمعک غیرفعال می‌باشد و تنها بخش ماسکر فعال و تنظیم می‌شود. در ادامه در مورد جدیدترین سمعک‌های ماسکردار انواع برند‌های سمعک به صورت خلاصه توضیح داده می‌شود.

جدیدترین سمعک‌های ماسکردار ‌اتیکن

سمعک اینتنت Intent‌اتیکن

سمعک اینتنت از جدیدترین سمعک‌های سال ۲۰۲۴ می‌باشد که دارای بالاترین کیفیت پردازش صدا در بین سایر مدل‌های سمعک‌اتیکن می‌باشد. سمعک اینتنت تنها به صورت پشت گوشی ریک به صورت با باتری و قابل شارژ موجود می‌باشد و برای کم شنوایی‌های ملایم تا شدید گزینه بسیار مناسبی می‌باشد.

این سمعک در ۴ رده از تکنولوژی موجود می‌باشد که رده ۱ دارای بالاترین امکانات و رده ۴ دارای پایین‌ترین امکانات می‌باشد.

 

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

برنامه محافظت از ضربه صوتی بلند

میزان هوشمندی سمعک

میزان کاهش نویز محیط

سمعک اینتنت یک

تا 10 کیلوهرتز

24 باند

6 برنامه

سطح 1

12 دسی بل

سمعک اینتنت دو

تا 8 کیلوهرتز

20 باند

5 برنامه

سطح 2

10 دسی بل

سمعک اینتنت سه

تا 8 کیلوهرتز

18 باند

4 برنامه

سطح 3

8 دسی بل

سمعک اینتنت چهار

تا 8 کیلوهرتز

14 باند

2 برنامه

سطح 4

6 دسی بل

 

 • توجه: تمامی سمعک‌های اینتنت قابلیت اتصال به موبایل و نصب برنامه جهت تنظیم صدای سمعک و ماسکر را دارا می‌باشند. همچنین در گوشی‌های ایفون(رده ۶ و بالاتر) و اندروید‌های جدید امکان استفاده از سمعک به صورت هندزفری جهت گوش دادن به موسیقی یا صحبت با موبایل فراهم شده است.

سمعک رییل Real‌اتیکن

سمعک رییل یکی دیگر از سمعک‌های سال ۲۰۲۳ برند‌اتیکن می‌باشد که تنها به صورت پشت گوشی ریک موجود می‌باشد(فاقد مدل‌های داخل گوشی و نامریی است). از نظر میزان پوشش دهی و قدرت، سمعک رییل برای افراد با کم شنوایی ملایم تا شدید مناسب می‌باشد.

این سمعک دارای ۳ رده از تکنولوژی می‌باشد که رده ۱ دارای بالاترین کیفیت و امکانات و رده ۳ دارای کمترین امکانات نسبت به سایرین می‌باشد.

 

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

برنامه محافظت از ضربه صوتی بلند

میزان هوشمندی سمعک

میزان کاهش نویز محیط

سمعک رییل یک

تا 10 کیلوهرتز

24 باند

6 برنامه

سطح 1

10 دسی بل

سمعک رییل دو

تا 8 کیلوهرتز

20 باند

5 برنامه

سطح 2

6 دسی بل

سمعک رییل سه

تا 8 کیلوهرتز

18 باند

4 برنامه

سطح 3

6 دسی بل

 

 • توجه: تمامی مدل های سمعک رییل قابلیت اتصال به موبایل و نصب برنامه جهت تنظیم صدای سمعک و ماسکر را دارا می باشند. همچنین در گوشی های ایفون(رده 6 و بالاتر) و اندروید های جدید امکان استفاده از سمعک به صورت هندزفری جهت گوش دادن به موسیقی یا صحبت با موبایل فراهم شده است.

سمعک مور More اتیکن

سمعک مور از محصولات سال 2021-2022 برند اتیکن می باشد که تنها به صورت پشت گوشی ریک و برای افراد با کم شنوایی ملایم تا شدید گزینه بسیار مناسبی است. این سمعک همانند سمعک رییل دارای 3 رده از تکنولوژی می‌باشد که رده 1 دارای بالاترین امکانات و رده 3 دارای پایین ترین امکانات می‌باشد.

 

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

برنامه محافظت از ضربه صوتی بلند

میزان هوشمندی سمعک

میزان کاهش نویز محیط

سمعک مور یک

تا 10 کیلوهرتز

24 باند

6 برنامه

سطح 1

10 دسی بل

سمعک مور دو

تا 8 کیلوهرتز

20 باند

5 برنامه

سطح 2

6 دسی بل

سمعک مور سه

تا 8 کیلوهرتز

18 باند

4 برنامه

سطح 3

6 دسی بل

 

 • توجه: تمامی مدل های سمعک مور قابلیت اتصال به موبایل و نصب برنامه جهت تنظیم صدای سمعک و ماسکر را دارا می‌باشند. همچنین در گوشی‌های ایفون(رده 6 و بالاتر) و اندروید های جدید امکان استفاده از سمعک به صورت هندزفری جهت گوش دادن به موسیقی یا صحبت با موبایل فراهم شده است.

سمعک زیرکن Zircon اتیکن

سمعک زیرکن یکی از مدل های 2023 برند اتیکن بوده و تنها به صورت پشت گوشی ریک موجود است. این سمعک تنها در 2 رده از تکنولوژی موجود بوده که رده 1 دارای امکانات بیشتری است.

 

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

برنامه محافظت از ضربه صوتی بلند

میزان هوشمندی سمعک

میزان کاهش نویز محیط

سمعک زیرکن یک

تا 8 کیلوهرتز

14 باند

--

--

--

سمعک زیرکن دو

تا 8 کیلوهرتز

12 باند

--

--

--

 

 • توجه: تمامی مدل های سمعک زیرکن قابلیت اتصال به موبایل و نصب برنامه جهت تنظیم صدای سمعک و ماسکر را دارا هستند. همچنین در گوشی های ایفون(رده 6 و بالاتر) و اندرویدهای جدید امکان استفاده از سمعک به صورت هندزفری جهت گوش دادن به موسیقی یا صحبت با موبایل فراهم شده است.

سمعک اپن Opn اتیکن

سمعک اپن اتیکن از محصولات سال 2019-2022 و دارای انواع مدل های نامریی، داخل گوشی، ریک و پشت گوشی است. این سمعک نیز همانند سایر مدل ها دارای 3 رده از تکنولوژی است که رده 1 دارای امکانات بیشتر نسبت به سایر رده ها می‌باشد.

 

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

برنامه محافظت از ضربه صوتی بلند

میزان هوشمندی سمعک

میزان کاهش نویز محیط

سمعک اپن یک

تا 10 کیلوهرتز

16 باند

--

--

--

سمعک اپن دو

تا 8 کیلوهرتز

14 باند

--

--

--

سمعک اپن سه

تا 8 کیلوهرتز

12 باند

--

--

--

 

 • توجه: تمامی مدل‌های سمعک Opn قابلیت اتصال به موبایل و نصب برنامه جهت تنظیم صدای سمعک و ماسکر را دارا هستند. همچنین در گوشی‌های ایفون(رده 6 و بالاتر) و اندرویدهای جدید امکان استفاده از سمعک به صورت هندزفری جهت گوش دادن به موسیقی یا صحبت با موبایل فراهم شده است.

سمعک اکسید Exceed اتیکن

سمعک اکسید جزء یکی از قوی‌ترین سمعک های سوپرپاور و التراپاور محسوب است. سمعک اکسید سوپرپاور دارای باتری 13ر(رنگ نارنجی) و برای افراد با کم شنوایی شدید گزینه مناسبی است و سمعک اکسید التراپاور نیز با باتری 675 (رنگ آبی) برای افراد با کم شنوایی عمیق گزینه کارامدی محسوب می‌شود.

سمعک اکسید دارای 3 رده از تکنولوژی می‌باشد که رده 1 دارای امکانات و تکنولوژی قوی تری می باشد و رده 3 در پایین ترین امکانات می‌باشد.

 

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

برنامه محافظت از ضربه صوتی بلند

میزان هوشمندی سمعک

میزان کاهش نویز محیط

سمعک اکسید یک

تا 10 کیلوهرتز

14 باند

--

--

12 دسی بل

سمعک اکسید دو

تا 8 کیلوهرتز

12 باند

--

--

10 دسی بل

سمعک اکسید سه

تا 8 کیلوهرتز

8 باند

 

 

 

 

 • توجه: تمامی مدل های سمعک اکسید قابلیت اتصال به موبایل و نصب برنامه جهت تنظیم صدای سمعک و ماسکر را دارا هستند. همچنین در گوشی های ایفون(رده 6 و بالاتر) و اندروید های جدید امکان استفاده از سمعک به صورت هندزفری جهت گوش دادن به موسیقی یا صحبت با موبایل فراهم شده است.

جدیدترین سمعک های ماسکردار برنافن

سمعک انکانتا Encanta برنافن

سمعک انکانتا یکی از جدیدترین سمعک‌های 2024 برند برنافن سویس است که تنها به صورت پشت گوشی ریک با باتری و قابل شارژ موجود می‌باشد. این سمعک در 4 رده از تکنولوژی موجود بوده که بالاترین رده از نظر تکنولوژی و کیفیت مدل انکانتا 400 می‌باشد.

 

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

بالانس گفتار و نویز

برنامه کاهش نویز دوگوشی

میزان کاهش نویز محیط

سمعک انکانتا 400

تا 10 کیلوهرتز

24 باند

3 برنامه

*

12 دسی بل

سمعک انکانتا 300

تا 8 کیلوهرتز

20 باند

2 برنامه

*

10 دسی بل

سمعک انکانتا 200

تا 8 کیلوهرتز

18 باند

--

*

8 دسی بل

سمعک انکانتا 100

تا 8 کیلوهرتز

14 باند

--

--

6 دسی بل

 

 • توجه: تمامی مدل های سمعک انکانتا برنافن امکان اتصال به موبایل از طریق بلوتوث و تنظیم صدای سمعک و ماسکر از طریق برنامه و app برنافن وجود دارد. همچنین امکان استفاده از سمعک به عنوان هندزفری یا ایرپاد برای گوشی‌های ایفون و اندروید رده بالا وجود دارد.

سمعک الفا Alpha برنافن

سمعک الفا از سمعک های 2021-2020 برند برنافن بوده که دارای انواع مدل های نامریی، داخل گوشی، ریک و پشت گوشی است. این سمعک دارای 4 رده از تکنولوژی با امکانات و کیفیت‌های مختلف می باشد که رده 9 با بالاترین امکانات و تکنولوژی را داراست. میزان پوشش دهی و قدرت این سمعک برای کم شنوایی‎های ملایم تا شدید مناسب است.

 

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

بالانس گفتار و نویز

برنامه کاهش نویز دوگوشی

میزان کاهش نویز محیط

سمعک الفا 9

تا 10 کیلوهرتز

24 باند

3 برنامه

*

4 برنامه

سمعک الفا 7

تا 8 کیلوهرتز

20 باند

2 برنامه

*

4 برنامه

سمعک الفا 5

تا 8 کیلوهرتز

18 باند

--

--

3 برنامه

سمعک الفا 3

تا 8 کیلوهرتز

14 باند

--

--

3 برنامه

 

 • توجه: در تمامی مدل‌های سمعک الفا قابلیت اتصال به موبایل و تنظیم سمعک و ماسکر از طریق برنامه برنافن بر روی گوشی فراهم شده است. همچنین امکان گوش دادن به موسیقی و صحبت کردن با موبایل همانند هندزفری نیز در تمامی مدل‌های سمعک الفا وجود دارد.

سمعک لیوکس Leox برنافن

سمعک لیوکس همانند سمعک اکسید یکی از قوی‌ترین سمعک‌ها برای کم شنوایی‌های شدید و عمیق است. سمعک لیوکس با باتری 13 به صورت سوپرپاور و برای افراد با کم شنوایی شدید مناسب است و سمعک لیوکس با باتری 675 به صورت التراپاور برای افراد با کم شنوایی عمیق گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

سمعک لیوکس دارای 2 رده از تکنولوژی است که رده 7 دارای تکنولوژی و امکانات بیشتر نسبت به رده 3 است.

 

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

بالانس گفتار و نویز

برنامه کاهش نویز دوگوشی

میزان کاهش نویز محیط

سمعک لیوکس هفت

تا 10 کیلوهرتز

14 باند

*

*

4 برنامه

سمعک لیوکس سه

تا 10 کیلوهرتز

10 باند

--

--

--

 

 • توجه: در تمامی مدل های سمعک لیوکس امکان اتصال به موبایل و تغییر ولوم سمعک و ماسکر از طریق نصب app برروی گوشی وجود دارد. همچنین امکان گوش دادن به موسیقی و صحبت کردن از طریق سمعک به صورت هندزفری نیز در این سمعک ها فراهم شده است.

جدیدترین سمعک های ماسکردار سیگنیا(زیمنس)

از جدیدترین محصولات برند سیگنیا در سال 2023 تکنولوژی IX است که همانند تکنولوژی‌های قبلی(سمعک‌های ای ایکس(AX)، ایکس(X)، ان ایکس(NX)، پرایمکس(PX) ) دارای 5 رده اصلی بوده که رده 7 بالاترین رده و امکانات و رده 1 پایین ترین رده را داراست.

 

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

برنامه OVP

برنامه موسیقی

سنسور حرکتی

سمعک 7 ای ایکس

تا  12کیلوهرتز

48 باند

*

3

*

سمعک 5 ای ایکس

تا 10 کیلوهرتز

32 باند

*

3

*

سمعک 3 ای ایکس

تا 8 کیلوهرتز

24 باند

*

1

*

سمعک 2 ای ایکس

تا 8 کیلوهرتز

16 باند

--

1

--

سمعک 1 ای ایکس

تا 8 کیلوهرتز

16 باند

--

--

--

 
برنامه OVP(Own Voice Processing)

برنامه ovp این امکان را فراهم می‌کند که بیمار در شنیدن صدای خود بهترین، طبیعی‌ترین حالت و بالاترین کیفیت را بدون هیچ گونه احساس پیچش یا گرفتگی احساس کند. توجه داشته باشید این ویژگی در مدل‌های ریک و پشت گوشی زمانی که به صورت دوگوشی (یک جفت سمعک) تجویز شود قابل استفاده است.

برنامه سنسور حرکتی(Motion Sensor)

برنامه موشن سنسور امکان درک بهتر گفتار و صدای اطراف را زمانی که بیمار در حال حرکت و دویدن می‌باشد را فراهم می کند.

در تمامی رده های سمعک ای ایکس زیمنس قابلیت اتصال به موبایل و تنظیم صدای سمعک و ماسکر را از طریق نصب برنامه سیگنیا بر روی گوشی وجود دارد.

جدیدترین سمعک های ماسکردار هانساتون

سمعک سوند (Sound) هانساتون

سمعک سوند هانساتون تنها به صورت پشت گوشی ریک(Ric) در سایزهای مختلف موجود است و فاقد مدل های نامرئی، داخل گوشی و پشت گوشی با قالب می‌باشد. از نظر میزان قدرت و پوشش دهی سمعک سوند برای افراد با کم شنوایی ملایم تا شدید گزینه بسیار مناسبی است.

 

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

عملکرد هوشمند

SpeechBeam

پردازش های دو گوشی گفتار

سمعک سوند 9

تا 8 کیلوهرتز

20 باند

7 برنامه

*

*

سمعک سوند 7

تا 8 کیلوهرتز

16 باند

6 برنامه

--

--

سمعک سوند 5

تا 8 کیلوهرتز

12 باند

5 برنامه

--

--

سمعک سوند 3

تا 8 کیلوهرتز

8 باند

2 برنامه

--

--

 
عملکرد هوشمند سمعک

برنامه AutoSurrounding یا عملکرد هوشمند به شنوایی شناس این اجازه را می دهد که براساس محیط هایی که فرد در آن قرار می گیرد تنظیمات مختلفی را اعمال کند. در واقع سمعک به صورت اتومات بهترین برنامه تنظیمی را با توجه به سیگنال های گفتاری و نویز محیط انتخاب می کند که در نهایت سبب رضایت بیمار از شنیدن گفتار با بالاترین کیفیت صدا می شود.

برنامه SpeechBeam

این برنامه همراه با برنامه هوشمند کاهش نویز سبب افزایش درک گفتار بخصوص درمحیط های شلوغ و پرمخاطب می شود. در واقع سمعک به صورت هوشمند با کاهش نویز محیط و افزایش سیگنال های گفتاری همراه با فوکوس بر روی گفتار گوینده بالاترین میزان درک گفتار را برای فرد استفاده کننده از سمعک فراهم می کند.

سمعک جم (JAM) هانساتون

سمعک جم یکی دیگر از مدل‌های سمعک هانساتون آلمان است که همانند سمعک سوند دارای 4 رده تکنولوژی می‌باشد. برخلافه سمعک سوند، سمعک جم از نظر مدل دارای تنوع بیشتری می باشد و به صورت نامرئی، داخل گوشی و پشت گوشی به جز مدل ریک موجود است. دقت داشته باشید سمعک جم از نظر رده و تکنولوژی با سمعک سوند برابر است و تنها تفاوت آنها در ظاهر یا نوع سمعک است.

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

عملکرد هوشمند

SpeechBeam

پردازش های دو گوشی گفتار

سمعک جم 9

تا 8 کیلوهرتز

20 باند

7 برنامه

*

*

سمعک جم 7

تا 8 کیلوهرتز

16 باند

6 برنامه

--

--

سمعک جم 5

تا 8 کیلوهرتز

12 باند

5 برنامه

--

--

سمعک جم 3

تا 8 کیلوهرتز

8 باند

2 برنامه

--

--

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سمعک بیت (Beat) هانساتون

سمعک بیت یکی از قوی‌ترین سمعک‌های پشت گوشی با باتری ۱۳ و ۶۷۵ است که باتری ۱۳ به صورت سوپرپاور برای افراد با کم شنوایی شدید و سمعک بیت با باتری ۶۷۵ برای افراد با کم شنوایی عمیق گزینه بسیار مناسبی است. سمعک بیت در برند هانساتون معادل سمعک نایدا در برند فوناک و سمعک مکس در برند یونیترون می‌باشد.

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

عملکرد هوشمند

SpeechBeam

پردازش های دو گوشی گفتار

سمعک بیت 7

تا 8 کیلوهرتز

16 باند

4 برنامه

--

--

سمعک بیت 3

تا 8 کیلوهرتز

6 باند

2 برنامه

--

--

 

 

 

 

 

 

 

 

جدیدترین سمعک‌های ماسکردار فوناک

سمعک‌های فوناک براساس ظاهر دارای نام‌های مختلفی می‌باشند: به طور مثال سمعک‌های ریک فوناک به نام ادئو Audeo نام‌گذاری شده‌اند. سمعک‌های پشت گوشی فوناک به نام اسکای Sky، سمعک‌های پشت گوشی سوپرپاور به نام بلورو Bolero و سمعک‌های التراپاور فوناک به نام نایدا شناخته می‌شوند.

همچنین سمعک‌های داخل گوشی فوناک به نام ویرتو Virto شناخته می‌شوند. از نظر تکنولوژی نیز می‌توان گفت جدیدترین تکنولوژی استفاده شده در سمعک‌های فوناک تکنولوژی یا رده لومیتی و در رده پایین‌تر آن تکنولوژی مارول می‌باشد.

سمعک نایدا لومیتی Naida Lumity فوناک

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

موسیقی

افزایش گفتار

کاهش نویز داینامیک

سمعک ادیو پریمیوم

تا 8 کیلوهرتز

20 باند

*

*

*

سمعک ادئو ادونس

تا 8 کیلوهرتز

16 باند

*

--

*

سمعک ادیو استاندارد

تا 8 کیلوهرتز

16 باند

--

--

--

سمعک ادئو اسنشیال

تا 8 کیلوهرتز

12 باند

--

--

--

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سمعک اسکای لومیتی Sky Lumity فوناک

 

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

موسیقی

افزایش گفتار

کاهش نویز داینامیک

سمعک ادیو پریمیوم

تا 8 کیلوهرتز

20 باند

*

*

*

سمعک ادئو ادونس

تا 8 کیلوهرتز

20 باند

*

--

*

سمعک ادیو استاندارد

تا 8 کیلوهرتز

16 باند

--

--

--

سمعک ادئو اسنشیال

تا 8 کیلوهرتز

12 باند

--

--

--

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سمعک ادئو لومیتی Audeo Lumity فوناک

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

موسیقی

افزایش گفتار

کاهش نویز داینامیک

سمعک ادیو پریمیوم

تا 8 کیلوهرتز

20 باند

*

*

*

سمعک ادئو ادونس

تا 8 کیلوهرتز

16 باند

*

--

*

سمعک ادیو استاندارد

تا 8 کیلوهرتز

16 باند

--

--

--

سمعک ادئو اسنشیال

تا 8 کیلوهرتز

12 باند

--

--

--

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • توجه: تنها در رده ادیو پریمیوم ویژگی درک گفتار در ماشین، در حالت اکو، در صدای بلند فعال می‌باشد.

سمعک ویرتو پارادایز Virto paradise فوناک

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

موسیقی

افزایش گفتار

کاهش نویز داینامیک

سمعک ویرتو پریمیوم

تا 8 کیلوهرتز

20 باند

*

*

*

سمعک ویرتو ادونس

تا 8 کیلوهرتز

20 باند

*

--

*

سمعک ویرتو استاندارد

تا 8 کیلوهرتز

16 باند

--

--

--

سمعک ویرتو اسنشیال

تا 8 کیلوهرتز

12 باند

--

--

--

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سمعک اسکای مارول Sky Marvel  فوناک

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

موسیقی

افزایش گفتار

کاهش نویز داینامیک

سمعک مارول پریمیوم

تا 8 کیلوهرتز

20 باند

*

*

*

سمعک مارول ادونس

تا 8 کیلوهرتز

16 باند

*

--

*

سمعک مارول استاندارد

تا 8 کیلوهرتز

12 باند

--

--

--

سمعک مارول اسنشیال

تا 8 کیلوهرتز

8 باند

--

--

--

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سمعک بلورو Bolero فوناک

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

موسیقی

افزایش گفتار

کاهش نویز داینامیک

سمعک بلورو پریمیوم

تا 8 کیلوهرتز

20 باند

*

*

*

سمعک بلورو ادونس

تا 8 کیلوهرتز

16 باند

*

--

*

سمعک بلورو استاندارد

تا 8 کیلوهرتز

16 باند

--

--

--

سمعک بلورو اسنشیال

تا 8 کیلوهرتز

12 باند

--

--

--

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جدیدترین سمعک‌های ماسکردار یونیترون

سمعک موکسی ویوانته Moxi vivante یونیترون

سمعک موکسی ویوانته از محصولات سال ۲۰۲۳ برند یونیترون کانادا می‌باشد. این سمعک در ۵ رده و به صورت پشت گوشی ریک موجود می‌باشد و فاقد مدل‌های نامریی یا داخل گوشی است. رده‌های این سمعک به صورت ۹/۷/۵/۳/۱ تقسیم‌بندی می‌شوند که رده ۹ در بالاترین سطح قرار دارد.

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

موسیقی

افزایش گفتار

کاهش نویز داینامیک

سمعک موکسی 9

تا 10 کیلوهرتز

20 باند

*

*

*

سمعک موکسی 7

تا 8 کیلوهرتز

16 باند

*

--

*

سمعک موکسی 5

تا 8 کیلوهرتز

16 باند

--

--

--

سمعک موکسی 3

تا 8 کیلوهرتز

12 باند

--

--

--

سمعک موکسی 1

تا 8 کیلوهرتز

12 باند

--

--

--

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سمعک موکسی بلو Moxi blu یونیترون

سمعک موکسی بلو از محصولات سال ۲۰۲۱ برند یونیترون کانادا می‌باشد که تنها به صورت پشت گوشی ریک موجود می‌باشد.

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

موسیقی

افزایش گفتار

کاهش نویز داینامیک

سمعک موکسی 9

تا 10 کیلوهرتز

20 باند

*

*

*

سمعک موکسی 7

تا 8 کیلوهرتز

20 باند

*

--

*

سمعک موکسی 5

تا 8 کیلوهرتز

16 باند

--

--

--

سمعک موکسی 3

تا 8 کیلوهرتز

12 باند

--

--

--

سمعک موکسی 1

تا 8 کیلوهرتز

12 باند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جدیدترین سمعک‌های ماسکردار سونیک

سمعک ترک (TREK) سونیک

سمعک ترک یکی از جدیدترین و قوی‌ترین سمعک‌های سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲ برند سونیک امریکا می‌باشد. این سمعک در دو رده تکنولوژی(ترک ۸۰ و ۴۰) موجود و برای افراد با کم شنوایی شدید(مدل سوپرپاور با باتری ۱۳) و عمیق(مدل التراپاور با باتری ۶۷۵) مناسب است.

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

افزایش محدوده پویایی

SMART COMPRESS

کاهش نویز دوگوشی

سمعک ترک 80

تا 10 کیلوهرتز

14 باند

*

*

4 برنامه

سمعک ترک 40

تا 10 کیلوهرتز

10 باند

--

--

1 برنامه

 

 

 
 
 
 
 
 
افزایش محدوده پویایی

این ویژگی در سمعک ترک سبب افزایش وضوح صدا‌های بلند و گفتار بدون اذیت شدن فرد استفاده‌کننده از سمعک می‌شود.

Smart Compress

استراتژی پردازشی ویژه‌ای که در سمعک ترک وجود دارد سبب شنوایی راحتتر در محیط شلوغ، بهبود درک گفتار در محیط شلوغ، طبیعی و با کیفیت بودن گفتار و توجه بیبشتر به جزییات گفتار می‌شود.

 • توجه: در سمعک ترک قابلیت اتصال بین موبایل و سمعک بدون رابط وجود دارد که با نصب برنامه می‌توان صدای محیط و ماسکر را تغییر داد. همچنین در گوشی‌های ایفون و اندروید‌های جدید امکان عملکرد به صورت ایرپاد و هندزفری برای صحبت کردن با موبایل و گوش دادن به موسیقی فراهم شده است.

سمعک انچنت (Enchant) سونیک

سمعک انچنت از محصولات سال ۲۰۱۹-۲۰۱۸ برند سونیک امریکا می‌باشد. این سمعک به صورت نامریی، داخل گوشی، پشت گوشی و ریک موجود است. سمعک انچنت دارای ۵ رده از تکنولوژی می‌باشد که رده ۱۰۰ در بالاترین سطح و رده ۲۰ در پایین‌ترین سطح از تکنولوژی قرار دارد.

مدل سمعک

پاسخ فرکانسی

تعداد باند

عملکرد هوشمند

Smart Compress

کاهش نویز دو گوشی

سمعک انچنت 100

تا 10 کیلوهرتز

16 باند

10 برنامه

10 برنامه

*

سمعک انچنت 80

تا 8 کیلوهرتز

14 باند

9 برنامه

6 برنامه

*

سمعک انچنت 60

تا 8 کیلوهرتز

12 باند

9 برنامه

2 برنامه

--

سمعک انچنت 40

تا 8 کیلوهرتز

10 باند

6 برنامه

--

--

سمعک انچنت 20

تا 8 کیلوهرتز

8 باند

6 برنامه

--

--

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا

تجویز جدیدترین سمعک‌های روزدنیا با قابلیت پوشش وزوز گوش همراه با بالاترین کیفیت صدا برای بیماران با وزوز گوش و کم شنوایی در مرکز تخصصی شنوایی و وزوز فراشنوا انجام می‌شود. همچنین استفاده از سایر روش‌های درمان وزوز گوش نظیر تحریک الکتریکی عصب واگ، دستگاه تحریک الکتریکی با TDCS، لیزر درمانی، موسیقی درمانی، صدادرمانی، ویتأمین و رژیم غذایی و... نیز برای مراجعین با وزوز گوش انجام می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با متخصصین فراشنوا با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید:
۰۲۱۸۸۹۴۹۳۶۸
۰۲۱۸۸۹۵۸۸۲۳
۰۹۱۰۵۲۴۱۰۷۱

برای مشاهده تجربیات بیماران از درمان وزوز گوش و تجویز سمعک به اینستاگرام فراشنوا مراجعه فرمایید:
www.instagram.com/samak_farashenava

 


دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.