انواع سمعک برای کودکان

انواع سمعک برای کودکان

انواع سمعک برای کودکان

کوچکترین سمعک برای کودکان چه مدلی می باشد؟

بهترین سمعک برای کودکان کدام برند می باشد؟

قیمت سمعک کودکان از چقدر شروع می شود؟

سوالاتی که اکثر خانواده ها در مواجهه با خرید سمعک برای نوزاد یا کودک کم شنوایی خود از متخصص شنوایی شناس جویا می شوند. در این قسمت سعی می کنیم به طور خلاصه و مفید به سوالات بیماران عزیز پاسخ داده شود.

انواع سمعک برای کودکان

کم شنوایی در کودکان

تست شنوایی نوزادان شامل تست غرباگری شنوایی(تست حلزون گوش) و تست ای بی ار می باشد. این تست ها به صورت دوره ای باید برای تمامی نوزادان انجام شوند تا در صورت بروز کم شنوایی در نوزاد سریعا شناسایی و درمان انجام شود.

مراحل تست های دوره ای نوزادان شامل تست شنوایی در بدوتولد، یک ماهگی، سه ماهگی، شش ماهگی و در نهایت یک سالگی می باشد. پیشنهاد می شود خانواده ها تمامی این دوره های شنوایی را انجام دهند تا در صورت بروز هرگونه کم شنوایی مادرزادی، پیشرونده یا تاخیر در بروز کم شنوایی از آن اطلاع داشته باشند و استفاده از سمعک یا مداخله پزشک را به موقع انجام دهند.

همانگونه که در بالا به آن اشاره کردیم مجموعه تست های شنوایی نوزادان شامل تست OAE (بررسی عملکرد نرمال سلول های مویی حلزون)، تست ABR (تست ای بی ار به بررسی عملکرد نرمال عصب شنوایی می پردازد)، تست ASSR( تست شنوایی ای اس اس ار به بررسی وضعیت شنوایی نوزاد می پردازد) و تست تمپانومتری(بررسی وضعیت پرده گوش، گوش میانی) می باشند.

توجه داشته باشید تست حلزون تنها به صورت غربالگری می باشد و در صورت عدم پاسخ یا Fail شدن پاسخ باید تست ای بی ار جهت تعیین میزان شدت کم شنوایی مشخص شود.

در تست ای بی ار با ارئه شدت های مختلف از شدت 30 دسی بل تا 100 دسی بل میزان و شدت کم شنوایی مشخص می شود. با اطلاعات بدست آمده از میزان کم شنوایی در تست ای بی ار می توان قدرت و مدل سمعک را برای نوزاد انتخاب کرد.

هدف از استفاده از سمعک برای کودکان جبران کم شنوایی و شنیدن همانند کودک نرمال می باشد. بنابراین در هر میزان کم شنوایی نیاز به سمعک با بهره های مختلف می باشد و استفاده از یک مدل قابل استفاده برای تمامی کودکان و حتی بزرگسالان نمی باشد.

سمعک برای کودکان

انواع سمعک برای کودکان

به طور کلی سمعک های مخصوص کودکان باید به صورت پشت گوشی و قالب نرم تجویز شود. به دلیل کوچک بودن کانال و جمجمه کودک استفاده از سمعک های داخل گوشی امکان پذیر نمی باشد.

به دلیل اهمیت بالای شنوایی سمعک مخصوص کودکان باید از جدیدترین مدل های سمعک باشد. سمعک با تکنولوژی هوشمند، سیستم وایرلس جهت ارتباط با یکدیگر(پردازش دو گوشی) و ارتباط با وسایل جانبی سمعک(میکروفون، رابط تلویزیون و…)، برنامه انتقال فرکانسی(انتقال صدای منطقه حلزون و عصب آسیب دیده بر روی منطقه سالم شنوایی)، میکروفون های اداپتیو هوشمند جهت تمرکز بیشتر بر روی صداهای گفتاری، برنامه یادگیری جهت تغییر خودکار صدا، برنامه Data logging پیشرفته جهت حفظ اطلاعات در مورد محیط ها و صداهایی که فرد با آن مواجهه شده است و … برای کودک با کم شنوایی مناسب می باشد.

اندازه سمعک و باتری سمعک با توجه به میزان افت شنوایی کودک متفاوت می باشند. به طور مثال در کودک با افت شنوایی عمیق(باقیمانده شنوایی در حدود 10 تا 20درصد) نیاز به قدرت بیشتری می باشد بنابراین استفاده از سمعک بزرگتر برای تولید این قدرت(بهره بیشتر برای تقویت صدا و جبران کم شنوایی) نیاز می باشد.

دقت داشته باشید تنظیم سمعک برای کودکان نسبت به بزرگسال بسیار سخت تر و متفاوت می باشد. کودک استفاده کننده سمعک در صورت تنظیم نبودن صدا یا ایت شدن در مواجهه با صدا تنها می تواند گریه یا سمعک را از گوش در بیارد و با توجه به این شرایط تشخیص مشکل بیمار بسیار سخت می باشد.

از طرف دیگر هدف ما انتخاب سمعک با بهره مناسب و رساندن شنوایی نوزاد به سطح شدت نرمال می باشد اما اگر میزان تقویت صدا بیشتر از حد مورد نیاز باشد به مرور به دلیل مواجهه با صداهای بلند(به دلیل تقویت زیاد) کم شنوایی بیشتر می شود.

همانطور که در صورت تقویت کمتر کودک از نظر گفتاری پیشرفت کند یا هیچ پیشرفتی ندارد. به دلیل عدم فیدبک مناسب از نوزاد و کودک نسبت به بزرگسالان تنظیم سمعک کودکان نیاز به وقت و اطلاعات کافی در این زمینه دارد.

کوچکترین سمعک برای کودکان

در بخش بالا بیان شد که سمعک مخصوص کودکان باید به صورت پشت گوشی و با قالب باشد و استفاده از سمعک داخل گوشی به هیچ وجه ممکن نمی باشد.

بنابراین در جواب سوال کوچکترین سمعک برای کودکان کدام مدل است می توان گفت اندازه سمعک بستگی به میزان کم شنوایی کودک دارد. هرچه میزان کم شنوایی کودک بیشتر باشد نیاز به سمعک با اندازه بزرگتر می باشد نظیر سمعک های سوپرپاور یا سمعک های التراپاور.

بهترین سمعک مخصوص کودکان

در تمامی برندهای سمعک(سمعک اتیکن، زیمنس، فوناک، هانساتون، ریسوند، ویدکس و..) سمعک های مخصوص کودکان وجود دارد. تمامی سمعک های مخصوص کودکان در برندهای مختلف از نظر تکنولوژی و حتی قدرت تفاوت بسیار کمی دارند.

بنابراین انتخاب برند سمعک بستگی به نوع کم شنوایی کودک، نوع صدای تولید شده توسط سمعک، میزان تقویت صدا در فرکانس های بالا، پهنای پاسخ فرکانسی و جدیدتر بودن سال تولید سمعک بستگی دارد.

قیمت سمعک برای کودکان

در تمامی برندهای سمعک قیمت های متفاوتی برای پوشش تمامی بیماران وجود دارد و بنابراین قیمت سمعک بستگی به بودجه و شرایط مالی بیمار دارد. اما به طور کلی می توان گفت سمعک های بالای 6 تا 7 میلیون برای کودکان و حتی بزرگسالان انتخاب مناسبی می باشد.

انواع سمعک برای کودکان

سوالات بیماران در زمینه انواع سمعک برای کودکان:

آیا کودک می تواند از سمعک داخل گوشی استفاده کند؟

خیر. به دلیل کوچک بودن کانال گوش امکان ساخت سمعک های داخل گوشی(به دلیل کوچک بودن قالب گوش نوزاد اجزای سمعک در قالب گوش قرار نمی گیرد) وجود ندارد و تنها سمعک مناسب برای نوزاد و کودک سمعک پشت گوشی با قالب می باشد.

چه زمانی کودک می تواند از سمعک داخل گوشی استفاده کند؟

در 12 سالگی و بالاتر بسه به اندازه کانال گوش می توان از سمعک داخل گوشی استفاده کرد. همچنین در صورتی که کانال گوش به اندازه مناسب نباشد می توان از سمعک های پشت گوشی ریک(از نظر اندازه از سمعک های پشت گوشی معمول بسیار کوچکتر می باشند) استفاده شود.

برای استفاده چه برندی برای سمعک کودک مناسب است؟

نوع برند سمعک در اولویت نمی باشد بلکه برای خرید سمعک کودک به سال تولید سمعک، تکنولوژی و امکانات سمعک دقت شود.

آیا کودک می تواند در آینده سمعک استفاده نکند؟

پاسخ این سوال به زمان شناسایی کم شنوایی نوزاد و همچنین میزان کم شنوایی نوزاد بستگی دارد. اما به طور کلی می توان گفت احتمال برداشتن سمعک در افت های شنوایی متوسط، شدید و عمیق وجود ندارد و شاید بتوان در افت های ملایم و کمتر(البته بستگی به گفتار و حافظه کودک دارد) سمعک در ساعت های کمتری جهت تحریک شنوایی استفاده شود.

کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا

ارزیابی شنوایی نوزادان و کودکان با دستگاه های شنوایی ای بی ار و OAE و تجویز جدیدترین سمعک های روز دنیا زیر نظر همکاران با سابقه چند سال فعالیت در بیمارستان کودکان در مرکز شنوایی فراشنوا انجام می شود.

چهت ارسال نوار گوش و تعیین وقت با شماره های زیر در تماس باشید:

02188949368

02188922656

02188492162

02188492046

09105241071

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین مقالات

سکته گوش چست و چگونه درمان می‌شود

تشخیص و درمان فلج بلز

تمپانوپلاستی چیست؟

آیا کم کاری تیروئید باعث وزوز گوش می شود؟

آیا در افراد با وزوز گوش احتمال آلزایمر افزایش می یابد؟

تست تمپانومتری چیست؟

علت گوش درد و درمان آن

شنوایی سنجی نوزادان

وزوز گوش ضربانی چیست؟

چگونگی و نحوه برخورد با کودکان ناشنوا

انواع روش های تست شنوایی سنجی

اختلال شنوایی چیست؟

هزینه درمان وزوز گوش

تست شنوایی ASSR

آلپرازولام و درمان وزوز گوش

وسایل جانبی سمعک های زیمنس

سمعک چیر سونیک(Cheer)

انواع سمعک برای کودکان

تست شنوایی نوزاد چند مرحله دارد؟

بدشکلی های گوش نوزاد

چگونه شنوایی نوزاد را تست کنیم؟

سوت کشیدن گوش و ام اس

درمان وزوز گوش با ار تی ام اس(RTMS)

سمعک های جدید ویدکس

حجامت و درمان وزوز گوش

جدیدترین درمان های وزوز گوش در منزل

بهترین کلینیک گوش و وزوز در تهران

عفونت گوش کودکان

نمایندگی های برندهای سمعک

علائم پیرگوشی