جهت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید

تزریق کورتون برای درمان وزوز گوش

تزریق کورتون برای درمان وزوز گوش

تزریق کورتون برای درمان وزوز

تزریق کورتون برای درمان وزوز گوش :: تزریق استروئیدها در پرده گوش(IntratympanicSteroid Injection) یکی از موثرترین روش های بیماری های گوش داخلی نظیر سکته گوش(کم شنوایی ناگهانی) و بیماری منییر می باشد.

همچنین تزریق دگزامتازون در پرده گوش نیز یکی از روش ها یا آپشن های درمانی برای وزوز های سابجکتیو در نظر گرفته می شود.

این دو داروی تزریقی از گروه کورتون ها محسوب می شوند که به صورت خوراکی یا تزریق در بیماری های التهابی و خودایمنی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

تزریق کورتون برای درمان وزوز گوش

 

تزریق استروئیدها(کورتون) در پرده گوش برای درمان وزوز گوش

 

تزریق استرویید در پرده گوش برای درمان وزوز گوش بیشتر از 20 سال در حال بررسی و آزمایش می باشد. گزارشاتی که در این زمینه انجام شده است نشان می دهد 75% از 3.978 گوش فورا بعد از تزریق درون پرده گوش و 68%، 6 ماه بعد از تزریق بهبود در وزوز گوش را نشان دادند. همچنین گزارش 13.5% میزان درمان و 24% بهبود 8 هفته بعد از 9 تزریق دگزامتازون در گوش بیان شده است.

با این وجود در این بررسی ها گروه کنترلی برای مقایسه وجود نداشت اگرچه در بعضی از مقالات گروه کنترل(در گروه کنترل از Placebo برای تزریق استفاده می شود) برای مقایسه با گروه اصلی استفاده شد که در نتایج هیج بهبود قابل توجه ای نسبت به گروه کنترل مشاهده نشد.

در بیشتر مقالات انجام شده به مدت زمان علایم(شروع وزوز گوش) توجه ای نشده است و بیشتر افراد شرکت کننده در مقالات بیشتر از یک سال از شروع وزوز آنها گذشته است.

بنابراین می توان گفت زمان در این درمان بسیار مهم است همانطور که در مطالعات حیوانی مشخص شده است که 3 ماه بعد از تزریق هیچ بهبودی در حلزون آسیب دیده مشاهده نمی شود و درمان غیرقابل بازگشت است.

در نتیجه در وزوز های مزمن که بیشتر از یکسال از شروع ان می گذرد نمی توان انتظار بهبود بعد از تزریق کورتون در پرده گوش داشت.

در مطالعات بین بیماران با وزوز حاد(از شروع وزوز گوش 3 ماه سپری شده باشد) میزان بهبود تزریق در پرده گوش همراه با آلپرازولام در مقایسه با آلپرازولام به تنهایی بسیار بیشتر بود(75% بهبود در مقایسه با 40.3% بهبود) و همچنین میزان درمان وزوز گوش نیز در این گروه(تزریق کورتون در پرده گوش همراه با آلپرازولام) بیشتر مشاهده شد(25% درمان در مقایسه با 9.8%).

همچنین در مطالعه دیگر که بر روی 114 بیمار انجام شد در بیمارانی که وزوز آنها تنها 2 هفته و کمتر شروع شده بود در مقایسه با بیماران با وزوز 1 ماه نتایج بهتری مشاهده شد(64% بهبود در مقایسه با 15.7%).

 

 تزریق کورتون در درمان وزوز گوش

 

مکانیسم عمل استروئیدها(کورتون) در درمان وزوز گوش

 

مشخص شده است که گیرنده های گلوکوکورتیکویئد(Glucocorticoid) و Mineralocorticoid در گوش داخلی وجود دارد و گلوکوکورتیکویئد می تواند هر دو گیرنده را فعال می کند.

عامل های متنوعی نظیر صدای بلند، داروهای اتوتوکسیک، هیدورپس آندولنفاتیک، عفونت های ویروسی، ایسکمی(نارسایی) عروقی می توانند سبب آسیب به حلزون گوش داخلی شوند.

گلوکوکورتیکویئد با تاثیر ضدالتهابی و سرکوب کننده سیستم ایمنی می تواند نقش کلیدی برای جلوگیری و بهبود از آسیب به حلزون داشته باشد.

استریاواسکولاریس در پمپ کردن پتاسیم و انتقال آن به آندولنف(مایع درون حلزون که سلول های مویی در آن قرار گرفته اند) و همچنین بازیابی پتاسیم نقش مهمی دارد. زمانی که حلزون گوش داخلی دچار آسیب می شود نه تنها سلول های مویی درون حلزون بلکه استریاواسکولاریس نیز دچار اختلال در عملکرد می شود.

Mineralocorticoid با حفظ انتقال یون ها توسط فعال کردن سدیم پتاسیم، کانال های سدیم، کانال های کلیسم و انتقال دهنده های سدیم کلر استریاواسکولاریس از آسیب به حلزون جلوگیری می کند.

بنابراین به طور کلی می توان گفت این استروئید ها یا کورتون ها با اثرات ضدالتهابی و کمک به حفظ انتقال یون ها در حلزون از آسیب به حلزون جلوگیری و در بهبود سریعتر آن نقش مهمی ایفا می کنند.

به طور مثال در سکته گوش یا کم شنوایی ناگهانی که حلزون و عصب گوش به دلایل نامعلوم(احتمالا جنبه ویروسی دارد) دچار التهاب می شوند در صورت تزریق کورتون(استروئیدها) در دوهفته اول بعد از سکته گوش التهاب به طور کامل از بین می رود و شنوایی بیمار ریکاوری می شود اما در صورت طولانی شدن تشخیص و تاخیر در تزریق کورتون التهاب و آسیب دایمی می شود.

 

عوارض تزریق کورتون برای درمان وزوز گوش

 

عوارض تزریق استروئیدها(کورتون) داخل گوش

 

در صورت تزریق کورتون در پرده گوش برای درمان بیماری منییر، وزوز گوش و به طور کلی بیماری های گوش میانی و داخلی حتما یکی از اعضای خانواده در کنار شما باشد.

در هنگام تزریق در پرده گوش حس درد کوتاه، حس گزش، خونریزی از پرده گوش و سرگیجه ایجاد می شود. افزایش شدت وزوز گوش یا احساس پری در گوش بعد از تزریق به دلیل فشار مایع در فضای گوش میانی در بین بیماران بسیار رایج است اما بعد از چند ساعت علایم از بین می روند. بدترین شکایت بعد از تزریق پارگی دایمی پرده گوش و عفونت گوش میانی است که هر دو شکایت بسیار نادر می باشد.

همچنین در موارد بسیار کمی که داروی تزریق شده از طریق شیپور استاش پخش شد علایمی نظیر افزایش جزئی قند خون و گرگرفتگی صورت به دلیل بلعیده شدن دارو مشاهده شده است.

تزریق حتما باید توسط متخصص گوش حلق بینی با تجربه در این زمینه انجام شود زیرا دمای داروی تزریق شده باید برابر با دمای بدن باشد تا از سرگیجه شدید به دلیل اختلاف دما جلوگیری کند.

همچنین در صورت استفاده از داروی بیهوشی موضعی نظیر اسپره لیدوکایین، قبل از تزریق در پرده گوش باید تمامی مواد بیهوشی استفاده شده ساکشن شود در غیر این صورت سبب سرگیجه شدید می شود.

 

تزریق کورتون برای درمان وزوز گوش

 

نتیجه گیری تزریق در درمان وزوز گوش

 

همانطور که در نتایج مقالات انجام شده بر روی بیماران با وزوز گوش مشاهده شد مدت زمان شروع وزوز گوش عامل بسیار مهمی در تاثیر و شانس بهبود و درمان وزوز می باشد.

همچنین بر طبق تجربه و مقالات در سایر درمان های وزوز گوش نظیر صدادرمانی، تحریک الکتریکی، موسیقی درمانی، رژیم غذایی، مشاوره و کنترل استرس و … بیمارانی که از شروع وزوز گوش آنها مدت زمان کمتری سپری شده است نتایج بهتری از درمان را نشان می دهند.

بنابراین در صورت بروز وزوز گوش بیشتر از یک هفته حتما به کلینیک های شنوایی سنجی و متخصص گوش حلق بینی جهت بررسی شنوایی و شروع درمان دارویی و توانبخشی اقدام شود.

شنوایی سنجی و سمعک فراشنوا

 

تجویز جدیدترین سمعک های روز دنیا، درمان وزوز گوش با سمعک، صدادرمانی، تحریک الکتریکی، موسیقی درمانی و روش های دیگر در این مرکز انجام می شود.

 

جهت مشاوره تلفنی و آنلاین با شماره های زیر با ما در ارتباط باشید:

09105241071(مشاوره آنلاین)

02188958823

02188949368

اینستاگرام جهت مشاهده نتایج درمان:

Samak_farashenava (سمعک فراشنوا)

10 دیدگاه دربارهٔ «تزریق کورتون برای درمان وزوز گوش»

 1. سلام خسته نباشید.گوش من دایم سوت میکشه از زمانی که از خواب بیدار میشم تا زمانی که بخوابم یعنی یک لحظه هم قطع نمیشه. بیشتر از دو سال نزدیک اره برقی با صدای بلند کار کردم الان صدای اره خیلی کم شده….فقط دنبال درمان هستم ….رفتم پیش فوق تخصص گوش فقط گفت باید از صدا پرهیز کنی و جینکو داد…ولی صدای صوت قطع نمیشه..
  لطفا راهنمایی کنید با روشهای درمانی مثل الکتریکی یا تزریق کورتن خوب میشه؟

  1. سلام
   نتیجه تست شنوایی خودتون رو برای واتس اپ یا تلگرام مطب بفرستید.
   صدای وزوز گوش دقیقا شبیه چیه؟
   یک یا هردو گوشتون وزوز داره؟
   به جز جینکوبیلوبا چه درمان های دیگه ای انجام دادید؟
   شغلتون چیه؟
   یک توضیح کامل بفرمایید و نتایج تست ها و آزمایش خون اگر دارید بفرستید
   اگر بتونید مطب تشریف بیارید که خیلی بهتره
   در غیراین صورت به صورت تلفنی راهنماییتون میکنیم
   تا حد ممکن استرس نداشته باشید
   از توجه به وزوز خودداری کنید
   به صدای طبیعیت(آبشار، دریا، جنگل، پرندگان) گوش کنید جندبار در طول روز و به صداها توجه نکنید تا به مرور مغزتون یادبگیره که نسبت به صداهای بی اهمیت واکنش نشون نده.
   09105241071
   02188949368
   02188958823

 2. سلام
  در واتساپ پیام دادم به 09105241071…عکس شنوایی سنجی هم فرستادم براتون….تنها گوش چپم سوت میکشه دایم…

  1. سلام.
   ممنون
   متاسفانه فیلترشدن واتس آپ دردسترس شده و گاهی امکان اتصال وجود ندارد.
   در اولین فرصت بررسی می شود و در واتس آپ اطلاعات مورد نظر خدمتتون ارایه می شود.

 3. سلام.ممنون…نظرتون راجب لیزر درمانی یا تحریک الکتریکی مغز چی هست….هم شما و هم دکتر قبلیم اینها رو پیشنهاد نداد….نمیدونم چرا….آیا اینها برای شرایط خاصی استفاده میشن؟

  1. سلام.
   تحریک الکتریکی در صورت وجود افت شنوایی در 4 فرکانس نتیجه ندارد.
   اگر تست شنوایی شما نرمال باشد انجام تحریک الکتریکی به همراه صدادرمانی با ادیومتر یا ماسکر پیشنهاد می شود.
   دقت داشته باشید برای بیمارانی که در شهرستان هستند یا قادر به حضور روزانه در مطب برای دو هفته را ندارند بنده استفاده از ماسکر رو پیشنهاد می کنم زیرا هم از نظر میزان پاسخ دهی و رفع وزوز گوش گزینه خوبی است و هم نیاز به چندین جلسه حضوری در مطب نمی باشد. اینکه از چه روشی برای درمان وزوز استفاده کنیم بیشتر بستگی به بیمار دارد.
   برای استفاده از لیزر در موارد خیلی کمی بهبود وزوز گوش گزارش شده است. به نظر بنده در مواردی که وزوز ناشی از مشکلات عروقی باشد لیزر گزینه خوبی است زیرا لیزر به بهبود گردش خون در عروق گوش کمک می کند.

 4. سلام خسته نباشید.ممنون از پاسخگوییتون
  استفاده از ماسکر بعد از مدتی سوت کشیدن گوش رو بهبود میبخشه؟
  ممنون میشم یک روش خوب برای درمان معرفی کنید چون واقعا صدای سوت کشیدن دایم گوشم اذیت میکنه.
  تست شنوایی رو هم براتون فرستادم تو واتساب نمیدونم نرمال هست یا نه.

  1. سلام
   روش جامع و قطعی وجود ندارد و برای هر فرد می تواند متفاوت باشد.
   اگر پیام داده باشید همان روز به شما جواب داده شده.
   بهتر است یک جلسه تشریف بیارید مطب تا ارزیابی اولیه انجام بشه و مشخص کنیم چه روشی برای شما مناسبه
   جلسه اول چون ارزیابی باید انجام شود و مهمترین بخش است حدود 45 تا 1 ساعت طول می کشد.

    1. سلام. شماره و ادرس داخل سایت بخش تماس با ما نوشته شده است.
     آدرس: تهران، میدان فاطمی، خ چهلستون، کوچه بوعلی شرقی، پلاک 37، بلوک B، طبقه 4، واحد 32
     02188958823
     02188949368

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مسمومیت گوش و داروهای اتوتوکسیک

تفاوت ها و مشکلات گفتاری در کودکان کم شنوا و نرمال

ماستوئیدیت یا عفونت استخوان گوش چه درمانی دارد

در چه کودکانی احتمال بروز شکاف کام و لب(لب شکری) افزایش می یابد؟

آیا موسیقی درمانی توانایی درک گفتار را در کودکان با کم شنوایی بهبود می بخشد؟

چه سمعک هایی برای کودکان با آترزی گوش مناسب می باشد؟

کلینیک شنوایی، وزوز گوش و سمعک در خیابان ولیعصر

کلینیک تخصصی شنوایی و وزوز گوش در میدان فاطمی

آیا بیماری اتواسکلروزیس گوش میانی باعث وزوز گوش می شود؟

آیا فراشنوایی(هایپراکیوسیس) باعث وزوز گوش می شود؟

درمان وزوز گوش با عسل

درمان وزوز گوش با نوروفیدبک و بیوفیدبک

کم شنوایی آمیخته چیست و چگونه درمان می شود

عمل میرنگوتومی چیست (برش پرده گوش)؟

آیا سمعک کم شنوایی را درمان می کند؟

چگونه می توانم بفهمم به سمعک نیاز دارم؟

آیا سمعک های نامریی گران تر هستند؟

وزوز گوش همراه با سرگیجه نشانه چیست؟

بتاهیستین برای درمان وزوز گوش و سرگیجه

تزریق کورتون برای درمان وزوز گوش

درمان وزوز گوش با سیر

سمعک Zircon(زیرکن) اتیکن

موسیقی درمانی و درمان وزوز گوش

درمان وزوز گوش با ورزش

روش صدادرمانی(ماسکر) و درمان وزوز گوش

غربالگری شنوایی نوزادان چگونه انجام می شود؟

سندروم آشر چیست؟ علائم و انواع روش درمان آن

سمعک سالمندان : انواع سمعک مناسب برای سالمندان

بهترین سمعک داخل گوشی سال کدام است؟

انواع عفونت گوش و علائم آن