درمان وزوز گوش با عمل جراحی

درمان وزوز گوش با عمل جراحی

آیا با عمل جراحی می توان وزوز گوش را از بین برد؟

وزوز گوش و عمل جراحی:

درمان وزوز گوش با عمل جراحی :: به طور کلی رفع یا درمان وزوز گوش به صورت عمل جراحی نمی باشد به جز وزوز هایی که به دلیل آسیب در گوش ایجاد می شوند که شامل تومور گلوموس در گوش میانی، تومور اکوستیک(تومور در عصب شنوایی)، مشکلات سینوسی، مشکلات عروقی و کم شنوایی انتقالی به دلیل عفونت یا پارگی پرده گوش ایجاد می شوند.

وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش یا سوت کشیدن گوش یکی از مشکلات جامعه امروزی در تمام دنیا می باشد. به دلیل تنوع در مکانیسم و عوامل ایجاد کننده آن هنوز درمان مشخصی برای وزوز یافت نشده است. بنابراین در جهت رفع یا درمان آن از روش های مختلفی استفاده می شود که هر کدام در بعضی از وزوز ها تاثیر بسیار خوبی دارد.

درمان هایی که به طور معمول برای درمان وزوز گوش استفاده می شوند شامل درمان های دارویی(داروی آلپرازولام، دیاسپام، کلونازپام و داروهای ضدافسردگی)، درمان وزوز با طب سوزنی، درمان با زالو درمانی، درمان گیاهی وزوز گوش، طب سنتی، تحریک الکتریکی، صدادرمانی و سمعک های مخصوص سمعک(ماسکر) و… می باشند.

سوالی که در اینجا مطرح می شود برای چه نوع وزوز هایی می توان از عمل جراحی استفاده شود؟

درمان وزوز گوش با عمل جراحی

کاشت حلزون

بر طبق بررسی های انجام شده یکی از مهمترین علت های وزوز گوش کم شنوایی(با هردرجه افت شنوایی) می باشد. ایجاد کم شنوایی و کاهش ورودی عصب به مناطق مرکزی شنوایی عامل شروع وزوز گوش می باشد که به مرور سیستم مرکزی شنوایی با افزایش فعالیت خود سعی در جبران ورودی های عصب شنوایی که به دلیل کم شنوایی ایجاد شده است می کند این افزایش فعالیت و ایجاد پلاستیسیتی جدید در مغز سبب ایجاد وزوز گوش می شود.

*پلاستیسیتی: به معنی تغییر و سازگاری مغز نسبت به ورودی های محیطی و دریافت کننده از بیرون می باشد که پلاستیسیتی مفید و مضر داریم.

پلاستیسیتی مفید نظیر جبران فعالیت و عملکرد بیمار در آسیب های نخاعی یا مغزی اما پلاستیسیتی مضر ایجاد تغییرات سریع و شروع وزوز گوش می باشد.

بنابراین انجام کاشت حلزون در موارد با افت شدید(استفاده از سمعک در افت های شنوایی کمتر نیز از بروز وزوز گوش جلوگیری می کند.) به عنوان روش درمانی جراحی برای وزوز گوش استفاده می شود.

درمان یا حذف کامل وزوز گوش در روش کاشت حلزون بین 37 تا 61 درصد بیان شده است.

وجود تومور شنوایی(وستیبوولار شوانوما)

در صورت تایید و وجود تومور بر روی عصب شنوایی وزوز گوش، سرگیجه، کم شنوایی فرکانس بالا برای بیمار ایجاد می شود.

*برای تایید وجود تومور شنوایی می توان از تست ای بی ار یا MRI استفاده کرد.

در این حالت با عمل جراحی یا رادیوتراپی و دیگر روش ها اقدام به برطرف کردن این مشکل می کنند.

 

درمان وزوز گوش با عمل جراحی

درمان وزوز گوش با قطع عصب شنوایی

یکی از فرضیات برای برطرف کردن و درمان وزوز گوش قطع کردن عصب شنوایی می باشد. بسیاری از بیماران که صدا را در گوش خود می شنوند گمان می کنند که با قطع عصب شنوایی وزوز گوش برطرف می شود اما همانوطر که در بالا به آن اشاره شد منشا وزوز گوش سیستم مرکزی می باشد.

توجه داشته باشید آسیب به عصب شنوایی در شروع وزوز گوش بسیار نقش دارد اما طبق بررسی های انجام شده قطع عصب شنوایی در بدتر شدن وزوز و بهبود شدت وزوز هیچ نقشی ندارد.

در مقالات جدید که با نقشه مغزی و FMRI انجام شده است مشخص شد که افرادی که دچار وزوز گوش می باشند مناطق مغزی(کرتکس شنوایی، هسته حلزونی خلفی(DCN)، کولیکولوس تحتانی(Inferior Culliculus)، سیستم لیمبیک و…) آنها دارای فعالیت بیشتری نسبت به افراد نرمال می باشد پس می توان در نظر گرفت که محل اصلی وزوز گوش سیستم مرکزی می باشد و قطع عصب شاید نقشی در برطرف کردن وزوز نداشته باشد.

*همچنین برای درمان بیماری منییر نیز پیشنهاد قطع کردن عصب شنوایی در جهت از بین رفتن بیماری داده شده بود که شاید در تمامی افراد پاسخگو نباشد.

درمان وزوز گوش با عمل جراحی

آسیب و گرفتگی در سیستم عروقی

گرفتگی عروق های خون رسانی دهنده به عصب شنوایی به دلیل گرفتگی و مشکل در خون رسانی می توانند در ایجاد وزوز گوش نقش داشته باشند.

همچنین اختلال در عروق در گوش میانی نیز وجود دارد که سبب ایجاد وزوز ضربان دار به صورت صدای نبض یا کلیک شنیده می شود.

در افراد با وزوز های یک طرفه احتمال آسیب و گرفتگی در سیستم عروقی بیشتر می باشد که به دلیل مشکل در خون رسانی در عصب ها وزوز ایجاد می شود.

برای اطمینان از درگیری عروق انجام تست ای بی ار شنوایی(بررسی عملکرد عصب شنوایی) و تست MRI می توان عملکرد درست عروق خونی را بررسی کرد.

در حدود 51 تا 61 درصد افراد با گرفتگی عروق و وزوز گوش بعد از عمل جراحی بهبود کامل پیدا کردند(توجه کنید این آمار طبق چند مقاله می باشد و نمی توان به عنوان درصد واقعی به آن اشاره کرد و هدف از بیان فقط آگاهی بیشتر از میزان تقریبی درمان بوده است)

وجود عفونت گوش میانی

وجود جرم گوش و عفونت گوش در ایجاد و شروع وزوز گوش نقش دارند. در مواردی که پرده گوش به دلایل مختلف دچار پارگی شود احتمال عفونت گوش افزایش می یابد.

در این حالت در صورت طولانی بودن عفونت و عدم درمان استفاده از دارو اثری ندارد. انجام عمل جراحی در این موارد تنها راه حل می باشد که بعد از درمان عفونت و احتمالا وزوز گوش برطرف می شود.

سوالات متداول:

آیا می توان وزوز گوش را با عمل جراحی درمان کرد؟

جراحی استخوانچه رکابی گوش میانی(Stapedectomy) در اکثر بیماران سبب بهبود شنوایی می شود اما بهبود علایم وزوز  تنها در نیمی از افراد مشاهده شده است. کاشت حلزون نیز با ارائه پالس های الکتریکی در بهبود وزوز گوش موثر می باشد(کاشت حلزون تنها در بیماران با کم شنوایی شدید و عمیق انجام می شود).

آیا وزوز گوش بعد از جراحی برطرف می شود؟

در مطالعه ای با عمل جراحی در حدود 45.2% وزوز گوششان ناپدید و 32.3% بهبود در شدت وزوز گوش مشاهده شده است. توجه داشته باشید که عامل ایجاد وزوز گوش بسیار مهم است و هر نوع وزوزی با عمل جراحی بهبود یا برطرف نمی شود.

 

چرا فرد به صورت ناگهانی دچار وزوز گوش می شود؟

طبق منابع وزوز گوش تنها به واسطه یک عامل ایجاد نمی شود و ترکیب چند عامل در ایجاد ناگهانی وزوز گوش بسیار نقش دارند. به طور مثال طبق تجربه فرد مسن با کم شنوایی که دچار ضربه روحی شدید می شود. در مورد دیگر فرد بدون کم شنوایی و استرس شدید همراه با اضطراب و درگیری فکری سبب تولید وزوز گوش می شود.

همچنین بخاطر داشته باشید تفاوت های فردی نیز در زمان ایجاد وزوز گوش بسیار نقش دارد.

 

موثرترین روش جهت درمان وزوز گوش چیست؟

صدادرمانی، سمعک مخصوص وزوز گوش(ماسکر)، روش های TRT، روش های شناختی، تحریک الکتریکی عصب شنوایی

 

آیا وزوز های ضربان دار یا وزوز ضربان دار با عمل جراحی درمان می شود؟

وزوز ضربان دار یا پالسی به دلیل اختلال در جریان خون می باشد که با برطرف کردن مشکل خون رسانی وزوز گوش کاهش یا حذف می شود.

کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا

ارزیابی شنوایی و تعیین میزان کم شنوایی تمامی گروههای سنی و در صورت تایید میزان کم شنوایی، مشاوره و تجویز سمعک در کلینیک فراشنوا انجام می شود.

برای تعیین وقت و مشاوره با متخصصین فراشنوا با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

02188949368

09105241071(مشاوره آنلاین)

5 دیدگاه دربارهٔ «درمان وزوز گوش با عمل جراحی»

  1. ممنون از مطالبتون. لطفا در مورد روش های جدید درمان وزوز مقاله بزارید.
    و آیا در اینده وزوز گوش رو می توانند درمان کنند؟

    1. سلام با تشکر از شما
      درمان وزوز گوش با روش های جدید امکان پذیر شده برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا مقالات مربوط به وزوز گوش را مطالعه نمایید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین مقالات

وزوز گوش ضربانی چیست؟

چگونگی و نحوه برخورد با کودکان ناشنوا

انواع روش های تست شنوایی سنجی

اختلال شنوایی چیست؟

هزینه درمان وزوز گوش

تست شنوایی ASSR

الپرازولام و درمان وزوز گوش

وسایل جانبی سمعک های زیمنس

سمعک چیر سونیک(Cheer)

انواع سمعک برای کودکان

تست شنوایی نوزاد چند مرحله دارد؟

بدشکلی های گوش نوزاد

چگونه شنوایی نوزاد را تست کنیم؟

سوت کشیدن گوش و ام اس

درمان وزوز گوش با ار تی ام اس(RTMS)

سمعک های جدید ویدکس

حجامت و درمان وزوز گوش

جدیدترین درمان های وزوز گوش در منزل

بهترین کلینیک گوش و وزوز در تهران

عفونت گوش کودکان

نمایندگی های برندهای سمعک

علائم پیرگوشی

آخرین و جدیدترین درمان وزوز گوش

علائم کم شنوایی گوش

قیمت سمعک ضد آب

سمعک کراس

سمعک رکستون

سمعک قابل شارژ

تعمیرات سمعک

تجویز سمعک مناسب