جهت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید

_____

ارسال درخواست

درمان وزوز گوش با عمل جراحی

آیا با عمل جراحی می توان وزوز گوش را از بین برد؟

خلاصه وزوز گوش و عمل جراحی:

به طور کلی رفع یا درمان وزوز گوش به صورت عمل جراحی نمی باشد به جز وزوز هایی که به دلیل آسیب در گوش ایجاد می شوند که شامل تومور گلوموس در گوش میانی، تومور اکوستیک(تومور در عصب شنوایی)، مشکلات سینوسی، مشکلات عروقی و کم شنوایی انتقالی به دلیل عفونت یا پارگی پرده گوش ایجاد می شوند.

 

وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش یا سوت کشیدن گوش یکی از مشکلات جامعه امروزی در تمام دنیا می باشد. به دلیل تنوع در مکانیسم و عوامل ایجاد کننده آن هنوز درمان مشخصی برای وزوز یافت نشده است. بنابراین در جهت رفع یا درمان آن از روش های مختلفی استفاده می شود که هر کدام در بعضی از وزوز ها تاثیر بسیار خوبی دارد.

درمان هایی که به طور معمول برای درمان وزوز گوش استفاده می شوند شامل درمان های دارویی(داروی آلپرازولام، دیاسپام، کلونازپام و داروهای ضدافسردگی)، درمان وزوز با طب سوزنی، درمان با زالو درمانی، درمان گیاهی وزوز گوش، طب سنتی، تحریک الکتریکی، صدادرمانی و سمعک های مخصوص سمعک(ماسکر) و… می باشند.

سوالی که در اینجا مطرح می شود برای چه نوع وزوز هایی می توان از عمل جراحی استفاده شود؟

 

کاشت حلزون

بر طبق بررسی های انجام شده یکی از مهمترین علت های وزوز گوش کم شنوایی(با هردرجه افت شنوایی) می باشد. ایجاد کم شنوایی و کاهش ورودی عصب به مناطق مرکزی شنوایی عامل شروع وزوز گوش می باشد که به مرور سیستم مرکزی شنوایی با افزایش فعالیت خود سعی در جبران ورودی های عصب شنوایی که به دلیل کم شنوایی ایجاد شده است می کند این افزایش فعالیت و ایجاد پلاستیسیتی جدید در مغز سبب ایجاد وزوز گوش می شود.

*پلاستیسیتی: به معنی تغییر و سازگاری مغز نسبت به ورودی های محیطی و دریافت کننده از بیرون می باشد که پلاستیسیتی مفید و مضر داریم.

پلاستیسیتی مفید نظیر جبران فعالیت و عملکرد بیمار در آسیب های نخاعی یا مغزی اما پلاستیسیتی مضر ایجاد تغییرات سریع و شروع وزوز گوش می باشد.

بنابراین انجام کاشت حلزون در موارد با افت شدید(استفاده از سمعک در افت های شنوایی کمتر نیز از بروز وزوز گوش جلوگیری می کند.) به عنوان روش درمانی جراحی برای وزوز گوش استفاده می شود.

درمان یا حذف کامل وزوز گوش در روش کاشت حلزون بین 37 تا 61 درصد بیان شده است.

 

پیشنهاد مطالعه   شنیدن ضربان قلب در گوش

وجود تومور شنوایی(وستیبوولار شوانوما)

در صورت تایید و وجود تومور بر روی عصب شنوایی وزوز گوش، سرگیجه، کم شنوایی فرکانس بالا برای بیمار ایجاد می شود.

*برای تایید وجود تومور شنوایی می توان از تست ای بی ار یا MRI استفاده کرد.

در این حالت با عمل جراحی یا رادیوتراپی و دیگر روش ها اقدام به برطرف کردن این مشکل می کنند.

 

درمان وزوز گوش با قطع عصب شنوایی

یکی از فرضیات برای برطرف کردن و درمان وزوز گوش قطع کردن عصب شنوایی می باشد. بسیاری از بیماران که صدا را در گوش خود می شنوند گمان می کنند که با قطع عصب شنوایی وزوز گوش برطرف می شود اما همانوطر که در بالا به آن اشاره شد منشا وزوز گوش سیستم مرکزی می باشد.

توجه داشته باشید آسیب به عصب شنوایی در شروع وزوز گوش بسیار نقش دارد اما طبق بررسی های انجام شده قطع عصب شنوایی در بدتر شدن وزوز و بهبود شدت وزوز هیچ نقشی ندارد.

در مقالات جدید که با نقشه مغزی و FMRI انجام شده است مشخص شد که افرادی که دچار وزوز گوش می باشند مناطق مغزی(کرتکس شنوایی، هسته حلزونی خلفی(DCN)، کولیکولوس تحتانی(Inferior Culliculus)، سیستم لیمبیک و…) آنها دارای فعالیت بیشتری نسبت به افراد نرمال می باشد پس می توان در نظر گرفت که محل اصلی وزوز گوش سیستم مرکزی می باشد و قطع عصب شاید نقشی در برطرف کردن وزوز نداشته باشد.

*همچنین برای درمان بیماری منییر نیز پیشنهاد قطع کردن عصب شنوایی در جهت از بین رفتن بیماری داده شده بود که شاید در تمامی افراد پاسخگو نباشد.

 

آسیب و گرفتگی در سیستم عروقی

گرفتگی عروق های خون رسانی دهنده به عصب شنوایی به دلیل گرفتگی و مشکل در خون رسانی می توانند در ایجاد وزوز گوش نقش داشته باشند.

همچنین اختلال در عروق در گوش میانی نیز وجود دارد که سبب ایجاد وزوز ضربان دار به صورت صدای نبض یا کلیک شنیده می شود.

در افراد با وزوز های یک طرفه احتمال آسیب و گرفتگی در سیستم عروقی بیشتر می باشد که به دلیل مشکل در خون رسانی در عصب ها وزوز ایجاد می شود.

برای اطمینان از درگیری عروق انجام تست ای بی ار شنوایی(بررسی عملکرد عصب شنوایی) و تست MRI می توان عملکرد درست عروق خونی را بررسی کرد.

در حدود 51 تا 61 درصد افراد با گرفتگی عروق و وزوز گوش بعد از عمل جراحی بهبود کامل پیدا کردند(توجه کنید این آمار طبق چند مقاله می باشد و نمی توان به عنوان درصد واقعی به آن اشاره کرد و هدف از بیان فقط آگاهی بیشتر از میزان تقریبی درمان بوده است)

 

پیشنهاد مطالعه   درمان وزوز گوش با ویتامین ب12

وجود عفونت گوش میانی

وجود جرم گوش و عفونت گوش در ایجاد و شروع وزوز گوش نقش دارند. در مواردی که پرده گوش به دلایل مختلف دچار پارگی شود احتمال عفونت گوش افزایش می یابد.

در این حالت در صورت طولانی بودن عفونت و عدم درمان استفاده از دارو اثری ندارد. انجام عمل جراحی در این موارد تنها راه حل می باشد که بعد از درمان عفونت و احتمالا وزوز گوش برطرف می شود.

کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا

درمان وزوز گوش با جدیدترین روش ها شامل تحریک صوتی و صدادرمانی، ماسکر، تحریک الکتریکی، ویتامین درمانی، لیزر، روان شناس جهت کاهش استرس و اضطراب ناشی از محیط خارج در کلینیک فراشنوا انجام می شود.

02188949368

09105241071  (جهت مشاوره آنلاین)

 

سوالات متداول:

آیا می توان وزوز گوش را با عمل جراحی درمان کرد؟

جراحی آستخوانچه رکابی گوش میانی(Stapedectomy) در اکثر بیماران سبب بهبود شنوایی می شود اما بهبود علایم وزوز  تنها در نیمی از افراد مشاهده شده است. کاشت حلزون نیز با ارائه پالس های الکتریکی در بهبود وزوز گوش موثر می باشد(کاشت حلزون تنها در بیماران با کم شنوایی شدید و عمیق انجام می شود).

آیا وزوز گوش بعد از جراحی برطرف می شود؟

در مطالعه ای با عمل جراحی در حدود 45.2% وزوز گوششان ناپدید و 32.3% بهبود در شدت وزوز گوش مشاهده شده است. توجه داشته باشید که عامل ایجاد وزوز گوش بسیار مهم است و هر نوع وزوزی با عمل جراحی بهبود یا برطرف نمی شود.

 

چرا فرد به صورت ناگهانی دچار وزوز گوش می شود؟

 

موثرترین روش جهت درمان وزوز گوش چیست؟

صدادرمانی، سمعک مخصوص وزوز گوش(ماسکر)، روش های TRT، روش های شناختی، تحریک الکتریکی عصب شنوایی

 

آیا وزوز های ضربان دار یا وزوز ضربان دار با عمل جراحی درمان می شود؟

وزوز ضربان دار یا پالسی به دلیل اختلال در جریان خون می باشد که با برطرف کردن مشکل خون رسانی وزوز گوش کاهش یا حذف می شود.

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مهم ترین موضوعات پیرامون شنوایی

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما

کلینیک شنوایی سنجی و تجویز سمعک فراشنوا با سال ها سابقه درخشان در زمینه ارزیابی شنوایی و تجویز انواع سمعک به صورت تخصصی و حرفه ای مفتخر است که به عنوان یکی از معتبرترین کلینیک های شنوایی کشور در جهت بهبود و رضایت بیماران کم شنوایی همواره در تلاش است .هدف کلینیک فراشنوا کمک به بهبود کودکان و بزرگسالان کم شنوا عزیز است

آخرین مقالات

ساکشن گوش

ساکشن گوش

ارتباط با فراشنوا

 کلینیک مرکزی :تهران،پایین تر از پل کریم خان ،خیابان نجات الهی پلاک 176 واحد 9

بیمارستان:  آدرس تهران ، چهارراه گلوبندک ، کوچه بادامچی ، بیمارستان سیدالشهداء

دسترسی سریع

  • صفحه اصلی
  • بلاگ
  • درباره ما
  • تماس با ما

مشا.ره رایگان

لطفا مشکل خود را برایمان شرح دهید.

مشاور 1

مشاوره

Call Now Buttonتماس با فراشنوا02188949368

تست شنوایی آنلاین رایگان

کلینیک تخصصی درمان وزوز گوش و سمعک فراشنوا