logo-faraaa-100x100

جهت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید

ساکشن گوش

ساکشن گوش

ساکشن و میکرو ساکشن گوش

اگر با درد مداوم گوش زندگی می کنید یا مرتباً مواردی مانند کاهش شنوایی، وزوز گوش، سرگیجه یا خارش در گوش خود را تجربه می کنید، ممکن است جرم یا وکس زیادی در گوش شما وجود داشته باشد. درمان های گذشته شامل استفاده از سرنگ گوش و انواع مایعات برای نرم کردن جرم بود، اما این روش ها اغلب غیرعلمی و ناراحت کننده هستند. به لطف داروهای مدرن، درمان جرم گوش این روزها شامل دستگاه مخصوص ساکشن و روش میکرو ساکشن گوش است که کارآمد، بهداشتی و نسبتاً بدون درد است.

اما وکیوم یا ساکشن گوش دقیقاً چیست و چه مزایایی دارد؟ جرم یا موم گوش چیست؟ جرم گوش یا سرومن ماده ای است که توسط غدد موجود در پوست قرار گرفته بر روی غضروف کانال گوش تولید می شود. به محافظت از پرده گوش و مجرای گوش در برابر گرد و غبار، ذرات، باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها کمک می کند و تولید آن عملکرد طبیعی گوش است. به طور معمول تمیز کردن گوش برای حذف سرومن مورد نیاز نیست. زیرا گوش به طور طبیعی خود به خود تمیز می شود. درواقع به طور طبیعی با حرکات فک مانند صحبت کردن و غذا خوردن این جرم از گوش خارج می شود.

 

جرم گوش

 

چه چیزی باعث ایجاد جرم گوش می شود؟

اگرچه جرم گوش به طور طبیعی از گوش خارج می شود، اما عوامل متعددی می توانند باعث تجمع آن شده و نیاز به حذف داشته باشند. انباشته شدن سرومن می تواند به دلیل موهای زائد در گوش یا آناتومی غیرمعمول مجرای گوش باشد. مجرای گوش همه منحصر به فرد است و اگر گوش شما خمیده یا باریک باشد، حذف جرم به طور طبیعی دشوار می شود. استفاده از گوش پاک کن های پنبه ای یا سایر اجسام خارجی مانند سنجاق یا کلید برای برداشتن جرم گوش نیز علاوه بر خطر عفونت می تواند باعث ایجاد تجمع جرم شود. این به این دلیل است که این عوامل می توانند جرم را بیشتر به داخل کانال گوش شما فشار دهند، که منجر به فشرده شدن جرم می شود. حتی نگران کننده تر از آن، استفاده از این موارد می تواند خطر سوراخ شدن پرده گوش را افزایش دهد، که می تواند باعث درد شدید و حتی کاهش شنوایی شود. استفاده از هندزفری نیز می تواند باعث افزایش جرم شود، بنابراین به جای آن استفاده از هدفون روی گوش توصیه می شود.

عواقب ایجاد جرم گوش چیست؟

اگر جرم گوش تا حد زیادی تجمع پیدا کند، ممکن است عوارض جانبی آزاردهنده و دردناکی ایجاد کند. این موارد شامل درد گوش، احساس پری در گوش، عفونت، خارش، سرگیجه، کاهش شنوایی و وزوز گوش است. وزوز گوش وضعیتی است که در آن افراد در مواقعی که در واقع هیچ گونه صدای فیزیکی خارجی وجود ندارد، صداها یا زنگ هایی در گوش ها یا سر احساس می کنند. در همه این موارد، مهم است که برای مشاوره و عمل ساکشن گوش به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید جرم برداشته شده و شنوایی شما در درازمدت تحت تأثیر قرار نمی گیرد. برخی از مواقع نیز ممکن است شما قبل از دادن تست ادیومتری، توسط شنوایی شناس برای برداشتن جرم گوش به پزشک گوش و حلق و بینی ارجاع داده شوید.

 

ساکشن گوش

 

هر چند وقت یک بار باید جرم گوش را بردارم؟

هر کس مقادیر متفاوتی از جرم و با سرعت های مختلف تولید می کند. در حالی که برخی از افراد برای مدیریت جرم گوش خود به ملاقات منظم با پزشک متخصص نیاز دارند، اما اکثرا هرگز مشکلی در رابطه با جرم تجربه نمی کنند و نیازی به کمک پزشکی ندارند. اگر نگران میزان جرم گوش هستید که بدن شما تولید می کند، ایده خوبی است که با پزشک عمومی یا متخصص شنوایی شناس خود تماس بگیرید. زیرا آنها می توانند گوش های شما را ارزیابی کرده و بهترین درمان را برای شما توصیه کنند.

ساکشن گوش چیست؟

ساکشن گوش، یک روش درمانی است که توسط متخصصان گوش و حلق و بینی برای از بین بردن جرم بیش از حد گوش انجام می شود. برداشتن جرم گوش با دستگاه های مخصوص مکش و یا ابزارهای مخصوص حذف جرم گوش، یک درمان پیشرونده است که ملایم ترین و ایمن ترین راه برای حذف جرم گوش یا سایر اجسام خارجی از مجرای گوش است. کل روش نیز توسط پزشک و توسط یک میکروسکوپ دو چشمی تخصصی با دقت کنترل می شود که به آنها اجازه می دهد تا دید واضحی از مجرای گوش و محتویات آن داشته باشند

ساکشن گوش چه مزایایی دارد؟

ساکشن گوش مزایای مختلفی را برای بیمارانی که از تجمع جرم در گوش خود رنج می برند، دارد. این روش تمیز و بهداشتی است. از ژل، آب و مایعات که می تواند خطر عفونت هایی را که اغلب با روش های سنتی مرتبط هستند، استفاده نمی شود. اما در برخی مواقع بنابر تشخیص پزشک و به خاطر سفتی جرم گوش شما ممکن است قطره مخصوصی تجویز شود تا به مدت یک هفته از آن استفاده کنید تا جرم گوش شما شل شده و با دستگاه ساکشن راحت بیرون بیاید. اگرچه معمولاً قبل از شروع درمان، ارزیابی پزشکی انجام می شود، اما به طور کلی یک روش ایمن برای همه است. حتی برای کسانی که مشکلات شنوایی یا شرایطی مانند پرده گوش پاره دارند. این روش همچنین برای اکثر بیماران کارآمد و بدون درد است. احتمالاً یکی از بزرگترین مزایای ساکشن گوش این است که نتایج آن فوری است. یعنی در خیلی از موارد با برداشته شدن جرم گوش، احساس باز شدن مجرا و بهتر شدن شنوایی را دارید. برای جلوگیری از تجمع جرم در آینده، ممکن است نیاز به درمان های متعدد باشد، اما این موارد عموماً تنها در صورت تجمع بیش از حد جرم گوش مورد نیاز است.

 

ساکشن گوش

 

آیا همه بیماران می توانند ساکشن گوش را انجام دهند؟

روش ساکشن گوش برای اکثر بزرگسالان مناسب است، اما برای کودکان زیر 10 سال این کار کمی سخت است. زیرا بیماران باید سر خود را در طول ساکشن ثابت نگه دارند و کودکان با سنین پایین اغلب بازیگوش هستند. همچنین این روش برای کسانی که سمعک دارند مناسب است و می تواند بسیار مفید باشد زیرا اغلب این سمعک ها از خروج طبیعی جرم گوش به بیرون از گوش جلوگیری می کنند. این می تواند منجر به عوارضی از جمله سوت زدن یا مسدود شدن سمعک شود که مانع از عملکرد صحیح دستگاه می شود.

اگر به درمان فکر می کنیم باید به چه نکاتی توجه کنیم؟(معایب)

در حالی که برداشتن واکس یا جرم گوش با مکش دارای عوارض نسبتاً کمی است،  اما در هر صورت این یک روش تهاجمی، موثر، راحت و کم خطر است. مانند سایر اقدامات پزشکی، مواردی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. سر و صدایی که لوله مکنده ایجاد می کند می تواند برای هرکسی متفاوت باشد و باعث ناراحتی جزئی در برخی از بیماران شود، اما این اتفاق نادر است و به تحمل بیمار بستگی دارد. با این حال، اگر حرکتی ناگهانی در حین ساکشن انجام شود، خطر کمی هم برای صدمه به پرده گوش یا مجرای گوش وجود دارد. اما این مورد نیز بسیار نادر است. اگر عفونت گوش یا التهاب در مجرای گوش دارید، ممکن است این روش کمی ناراحت کننده باشد. اما، اکثر افراد در طول عمل هیچ گونه ناراحتی را گزارش نمی کنند. ساکشن نباید باعث درد یا ناراحتی شود. با این حال، به دلیل ماهیت حساس مجرای گوش، مراقبت بیشتری برای جلوگیری از لمس سطح کانال به منظور جلوگیری از ناراحتی انجام می شود.

هزینه ساکشن گوش چقدر است؟

هزینه این کار بین صد تا دویست هزار تومان می باشد.

 

من در هر دو گوش اوتیت خارجی (التهاب/ عفونت مجرای گوش) دارم، آیا ساکشن نیاز است؟ بله. ممکن است توسط پزشک به شما اطلاع داده شود که شما دچار اوتیت خارجی هستید و احتمالاً برای شما قطره گوش تجویز شود. ساکشن بقایای عفونی را خارج می کند و باعث می شود تا دارو با موفقیت به دیواره کانال برسد و بهبود موثرتری را ممکن می سازد. این کار نیز معمولاً بلافاصله شنوایی شما را بهبود می بخشد.

کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا

ارزیابی شنوایی و تعیین میزان کم شنوایی تمامی گروههای سنی و در صورت تایید میزان کم شنوایی، مشاوره و تجویز سمعک در کلینیک فراشنوا انجام می شود.

09105241071(مشاوره آنلاین)

02188949368

اینستاگرام جهت مشاهده نتایج درمان:

Samak_farashenava (سمعک فراشنوا)

11 دیدگاه دربارهٔ «ساکشن گوش»

  1. سلام.
   شستشوی گوش باید توسط متخصص گوش حلق بینی انجام شود.
   در حدود 200-150 تومن برای هر گوش می باشد.
   اما بهتره از کلینیک های گوش حلق بینی مجدد سوال کنید.

   1. البته هیچ بایدی وجود ندارد و تجربه خودم با پزشک عمومی خیلی بهتر و راحت تر و بی عارضه بود ولی با متخصص گوش و حلق و بینی تا یک هفته سرگیجه داشتم .

  1. سلام.
   استفاده از گوش پاک کن به دلیل فشاردادن جرم به داخل پیشنهاد نمی شود. روش خاصی به جز ساکشن یا شستشوی گوش وجود ندارد.

  1. سلام
   ساکشن گوش باید توسط متخصص گوش حلق بینی انجام شود
   متاسفانه مرکز فراشنوا متخضض گوش حلق بینی ندارد
   در ماههای آینده متخصص گوش حل بینی به گروه اضافه می شود
   با تشکر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

بهترین، جدیدترین و موثرترین روش درمان وزوز گوش چیست؟

چه راههایی برای جلوگیری از شروع وزوز گوش وجود دارد؟

بهترین و جدیدترین سمعک داخل گوشی سال 2023 کدام است؟

بهترین نوع سمعک برای نوزادان و کودکان چه مدلی است؟

سمعک نامریی برای نوزادان و کودکان

سمعک Play PX اتیکن مخصوص کودکان

سمعک Real(رییل) اتیکن

درمان کم شنوایی با پیاز

انواع روشهای درمان کم شنوایی

گفتار درمانی حرف غ به کودک

توانبخشی شنوایی

تمرینات تربیت شنوایی

تربیت شنوایی کودکان کم شنوا

تربیت شنوایی چیست؟

آیا وزوز گوش خطر دارد؟

در چه مواردی وزوز گوش با سردرد همراه است؟

چه سندرم هایی باعث کم شنوایی می شوند؟

نرم افزار تربیت شنیداری

مرکز گفتار درمانی تهران

مراحل تربیت شنوایی

آیا میگرن باعث شروع و تشدید وزوز گوش می شود؟

انواع عفونت گوش میانی و درمان آنها

مسمویت های گوش و راههای درمان آن

جدیدترین سمعک های زیمنس(سیگنیا) چه ویژگی هایی دارند؟

جدیدترین راههای درمان کم شنوایی یک طرفه

علایم سندرم آشر(Usher) و راههای تشخیص و درمان آن

مرکز گفتار درمانی دولتی

تربیت شنیداری کاشت حلزون

تربیت شنوایی موسیقی

تربیت شنوایی در دوره ابتدایی