سمعک دیجیتال

سمعک دیجیتال

ویژگی سمعک دیجیتال

نیاز به ارتباطات مجموعه وسیعی از اختراعات را به همراه داشته است. نیاز به محاسبه و پردازش، ابتکار عمل ما را نیز تحریک کرده است. این 2 نیروی قدرتمند برای چندین نسل با هم رقصیده اند و چندین فرزند قابل توجه به بار آورده اند. فناوری اطلاعات شاید گسترده ترین شناخته شده باشد، اما فرزندان کم شناخته شده دیگری نیز وجود دارد، مانند ریز تراشه  های قدرتمند که تقریباً در همه دستگاه های الکتریکی مدرن وجود دارند. یکی از این دستگاه های الکتریکی که با پیشرفت اطلاعات اختراع شد سمعک دیجیتال است.

در دوران مقدماتی، سمعک ها چیزی بیشتر از تقویت صدا نداشتند. امروزه سمعک ابزار پیچیده تری است که در آن تقویت با اشکال پیشرفته پردازش سیگنال برای تقویت گفتار، کاهش نویز، ورودی هایی برای مکان یابی سازگار با شرایط، لغو فیدبک، نظارت بر داده ها و ذخیره آنها و تجزیه و تحلیل محیط صوتی، و همچنین اتصال بی سیم سمعمک با سایر سیستم های ارتباطی است.

جدیدترین سمعک دیجیتال

اولین سمعک های الکترونیکی پس از اختراع تلفن و میکروفون در دهه های 1870 و 1880 ساخته شد. سمعک از اولین دستگاه های دهه 1990 گرفته تا فناوری های ابتکاری مجهز به هوش مصنوعی امروزی، مسیری طولانی را طی کرده است، اما فقط در چند دهه گذشته موج واقعی تغییر شکل سمعک های کاربردی و شیک، شروع به ظهور کرده است. ایجاد پردازنده های دیجیتال پرسرعت که در مینی کامپیوترها استفاده می شد، دریچه ای برای پیشرفت سمعک های دیجیتالی را کامل باز کرد. این کامپیوترهای کوچک قادر به پردازش سیگنال های صوتی با سرعتی معادل یک آن بودند.

1995- اوتیكن اولین سمعك دیجیتالی را تولید كرد.

اوتیكن در این سال پلتفرم سمعک دیجیتال JUMP-1 را معرفی کرد، این اولین دستگاه سمعک دیجیتال در جهان بود. این سمعک ها به 14 مرکز شنوایی سنجی مورد تایید در سراسر جهان فرستاده شدند تا بتوانند راه حل های دیجیتالی خود را برای بیماران کم شنوا ارائه کنند. سمعک های پشت گوشی (BTE) این مدل از نرم افزاری پشتیبانی می کردند که امکان برنامه ریزی مجدد را فراهم می کرد و سعی در استفاده از سیستم های مختلف پردازش سیگنال برای مدت زمان طولانی را داشت، تا امکان استفاده روزانه طبیعی را برای افراد فراهم کند.

در سمعک های دیجیتال، میکروفون صدا را می گیرد و سپس به سیگنال های دیجیتالی تبدیل می کند. سپس سیگنال های دیجیتالی توسط تراشه کامپیوتری کوچک در سمعک پردازش می شوند. هنگامی که سیگنال دیجیتال با استفاده از پردازش سیگنال دیجیتال (DSP) آنالیز و پردازش می شود، به صدای صوتی تبدیل می شود. DSP امکان تغییر در میزان صدا را فراهم می کند، اما همچنین می تواند باعث کاهش نویز و تغییر سایر ویژگی ها شود تا به بهبود ارتباطات در محیط های دشوار شنوایی کمک کند.

سال هاست که سمعک ها بسته به صداهای ورودی قادر به افزایش یا کاهش خودکار میزان صدا هستند. این ویژگی نیاز به تنظیم فیزیکی volume control را به حداقل می رساند. با این حال، برای اکثر بیماران مبتلا به کم شنوایی، افزایش یا کاهش صدا وضوح گفتار را بهبود نمی بخشد. در واقع ممکن است صداهایی را که خیلی بلند هستند کاهش دهید اما در عین حال صداهایی را که باید برای بهبود درک گفتار افزایش یابند را کاهش دهید.

اخیراً، سمعک ها می توانند صدا را به مناطق مختلف فرکانسی (تونال)، یعنی کانال های سمعک، تقسیم کنند. میزان صدای هر کانال می تواند به طور مستقل تنظیم شود، و باعث می شود که برخی از صداها بیشتر از سایرین تقویت شوند. میزان تقویت در هر کانال را توسط شنوایی شناس با استفاده از نرم افزار سمعک تنظیم خواهد کرد.

معرفی سمعک دیجیتال

میکروفون های جهت دار

یکی از دشوارترین شرایط گوش دادن برای افراد کم شنوا، درک مکالمه در محیط های پر سر و صدا است. موثرترین راه برای به حداقل رساندن تأثیرات منفی سر و صدای اطراف، داشتن دو میکروفن بر روی هر سمعک است – یکی برای سمت روبه رو و دیگری برای سمت پشت فرد. هر میکروفون اطلاعاتی را در اختیار پردازنده سمعک دیجیتال قرار می دهد که صدای موجود در محیط را تجزیه و تحلیل می کند. هنگامی که تجزیه و تحلیل، سطح بالایی از سر و صدا را نشان می دهد، حساسیت میکروفن پشتی کاهش می یابد تا صدای پشت سر را کاهش یابد.

کاهش نویز به صورت دیجیتال

علاوه بر میکروفون های جهت دار به عنوان ابزاری برای کمک به شرایطی که نویز رقابتی وجود دارد، سمعک های دیجیتال می توانند تقویت را در کانال های خاصی کاهش دهند. به طور معمول، تقویت در کانالهایی که سود کمی برای درک کلی گفتار دارند کاهش می یابد. این می تواند در کاهش نویز وارد شده از جلوی سر و نویز کلی اتاق مفید باشد.

انواع مختلفی از سمعک و فناوری های سمعک وجود دارد و امروزه سمعک دیجیتال برای تکمیل سبک زندگی دیجیتالی شما وجود دارد. این سمعک ها هوشمند هستند و با دستگاه های دیجیتال دیگر ارتباط برقرار می کنند. سمعک های دیجیتال دارای تغییر دهنده زندگی شما هستند، زیرا سلامت شنوایی با کیفیت زندگی ارتباط زیادی دارد. آنها قدرت صدا و تجربه شنوایی شخصی شما را به سطح جدیدی می رسانند، بنابراین شما می توانید این احساس قدرت را بکنید که مسئولیت کم شنوایی خود را بر عهده بگیرید.

تقویت کننده در سمعک های دیجیتال مانند یک مغز کامپیوتری عمل می کند. وقتی گفتار و صوتی را که توسط میکروفون جذب می شود را پردازش می کند به رسیور در گوش شما می فرستد، این سمعک های دییجیتال به همین سادگی صدا را بلندتر نمی کنند. این همان کاری است که سمعک های آنالوگ انجام می دهند. درعوض ، یک تقویت کننده سمعک دیجیتال هوشمندانه عمل می کند تا تمام ظرایف و کیفیت های صدای طبیعی را متناسب با تنظیمات مختلف تقویت کند ، بنابراین می توانید آنها را به روشهای شخصی خودتان راحت کنترل کرده و لذت ببرید.

سمعک دیجیتال پیشرفته

همچنین، از آنجا که سمعک های دیجیتال می توانند از طرق مختلف – مانند تلفن های هوشمند و تبلت ها – به سایر دستگاه های دیجیتال متصل شوند، شما می توانید به طور کامل با دنیای خود ارتباط برقرار کنید، تماس ها و موسیقی را پخش کنید و صدا را بدون اینکه دست به گوش خود بزنید، کنترل کنید. هیچ کس نمی داند که شما واقعاً به چه چیزی یا چه کسی گوش می دهید و شما قادر خواهید بود کم شنوایی خود را فراموش کنید. از نظر مدل، سمعک های دیجیتال هوشمند معمولاً کوچک هستند. خیلی رلحا درون یا پشت گوش جای میگیرند و از لحاظ سایز، می توانید آنها را (تقریبا) سمعک های نامرئی نیز بنامید.

امروزه با توجه به ویژگی های منحصر به فرد سمعک های دیجیتال و راحتی و کیفیت بسیار بالایی که این سمعک ها برای کاربران فراهم میکنند، تقریبا سمعک های آنالوگ به دست فراموشی سپرده شده اند.

کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا

تجویز جدیدترین سمعک های روز دنیا با مناسب ترین قیمت ها و پرداخت اقساط برای بیماران عزیز در این کلینیک فراهم شده است.

برای تماس و مشاوره آنلاین با متخصصین فراشنوا با شماره های زیر تماس حاصل نمایید:

02188949368

09105241071

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین مقالات

تست شنوایی ASSR

الپرازولام و درمان وزوز گوش

وسایل جانبی سمعک های زیمنس

سمعک چیر سونیک(Cheer)

انواع سمعک برای کودکان

تست شنوایی نوزاد چند مرحله دارد؟

بدشکلی های گوش نوزاد

چگونه شنوایی نوزاد را تست کنیم؟

سوت کشیدن گوش و ام اس

درمان وزوز گوش با ار تی ام اس(RTMS)

سمعک های جدید ویدکس

حجامت و درمان وزوز گوش

جدیدترین درمان های وزوز گوش در منزل

بهترین کلینیک گوش و وزوز در تهران

عفونت گوش کودکان

نمایندگی های برندهای سمعک

علائم پیرگوشی

آخرین و جدیدترین درمان وزوز گوش

علائم کم شنوایی گوش

قیمت سمعک ضد آب

سمعک کراس

سمعک رکستون

سمعک قابل شارژ

تعمیرات سمعک

تجویز سمعک مناسب

قیمت سمعک دولتی

نمایندگی سمعک زیمنس

درمان گیاهی وزوز گوش

علل و عوارض وزوز گوش

قیمت بهترین سمعک