جهت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید

_____

ارسال درخواست

سمعک چیست؟

سمعک چیست؟ تنظیم صدای سمعک چگونه است؟

عکس انواع سمعک ؟

سمعک آنالوگ چیست؟

سمعک دیجیتال چیست؟
سمعک هوشمند چیست؟

سمعک چیست؟

سمعک یک وسیله الکترونیکی است که با باتری و بدون باتری استفاده می شود. سمعک دارای قدرت های مختلف است که به اندازه میزان کم شنوایی بیمار، شدت صدا را افزایش می دهد تا صدا به محدوده نرمال برسد.(یعنی صداها همانند افراد نرمال شنیده شوند)

سمعک ها در مدل های مختلف می باشند که هر مدل برای مورد خاصی مناسب می باشد و تنها در بعضی از کم شنوایی ها تمامی مدل ها برای فرد قابل استفاده است.

در قدیم سمعک ها با ظاهری بسیار بزرگ و قابل رویت برای بیماران کم شنوا استفاده می شدند اما امروزه سمعک ها به اندازه بند انگشت و نامریی می باشند.

تنظیم صدای سمعک:

در سمعک قدیمی یا سمعک آنالوگ برای تنظیم سمعک نیاز به اتصال به کامپیوتر نبود زیرا سمعک امکانات زیادی نداشت و تنها یک ولوم برای افزایش صدا، یک تریمر برای افزایش/کاهش صدای بم، یک تریمر برای تغییر صدای فرکانس زیر وجود داشت.

اما امروزه تنظیم صدای سمعک حتما توسط کامپیوتر و لب تاب انجام می شود. با استفاده از کابل های متصل شده به سمعک و لب تاب ارتباط بر قرار می شود و بعد از وارد نوارگوش بیمار هنگامی که سمعک بر روی گوش بیمار قرار دارد سمعک تنظیم می شود.

تنظیم صدای سمعک به طور کلی به 2 تا 3 جلسه نیاز دارد.

در جلسه اول تنظیمات اولیه سمعک انجام می شود و بعد از دو هفته تا یک ماه نیاز به تنظیم مجدد سمعک می باشد.

علت این تاخیر در تنظیم چیست؟

در فصله زمانی بین جلسه اول و دوم بیمار کم کم از سمعک استفاده می کند تا در محیط های مختلف کیفیت صدا را بررسی کند.

در این مدت بیمار کاملا بر سمعک خود مسلط می شود و حتی سیستم شنوایی، اعصاب و مغز به سمعک عادت کرده اند در نتیجه در جلسه دوم بیمار با آگاهی از مشکلات سمعک در جلسه تنظیم سمعک حاضر می شود.

در جلسه اول تنظیم تنها به بیمار باز و بسته کردن درب باتری(خاموش و روشن کردن سمعک) و قرار دادن داخل یا روی گوش آموزش داده می شود.

بعد از دو هفته بیمار کاملا به این آموزش ها مسلط شده است و مجددا در جلسه دوم در مورد نحوه تمیز کردن سمعک، تعویض باتری سمعک، استفاده از ولوم کنترل سمعک، اتصال سمعک به موبایل، استفاده از دکمه تغییر برنامه سمعک و … توضیح داده می شود.

عکس سمعک (ظاهر سمعک):

سمعکی که در پشت لاله گوش قرار بگیرد را سمعک پشت گوشی و سمعکی که در داخل کانال گوش قرار بگیرد سمعک داخل گوشی گفته می شود.

در عکس زیر تصویری از انواع مدل سمعک پشت گوشی نشان داده می شود.

انواع سمعک پشت گوشی

در عکس زیر تصویری از انواع مدل سمعک داخل گوشی نشان داده می شود.

انواع مدل سمعک

سمعک آنالوگ چیست؟

سمعک آنالوگ از سمعک های قدیمی و از رده خارج می باشد. این سمعک چون از رده خارج است دارای قیمت ارزانی می باشد اما سمعک هیچ امکاناتی برای درک گفتار ندارد و حتی می تواند سبب کم شنوایی بیشتر شود.

سمعک انالوگ تنها صدا را تقویت می کند و به شدت صدا توجه نمی کند. صدای آرام و صدای بلند تقریبا به یک اندازه تقویت می شوند به همین دلیل امکان آسیب وجود دارد.

امروزه سمعک های هوشمند با جدیدترین تکنولوژی و همچنین قیمت های مناسب موجود می باشد که دارای بالاترین امکانات و راحتی در استفاده از سمعک می باشد.

سمعک های جدید نه تنها در کیفیت صدا بسیار پیشرفت کرده اند بلکه از نظر ظاهر هم نسبت به سمعک های قدیم تغییر اساسی پیدا کرده اند.

سمعک پارادایز نایدا(Naida Paradise)-min

پیشنهاد مطالعه   آیا لکنت زبان قابل درمان است؟

2 نظر

  • با سلام
   تنظیم سمعک به این صورت است که در جلسه تحویل، اولین تنظیم انجام می شود و بیمار به مدت دو هفته از سمعک در محیط ها و شرایط مختلف استفاده می کند. در طول این مدت سمعک به احتمال زیادی دارای یکسری مشکلات می باشد که باید بیمار بعد از دو هفته برای تنظیم دوم مراجعه کند. بهتر است برای تنظیم بهتر تمامی مشکلات سمعک در کاغذ نوشته شود.
   کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا
   02188949368

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مهم ترین موضوعات پیرامون شنوایی

2 نظر

  • با سلام
   تنظیم سمعک به این صورت است که در جلسه تحویل، اولین تنظیم انجام می شود و بیمار به مدت دو هفته از سمعک در محیط ها و شرایط مختلف استفاده می کند. در طول این مدت سمعک به احتمال زیادی دارای یکسری مشکلات می باشد که باید بیمار بعد از دو هفته برای تنظیم دوم مراجعه کند. بهتر است برای تنظیم بهتر تمامی مشکلات سمعک در کاغذ نوشته شود.
   کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا
   02188949368

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما

کلینیک شنوایی سنجی و تجویز سمعک فراشنوا با سال ها سابقه درخشان در زمینه ارزیابی شنوایی و تجویز انواع سمعک به صورت تخصصی و حرفه ای مفتخر است که به عنوان یکی از معتبرترین کلینیک های شنوایی کشور در جهت بهبود و رضایت بیماران کم شنوایی همواره در تلاش است .هدف کلینیک فراشنوا کمک به بهبود کودکان و بزرگسالان کم شنوا عزیز است

آخرین مقالات

ساکشن گوش

ساکشن گوش

ارتباط با فراشنوا

 کلینیک مرکزی :تهران،پایین تر از پل کریم خان ،خیابان نجات الهی پلاک 176 واحد 9

بیمارستان:  آدرس تهران ، چهارراه گلوبندک ، کوچه بادامچی ، بیمارستان سیدالشهداء

دسترسی سریع

 • صفحه اصلی
 • بلاگ
 • درباره ما
 • تماس با ما

مشا.ره رایگان

لطفا مشکل خود را برایمان شرح دهید.

مشاور 1

مشاوره

Call Now Buttonتماس با فراشنوا02188949368

تست شنوایی آنلاین رایگان

کلینیک تخصصی درمان وزوز گوش و سمعک فراشنوا