جهت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید

_____

ارسال درخواست

شنیدن ضربان قلب در گوش

وزوز گوش ضربان دار و درمان آن

 

هدف ما در این مقاله بررسی دلایل شنیدن ضربان قلب در گوش می باشد

اگر در یک گوش یا هر دو گوش صدای موزونی دارید که به نظر می رسد ضربان ثابت دارد، ممکن است یک نوع نادر وزوز به نام وزوز گوش ضرباندار را داشته باشید. مانند وزوز گوش معمولی، صدایی ثابت می شنوید که دیگران نمی شنوند، اما با فرم ضربان دار.

شما به طور منظم صدایی را با ضربان ثابت می شنوید که با نبض شما همگام به نظر می رسد. ممکن است فقط از یک گوش آن را بشنوید. برای بسیاری از افراد، صدا می تواند بلند و حواس پرت کننده باشد، حتی گاهی اوقات غیر قابل تحمل است.

اگر در مایعات اطراف مغز خود فشار زیادی داشته باشید، ممکن است علائم دیگری مانند سردرد، سرگیجه، مشکلات بینایی و از دست دادن شنوایی را نیز داشته باشید.
اگر مبتلا به فشار خون داخل جمجمه ایدیوپاتیک باشید، ممکن است نیاز به لاغر شدن، مصرف دارو یا جراحی داشته باشید.

وزوز ضربان دار

 

آیا شنیدن نبض در گوش من نگران کننده است؟

به مکالمه زیر توجه کنید

مریض: هفته گذشته با شنیدن ضربان قلب در گوش چپ از خواب بیدار شدم. من این صدا را وقتی که در رختخوابم هستم یا آرام نشسته ام واضح تر می شنوم. سلامتی من خوب است و اخیراً بعد از یک تست قلبی به من گفتند که قلب من “عالی” است. آیا اینکه الگوی ریتمیک قلبم را از داخل گوش چپم می شنوم نگران کننده است؟

دکتر: آنچه شما توصیف می کنید مانند وزوز گوش ضربان دار است. نوعی صدای ضربان دار که فقط شما می توانید بشنوید که اغلب با ضربان قلب هماهنگ است. بیشتر افراد مبتلا به وزوز گوش ضربان دار صدا را از یک گوش می شنوند، هرچند برخی آن را در هر دو گوش این صدا را می شنوند. برخلاف وزوز گوش معمولی، پزشکان اغلب می توانند یک مشکل خاص را در پشت این نوع وزوز تشخیص دهند. صدا نتیجه جریان آشفته رگهای خونی گردن یا سر است.

 

شایعترین علل وزوز گوش ضربان دار شامل موارد زیر است:

کم شنوایی انتقالی:

این بیماری معمولاً به دلیل عفونت یا التهاب گوش میانی یا تجمع مایعات در آنجا ایجاد می شود. گاهی اوقات به دلیل مشکلات استخوانک (استخوان های کوچک شنوایی) ایجاد می شود. این نوع کاهش شنوایی باعث تشدید صداهای داخلی سر می شود. به نظر می رسد نفس کشیدن، جویدن و جریان خون از گوش شنیده می شود. کم شنوایی انتقالی همچنین، شنیدن جریان خون دو رگ بزرگ را که از طریق گوش عبور می کنند، یعنی شریان کاروتید و رگ گردن، که خون را به مغز می رساند، آسان می کند.

آسیب به شریان کاروتید:

تجمع پلاک های چرب در داخل شریان های کاروتید می تواند نوعی جریان خون متلاطم را ایجاد کند که به صورت وزوز گوش ضربان دار ظاهر می شود.

فشار خون بالا:

وقتی فشار خون زیاد است، جریان خون از طریق شریان کاروتید متلاطم است و در نتیجه باعث ایجاد صدای ضربان می شود.

اختلالات عروق خونی:

انواع ناهنجاری ها و اختلالات گاهی منبع وزوز گوش است. این اختلالات شامل رگ خونی نازک و برآمده (آنوریسم)، ارتباط غیرطبیعی بین شریان و ورید (ناهنجاری شریانی)، شریان های پیچ خورده یا تومور خوش خیم رگ خونی (تومور گلوموس) در پشت لاله گوش است.

ضربان قلب در گوش

 

پیشنهاد مطالعه   داروی ایجادکننده وزوز گوش

آیا وزوز گوش ضربان دار(تپش) می تواند عوارضی ایجاد کند؟

وزوز گوش ضربان دار می تواند باعث مشکلات خواب شود. خواب ضعیف می تواند منجر به مواردی از قبیل: مشکل در تمرکز، انرژی کم، مشکلات قلبی عروقی، افزایش وزن و سایر موارد مربوط به متابولیسم شود

 

معمولا پزشک یک شرح حال دقیق از شما می گیرد (صحبت های یک بیمار اغلب سرنخ های مهمی دارد)، و سپس گوش های شما را معاینه می کند. برای تشخیص این بیماری، پزشک احتمالاً سوالات زیر را می پرسد: آیا شما دچار سرگیجه شده اید؟ آیا تغییر در شنوایی خود مشاهده کرده اید؟ به سرتان ضربه خورده است؟ آیا سردرد دارید؟ همچنین با استفاده از استتوسکوپ از طریق گردن، قفسه سینه و جمجمه شما، به جریان خون شریان های شما گوش می دهد. اگر دلیل واضحی برای علائم شما پیدا نکرد، به احتمال زیاد برخی آزمایش های اضافی، از جمله آزمایش شنوایی را توصیه می کند تا مشخص شود که آیا یک گوش یا هر دو گوش کم شنوایی شده است. اگر پزشک یک صدای غیرمعمولی در یک یا هر دو شریان کاروتید شما بشنود، آزمایشی برای یافتن تنگی عروق کاروتید یا سایر ناهنجاری ها را برای شما توصیه می کند. پزشک ممکن است برخی آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی، ام آر آی، سی تی اسکن و آنژیوگرافی را نیز تجویز کند. همچنین ممکن است از نظر فشار خون بالا آزمایش شوید و آزمایش خون را برای بررسی بیماری تیروئید یا کم خونی انجام دهید.

اگر به نظر برسد وزوز گوش شما ضربان دار است، ممکن است برای معاینه و غربالگری برای مشکلات احتمالی گردش خون یا فشار خون بالا به یک متخصص قلب (قلب متخصص قلب) ارجاع داده شوید.

 

پیشنهاد مطالعه   شنیدن زنگ گوش(وزوز) بعد از کنسرت

وزوز گوش ضربان دار چگونه درمان می شود؟

وزوز گوش ضربان دار اغلب با پرداختن به علت اصلی درمان می شود.
فشار خون بالا و مشکلات وریدی و شریانی معمولاً با ترکیبی از داروها و تغییر سبک زندگی از جمله یک رژیم کم سدیم، تمرین منظم، عدم سیگار کشیدن و کاهش استرس قابل درمان است.

اگر علت آن مربوط به مشكل خاصي در شريان يا وريد باشد، براي درمان بيماري نياز به جراحي يا عمل كاتتر است. یک لوله انعطاف پذیر، به نام استنت، گاهی اوقات در شریان مسدود شده قرار می گیرد تا آن را باز کند و جریان خون را بهبود بخشد.

 

صدا درمانی و وزوز ضربان دار

اگر رگ خونی قابل درمان نباشد، ممکن است از صدا درمانی بهره مند شوید که شامل پخش سر و صدای پس زمینه، مانند موسیقی آرام یا “نویز سفید”، برای منحرف کردن شما از وزوز گوش یا تغییر حساسیت مغز شما به میزان وزوز گوش است. همچنین ممکن است از درمان شناختی رفتاری یا نوعی گفتاردرمانی که برای تغییر نحوه تفکر درمورد یک مسئله به منظور تغییر واکنش عاطفی نسبت به آن طراحی شده است، بهره مند شوید.
در بیشتر مواقع، وزوز گوش ضربان دار جای نگرانی ندارد. اگر بعد از چند هفته به خودی خود از بین نرفت یا واقعاً آزار دهنده شد، با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

 

لیزر درمانی و وزوز ضربان دار

در این روش با قراردادن یک دستگاه شبیه به اتوسکوپ که در داخل کانال گوش قرار می گیرد انجام می شود. دستگاه با ارائه لیزر باعث گرم شدن منطقه، خون رسانی و گردش خونی بهتر می شود. با انجام روش لیزر درمان در چندین جلسه به احتمال بسیار بالا وزوز گوش برطرف شود. همچنین همزمان با انجام درمان جهت تاثیر بیشتر درمان باید مواردی که در بالا اشاره شده بود کنترل شود(فشار خون)

لیزردرمانی وزوز گوش

 

کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا

بررسی و درمان وزوز گوش با انجام تست های لازم از طریق دستگاه های شنوایی جدید در کلینیک شنوایی فراشنوا انجام می شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد روش های درمانی و ارزیابی ها با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

02188949368

09105241071

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مهم ترین موضوعات پیرامون شنوایی
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما

کلینیک شنوایی سنجی و تجویز سمعک فراشنوا با سال ها سابقه درخشان در زمینه ارزیابی شنوایی و تجویز انواع سمعک به صورت تخصصی و حرفه ای مفتخر است که به عنوان یکی از معتبرترین کلینیک های شنوایی کشور در جهت بهبود و رضایت بیماران کم شنوایی همواره در تلاش است .هدف کلینیک فراشنوا کمک به بهبود کودکان و بزرگسالان کم شنوا عزیز است

آخرین مقالات

ساکشن گوش

ساکشن گوش

ارتباط با فراشنوا

 کلینیک مرکزی :تهران،پایین تر از پل کریم خان ،خیابان نجات الهی پلاک 176 واحد 9

بیمارستان:  آدرس تهران ، چهارراه گلوبندک ، کوچه بادامچی ، بیمارستان سیدالشهداء

دسترسی سریع

  • صفحه اصلی
  • بلاگ
  • درباره ما
  • تماس با ما

مشا.ره رایگان

لطفا مشکل خود را برایمان شرح دهید.

مشاور 1

مشاوره

Call Now Buttonتماس با فراشنوا02188949368

تست شنوایی آنلاین رایگان

کلینیک تخصصی درمان وزوز گوش و سمعک فراشنوا