جهت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید

_____

ارسال درخواست

علت افزایش شدت وزوز گوش به مرور زمان

آیا وزوز گوش در طول زمان بدتر یا بهتر می شود؟

آیا وزوز گوش در طول زمان ثابت و همیشگی می شود؟

علت افزایش شدت وزوز گوش به مرور زمان : وزوز گوش بسیار زیاد شده است و تقریبا یکی از هر 5 نفر تحت تاثیر وزوز گوش قرار دارند. وزوز گوش توسط بیماران به عنوان شنیدن یک صدا (معمولا به صورت هیس، ویز ویز، سوت، زنگ زدن، خش خش) توضیح داده می شود. همچنین وزوز می تواند تحت تاثیر افزایش سن، درمعرض قرارگیری صدای بلند، کم شنوایی وابسته به سن(پیرگوشی) یا مشکلات گردش خون قرار بگیرد.

درحالی که وزوز گوش آزاردهنده، ناراحت کننده و حتی نوسانی می باشد راه و روش هایی برای بهبود وضعیت وزوز گوش وجود دارد. اولین گزینه مراجعه به شنوایی شناس جهت بررسی وضعیت شنوایی و ارزیابی وزوز گوش می باشد. با تشخیص و شناسایی مشکلات شنوایی برای درمان وزوز گوش می توان اقدام کرد.

علت افزایش شدت وزوز گوش به مرور زمان

 

علت افزایش شدت وزوز گوش به مرور زمان

پاسخ این سوال بستگی به عامل ایجاد وزوز گوش دارد. به طور مثال زمانی که وزوز به دلیل کم شنوایی ایجاد می شود روز به روز افت شنوایی بیشتر می شود و به طور متقابل وزوز گوش بدتر می شود.

مثال دیگر اگر جرم گوش سبب ایجاد وزوز شود با برداشتن جرم صدای وزوز از بین می رود. بنابراین می توان گفت در بعضی موارد وزوز گوش برطرف می شود اما در مواردی مانند کم شنوایی، ضربه صوتی شدید اگر بیمار عواملی که بر وزوز گوش تاثیر میگذارند کنترل نکند علایم وزوز بدتر می شوند.

در زیر عواملی که در ایجاد وزوز و بدتر شدن آن نقش دارند به طور خلاصه بیان شده است:

 

15 عامل که باعث بدتر شدن وزوز گوش در طول زمان می شود؟

 1. در معرض قرارگیری با صدای بسیار بلند

زمانی که دارای وزوز یا در یک یا هردو گوش صدایی وجود دارد بسیاری از عوامل سبب بدتر شدن وزوز می شوند. یکی از مهمترین این عوامل در معرض قرارگیری صدای بسیار بلند می باشد. صدای بلند از وسایل یا دستگاه ها، هدفون، هندزفری و کنسرت می تواند به صورت موقت سبب وزوز گوش یا کم شنوایی دایمی شوند(این حالت برای افرادی که دچار وزوز گوش نیستند در نظر گرفته شده است).

برای افرادی که دچار وزوز گوش می باشند می تواند سبب افزایش شدت یا افزایش مدت زمان وزوز گوش شود. برای جلوگیری از بروز این مشکلات می توان کارهایی نظیر استفاده از قالب های ضدصوت(Ear plug)، دور بودن از صدای بلند، کاهش شدت ولوم صدا انجام داد.

قالب های ضدصوت به چند حالت وجود دارند: هدفون(تمامی لاله گوش پوشانده می شود) یا تنها در داخل کانال گوش(شبیه به حالت اسفنجی) قرار می گیرند. استفاده از هدفون های ضدصوت بهتر از قالب های ضدصوت می باشد و همچنین استفاده هردو محافظ باهم تاثیر و محافظت بیشتری دارد.

علت افزایش شدت وزوز گوش به مرور زمان

 

 1. استفاده از داروها

داروهایی نظیر آنتی بیوتیک، ضدافسردگی، ضد التهاب، داروهای درمان سرطان، دیورتیک(ادرار آور) و دوز بالای آسپیرین می تواند در بدتر شدن وزوز گوش و یا ایجاد آن نقش بسیار مهمی داشته باشند. معمولا هرچه دوز مصرف شده بیشتر باشد شانس شروع وزوز یا دیگر بیماری ها بیشتر می شود.

اغلب با قطع مصرف داروهای اشاره شده علایم وزوز گوش(قطع صدای وزوز) از بین می روند اما توجه داشته باشید قطع دارو باید تحت نظر پزشک متخصص خودتان انجام شود و قطع سرخود دارو سبب عواقب بیشتری در پی دارد.

علت افزایش شدت وزوز گوش به مرور زمان

 

 1. استرس و اضطراب

استرس از عوامل بسیار مهم در بدتر شدن وزوز گوش(بلندتر شدن شدت وزوز) می باشد. در صورت جلوگیری از بدتر شدن شدت وزوز بیمار باید راهی جهت کنترل و کاهش استرس انجام دهد. همچنین انجام کارهایی نظیر ورزش، نفس های عمیق، ماساژ، یوگا و روش های آرامش دهنده دیگر بسیار مفید و کمک کننده می باشند.

 

 1. مشکلات فک

فک یا مفصل TMJ(تمپورومندیبولار) دارای اعصاب و لیگامنت یا رباط های مشترکی با گوش میانی می باشد. بنابراین این مشکلات می تواند سبب درد گوش یا شروع صدا درگوش(وزوز گوش) برای بیمار شود. مشکلات TMJ می تواند به حدی باشد که فرد حتی در جویدن و صحبت کردن نیز دچار مشکل شود.

مشاوره با دندانپزشک و جراح گوش حلق بینی جهت برطرف کردن مشکل از بدتر شدن و شروع وزوز گوش جلوگیری می کند.

علت افزایش شدت وزوز گوش به مرور زمان

 

 1. جرم گوش

کانال گوش با تولید جرم سبب جلوگیری از ورود مواد خارجی به داخل گوش و نقش حفاظتی از گوش ها دارد. اما بعضی وقت ها با افزایش تولید جرم و دستکاری کانال گوش باعث ایجاد مشکلاتی(بسته شدن کانال گوش با جرم) می شود. بسته شدن کانال گوش توسط جرم می تواند سبب کم شنوایی و حتی وزوز گوش به صورت موقت شود. با برداشتن جرم گوش توسط پزشک متخصص کم شنوایی و وزوز گوش برطرف می شود. فقط توجه داشته باشید که از گوش پاک کن برای تمیز کردن و یا برداشتن جرم گوش به هیچ وجه استفاده نشود.

علت افزایش شدت وزوز گوش به مرور زمان

 

 1. عفونت ها

در هنگام سرماخوردگی احتمال بروز وزوز گوش وجود دارد اما وزوز گوش مدت زیاد طول نمی کشد. اگر یک هفته بعد از سرماخوردگی وزوز گوش ادامه داشت احتمال عفونت سینوس یا گوش میانی وجود دارد.

عفونت گوش و وزوز

 

 1. آلرژی

برای برطرف کردن علایم آلرژی و درمان آن استفاده از داروهای تجویز شده تحت نظر متخصص لازم می باشد.

آلرژی و وزوزگوش

 

 1. فشار خون

کنترل فشار خون(فشار خون بالا یا حتی فشار خون پایین) در این موارد تحت نظر متهصص بسیار ضروری می باشد.

فشارخون بالا و وزوزگوش

 

 1. مشکلات خواب

مشکل خوابیدن در شروع وزوز گوش یا بدتر شدن آن نقش بسیار مهمی دارد. خواب در حدود 8 ساعت در شبانه روز لازم می باشد.

مشکلات خواب با وزوزگوش

 

پیشنهاد مطالعه   درمان وزوز گوش با عمل جراحی

 10. میگرن

درد میگرن می تواند با خواب نامناسب یا افزایش استرس بدتر شود. همچنین شدت وزوز گوش با بدتر شدن میگرن افزایش می یابد. کنترل استرس و خواب مناسب در میگرن و وزوز گوش نقش بسیار مهمی دارند.

 

11. مصرف الکل

مصرف الکل در افزایش فشار خون و درنتیجه افزایش شدت وزوز گوش نقش بسیار مهمی دارند. با قطع مصرف الکل و مشروبات الکلی شدت وزوز گوش به حالت قبل بر می گردد.

مشروبات الکلی و وزوزگوش

 

12. مصرف سیگار 

نیکوتین موجود در سیگار و دیگر محصولات می تواند در بدتر شدن وزوز گوش نقش داشته باشند. سیگار کشیدن سبب کاهش(باریک شدن) رگ های خونی و کمبود اکسیژن خون به گوش ها می شود. همچنین این کار سبب افزایش فشار خون و بدتر شدن وزوز گوش می شود.

سیگار و وزوزگوش

 

13. مصرف کافیین

با قطع مصرف کافئین یا کولا شدت وزوز گوش بهتر می شود. کافئین می تواند سبب افزیش فشار خون که در شروع و بدترشدن وزوز گوش نقش دارند.

قهوه و کافئین بر وزوزگوش

 

14. افسردگی و اضطراب

افسردگی و اضطراب در بدتر شدن و افزایش شدت وزوز گوش نقش مهمی دارند. البته با مصرف دارو توسط متخصص کمک به احساس بهتر، مدیریت احساسات و درمان می شوند.

افسردگی و وزوزگوش

 

15. دیگر شرایط و بیماری ها

بیماری هایی نظیر تیروئید تا کم خونی، شرایط خودایمنی، مشکلات ساختاری در گوش داخلی در ایجاد و بدتر شدن وزوز گوش نقش دارند.

بدترشدن صدای گوش

 

با نگاهی به این عوامل می توان نتیجه گرفت که زمانی که تعادل بین ورودی های عصب و مغز دچار اختلال می شود وزوز گوش ایجاد می شود و می توان گفت وزوز گوش ناشی از سیستم مرکزی شنوایی و بخش توجه بیمار می باشد.

کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا

جهت مشاوره با متخصصین فراشنوا و ارسال برگه ادیوگرام شنوایی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

02188949368

09105241071

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مهم ترین موضوعات پیرامون شنوایی
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما

کلینیک شنوایی سنجی و تجویز سمعک فراشنوا با سال ها سابقه درخشان در زمینه ارزیابی شنوایی و تجویز انواع سمعک به صورت تخصصی و حرفه ای مفتخر است که به عنوان یکی از معتبرترین کلینیک های شنوایی کشور در جهت بهبود و رضایت بیماران کم شنوایی همواره در تلاش است .هدف کلینیک فراشنوا کمک به بهبود کودکان و بزرگسالان کم شنوا عزیز است

آخرین مقالات

ساکشن گوش

ساکشن گوش

ارتباط با فراشنوا

 کلینیک مرکزی :تهران،پایین تر از پل کریم خان ،خیابان نجات الهی پلاک 176 واحد 9

بیمارستان:  آدرس تهران ، چهارراه گلوبندک ، کوچه بادامچی ، بیمارستان سیدالشهداء

دسترسی سریع

 • صفحه اصلی
 • بلاگ
 • درباره ما
 • تماس با ما

مشا.ره رایگان

لطفا مشکل خود را برایمان شرح دهید.

مشاور 1

مشاوره

Call Now Buttonتماس با فراشنوا02188949368

تست شنوایی آنلاین رایگان

کلینیک تخصصی درمان وزوز گوش و سمعک فراشنوا