جهت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید

_____

ارسال درخواست

علت درد یا تیرکشیدن گوش

 

عفونت گوش یکی از معمول ترین علت درد گوش بخصوص در کودکان می باشد اما بزرگسالان نیز می توانند دچار درد گوش شوند. چند عامل مهم که در ایجاد و شروع درد گوش نقش دارد شامل:

*عفونت شدید گوش خارجی                   *عفونت شدید گوش میانی     

*جرم گوش                                       *تغییر ناگهانی فشار گوش

*درد راجعه(دندان درد، گلودرد، مشکلات فک)

*آلرژی                                               *عفونت های سینوسی

*باروتروما(فشار شدید آب)                     *ورود جسم خارجی در گوش

*فلج بل یا عصب صورتی

 

علت تیرکشیدن گوش

 

درد راجعه

این درد ناشی از التهاب یا عفونت بخش دیگری از بدن می باشد که درد آن در گوش نشان داده می شود. به طور مثال دندان درد که درد در گوش نیز دیده می شود.

 

مشکلات فک

عملکرد نامناسب مفصل TMJ(مفصلی که فک پایین و بالا را بهم وصل می کند)

 

احساس آب در گوش

قرار گرفتن آب در گوش بعد از استحمام یا استخر علاوه بر ایجاد دردگوش می تواند سبب عفونت گوش شود. در مواردی که پرده گوش پاره باشد عفونت گوش بسیار شدید ایجاد می شود(هم در بزرگسالان و هم در کودکان).

 

تغییر در فشار هوا

تغییر فشار هوا بخصوص در ارتفاعات می تواند بر روی گوش تاثیر داشته باشد. شاید برای تمامی افراد حالت گرفتگی و کیپ شدن گوش در ارتفاعات ایجاد شده باشد. در این حالت با جویدن آدامس یا آبنبات به صورت دستی باعث باز و بسته شدن شیپوراستاش در گوش میانی و یکسان سازی فشار هوا در گوش و حلق می شود.

توجه: در صورتی که درد گوش در یک تا دو روز بعد از شروع درد گوش حل نشد حتما باید به پزشک متخصص مراجعه شود زیرا ممکن است دردگوش با تب شدید، کم شنوایی، آسیب به پرده و گوش میانی همراه باشد.

 

پیشنهاد مطالعه   سمعک Styletto زیمنس

احساس فشار در گوش

احساس فشار در گوش می تواند به علت عملکرد نامناسب شیپوراستاش در گوش میانی باشد. شیپوراستاش لوله ای است که گوش میانی را به حلق متصل می کند و فشار هوا در گوش میانی را با فشار هوای بیرون متعادل می کند. در صورت بسته شدن شیپوراستاش احساس فشار منفی در گوش میانی به وجود می آید که می تواند با درد و تیرکشیدن شدید گوش همراه باشد.

 

باروترما

تغییر فشار ناگهانی فشار آب بخصوص در استخر یا دریا زمانی که در عمق بسیار زیاد قرار بگیریم سبب پارگی پرده گوش و درد شدید گوش می شود.

 

ورود جسم خارجی در گوش

گاهی با ورود ذرات داغ یا جسم تیز به داخل کانال گوش سبب پاره شدن پرده گوش(خونریزی پرده گوش) و درد شدید برای بیمار می شود.

 

فلج عصب صورتی

در 50 درصد موارد فلج صورتی همراه با درد شدید گوش می باشد.

 

کلستئاتومای پرده گوش

کلستاتوم به بیماری گفته می شود که به دلیل فشار منفی شدید در گوش میانی، پرده به سمت داخل(به طرف گوش میانی) کشیده می شود. در این حالت در بخش بالایی پرده گوش کیست پوستی ایجاد می شود. کلستاتوم می تواند سبب احساس پری، کم شنوایی، خوردگی استخوانچه ها، ترشحات و مشکلات دیگر شود.

تشخیص درد گوش یا تیرکشیدن گوش

برای بررسی وضعیت گوش انجام تست های شنوایی سنجی نظیر تست ادیومتری(بررسی شنوایی بیمار) و تست تمپانومتری(بررسی وضعیت پرده گوش، عفونت گوش، سالم بودن استخوانچه های گوش میانی) و تست شیپوراستاش(بررسی عملکرد باز و بسته شدن شیپوراستاش) لازم و ضروری است.

همچنین با انجام اتوسکوپی و معاینه کانال گوش از نظر عفونت های گوش خارجی(لاله و کانال گوش)، جرم گوش، توده ها در کانال گوش و موارد دیگر بررسی می شود.

در صورت بروز مشکل در یکی از تست های شنوایی ارجاع به متخصص گوش حلق بینی برای بررسی و تجویز دارو ضروری است.

 

پیشنهاد مطالعه   تجویز سمعک در کودکان و بزرگسالان
کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا

ارزیابی شنوایی نوزادان، کودکان و بزرگسالان با تجهیزات مخصوص همراه با تجویز انواع سمعک، درمان وزوز گوش، مانورهای درمانی سرگیجه و… در کلینیک شنوایی فراشنوا انجام می گیرد.

جهت مشاوره رایگان و تعیین وقت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

02188949368

09105241071

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مهم ترین موضوعات پیرامون شنوایی
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما

کلینیک شنوایی سنجی و تجویز سمعک فراشنوا با سال ها سابقه درخشان در زمینه ارزیابی شنوایی و تجویز انواع سمعک به صورت تخصصی و حرفه ای مفتخر است که به عنوان یکی از معتبرترین کلینیک های شنوایی کشور در جهت بهبود و رضایت بیماران کم شنوایی همواره در تلاش است .هدف کلینیک فراشنوا کمک به بهبود کودکان و بزرگسالان کم شنوا عزیز است

آخرین مقالات

ساکشن گوش

ساکشن گوش

ارتباط با فراشنوا

 کلینیک مرکزی :تهران،پایین تر از پل کریم خان ،خیابان نجات الهی پلاک 176 واحد 9

بیمارستان:  آدرس تهران ، چهارراه گلوبندک ، کوچه بادامچی ، بیمارستان سیدالشهداء

دسترسی سریع

  • صفحه اصلی
  • بلاگ
  • درباره ما
  • تماس با ما

مشا.ره رایگان

لطفا مشکل خود را برایمان شرح دهید.

مشاور 1

مشاوره

Call Now Buttonتماس با فراشنوا02188949368

تست شنوایی آنلاین رایگان

کلینیک تخصصی درمان وزوز گوش و سمعک فراشنوا