جهت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید

علت وزوز گوش

علت وزوز گوش

علت وزوز گوش چیست؟

برای تعیین اینکه چه بیماری زمینه ای ممکن است علت وزوز گوش شما باشد، پزشک یک معاینه عمومی بدنی از جمله معاینه دقیق گوش های شما را انجام می دهد. حتماً تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهید، زیرا وزوز گوش می تواند از عوارض جانبی برخی داروها نیز باشد.

اگر منبع مشکل نامشخص باشد، ممکن است برای آزمایش شنوایی و عصبی به یک متخصص گوش و حلق و بینی یا شنوایی شناس (متخصص شنوایی) اعزام شوید. به عنوان بخشی از معاینه، ممکن است به شما تست شنوایی داده شود که اسم آن را ادیوگرام می گذارند. از روش های تصویربرداری، مانند MRI یا سی تی اسکن، نیز ممکن است برای آشکار کردن هر گونه مشکل ساختاری استفاده شود. بعد از انجام تست شنوایی در صورت وجود کم شنوایی بخصوص در فرکانس های بالا به احتمال بسیار زیاد عامل اصلی وزوز گوش کم شنوایی می باشد.

کم شنوایی با تغییر در سازماندهی مغزی و ایجاد راههای عصبی جدید(افزایش فعالیت های کرتکس شنوایی) در شروع وزوز گوش نقش دارد(از مهمترین عوامل شروع وزوز گوش کم شنوایی می باشد). توجه: به اشتباه تصور بر این است که منظور از کم شنوایی یعنی آسیب در تمامی فرکانس های شنوایی اما منظور در اینجا افت یا آسیب حتی در یک فرکانس می باشد بنابراین وجود کم شنوایی در یک فرکانس یا چندین فرکانس می تواند در شروع و بدتر شدن وزوز گوش نقش مهمی داشته باشد.

در بیشتر موارد و طبق تجربه بیماران با وزوز گوش قبل از شروع وزوز دچار استرس بسیار زیاد یا ضربه روحی شدیدی بودند به این معنی که تنها یک عامل در ایجاد وزوز گوش نقش ندارد به طور مثال کم شنوایی و استرس شدید.

علت وزوز گوش

درمان وزوز گوش چیست؟

اگر وزوز گوش شما از علائم یک بیماری زمینه ای است، اولین قدم درمان آن بیماری است. اما اگر وزوز گوش پس از درمان باقی مانده است، یا اگر نتیجه آن قرار گرفتن در معرض سر و صدای زیاد است، متخصصان شنوایی گزینه های مختلف غیر پزشکی را توصیه می کنند که ممکن است به کاهش یا پنهان کردن صدای ناخواسته کمک کند. گاهی اوقات، وزوز گوش خود به خود و بدون هیچ گونه مداخله ای از بین می رود. با این حال، باید درک کرد که همه وزوز گوش ها، بدون توجه به علت، از بین نمی روند یا کاهش نمی یابند.

اگر در کنار آمدن با وزوز گوش خود مشکل دارید، ممکن است گروه های مشاوره و پشتیبانی برای شما مفید باشد. از پزشک خود برای مراجعه استفاده کنید.

اگر علت وزوز گوش شما زیاد بودن موم یا سرومن گوش باشد، پزشک با شستوشوی گوش های شما توسط دستگاه یا به آرامی و با آب گرم، گوش های شما را تمیز می کند. اگر به عفونت گوش مبتلا هستید، ممکن است به شما قطره گوش حاوی هیدروکورتیزون برای تسکین خارش و آنتی بیوتیک برای مقابله با عفونت داده شود.

جراحی ممکن است در موارد نادر تومور، کیست یا اتوسکلروز (رسوب کلسیم در استخوان گوش) لازم باشد.

اگر علت وزوز گوش شما نتیجه سندرم مفصل گیجگاهی فکی که TMJ  نامیده می شود باشد، احتمالاً پزشک شما را برای درمان مناسب به یک متخصص ارتودنسی یا دندانپزشکی ارجاع می دهد.

درمان های دارویی وزوز گوش

در حال حاضر هیچ دارویی که مورد تأیید FDA باشد، به طور خاص برای وزوز گوش وجود ندارد. با این حال، گزینه های دارویی برای رفع استرس، اضطراب و افسردگی وجود دارد که باعث وزوز گوش می شود (ولی گاهی اوقات می تواند آن را تشدید کند).

در حال حاضر هیچ دارویی وجود ندارد که بیش فعالی عصبی ای که در وزوز گوش اتفاق می افتد را از بین ببرد و به حالت طبیعی برگرداند. داروها نمی توانند وزوز گوش را درمان کنند، اما ممکن است برخی علائم شدید وزوز گوش را تسکین دهند.

بیماران باید با پزشک و متخصص شنوایی خود برای راهنمایی در مورد داروهایی که ممکن است مناسب ترین شرایط آنها باشند، مشورت کنند. همه داروها برای همه بیماران موثر و مناسب نیستند. علاوه بر این، معرفی هر دارویی می تواند منجر به عوارض جانبی نامطلوب و یا خنثی کردن درمان های دارویی تجویز شده شود.

داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب

داروهایی که بیشتر در مدیریت وزوز گوش استفاده می شود داروهای روانگردان هستند که مسائل رفتاری مربوط به وزوز گوش را درمان می کنند. این داروها می توانند استرس، اضطراب و افسردگی مربوط به وزوز گوش را کاهش دهند و بار روانی بیماری را به حداقل برسانند. از آنجا که بین احساسات منفی و وزوز گوش رابطه چرخشی وجود دارد (وزوز گوش باعث اضطراب می شود، که این اضطراب خود باعث می شود وزوز گوش بدتر شود، که همه این ها باعث اضطراب بیشتری می شود …)، این ممکن است که داروهای روانگردان باعث شود وزوز گوش به خودی خود، برای برخی بیماران کمتر برجسته باشد و حس شود.

درمان وزوز گوش

داروهای ضد افسردگی رایج که در رابطه با وزوز گوش استفاده می شود عبارتند از:

کلومیپرامین (آنافرانیل)
دسیپرامین (نورپرین)
ایمی پرامین (توفرانیل)

نورتریپتیلین (پاملور)
پروتریپتیلین (ویواکتیل)

داروهای ضد اضطراب که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

آلپرازولام (زاناکس)
کلونازپام (کلونوپین)
دیازپام (والیوم)
لورازپام (آتیوان)

باز هم تاکید می شود که، داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب ممکن است به کاهش بار عاطفی و روانی وزوز گوش برای برخی از بیماران کمک کند، اما به نظر نمی رسد که آنها خود وزوز گوش را تحت تأثیر قرار دهند. تحقیقات، تأثیر بسیار محدودی از این دارو ها را در بیماران فاقد اضطراب، افسردگی یا وسواس فکری عملی نشان می دهد. با این حال، برای بیمارانی که دارای مشکلات رفتاری قابل توجهی هستند، داروهای روانگردان ممکن است تسکین دهنده باشند.

داروهای Off-label

Off-label به هر دارویی گفته می شود که برای هدفی غیر از آنچه که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید شده است، استفاده می شود. مجموعه ای از این داروها به صورت تجربی برای تسکین وزوز گوش استفاده شده است. این داروها شامل داروهای آنتی هیستامین، ضد تشنج، داروهای بیهوشی و حتی داروهای ضد الکل هستند. با این حال  شواهد علمی بسیار کمی وجود دارد که نشان دهد هر یک از این داروها بهبود قابل شنیدن در وزوز گوش را فراهم می کنند.

داروهای بدون نسخه و مکمل ها

تعدادی از مواد بدون نسخه (قرص، پودر، گیاهان، قطره و غیره) به صورت گمراه کننده به عنوان “داروهای وزوز گوش” و حتی “معالجات معجزه آسا” به بازار عرضه می شوند. هیچ شواهد علمی موثقی مبنی بر تأثیر مواد موجود در این محصولات بر وزوز گوش وجود ندارد. بیماران باید مراقب این محصولات باشند و قبل از مصرف هر نوع ماده یا دارویی با پزشک مربوطه مشورت کنند.

توسعه دارو

جستجوی داروی وزوز گوش یکی از مهمترین زمینه های تحقیق است که چندین شرکت بزرگ دارویی سرمایه گذاری زیادی برای دستیابی به این هدف انجام داده اند. اگرچه این امر نویدبخش پیشرفتهای جدید دارویی در آینده است، اما نمی توان تخمین زد که داروی وزوز گوش کاملاً موثر و آماده برای بیمار، چه زمانی در بازار موجود می شود.

ملاحظات

عوارض جانبی: بیشتر داروهای تجویز شده شامل عوارض جانبی نامطلوب هستند. بیماران باید با پزشک متخصص خود کار کنند تا مشخص شود که آیا مزیت بالقوه دارو بیش از عوارض جانبی آن است یا خیر.

تداخلات دارویی: برخی از داروها ممکن است نسخه هایی را که بیمار برای یک بیماری دیگر مصرف می کند خنثی کنند. بیماران باید با پزشک متخصص خود مشورت کنند تا بهترین دارو را برای وضعیت پزشکی منحصر به فرد خود پیدا کنند.

کاهش انعطاف پذیری عصبی: برخی از داروهای روانگردان ممکن است توانایی طبیعی مغز را برای انطباق و تغییر، کاهش دهند و عادت کردن به صدای وزوز گوش را برای بیمار دشوارتر کند.

نظارت پزشکی: داروهای روانگردان بسیار قدرتمند هستند و فقط باید تحت نظارت منظم یک متخصص آموزش دیده استفاده شوند. بیماران نباید مقادیر یا دوز داروی خود را بدون مشورت با پزشک تغییر دهند.

کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا

ارزیابی و درمان وزوز گوش با جدیدترین روش های علم پزشکی و براساس مقالات جدید در کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا انجام می شود.

برای مشاوره رایگان و تعیین وقت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

02188949368

09125241071

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مسمومیت گوش و داروهای اتوتوکسیک

تفاوت ها و مشکلات گفتاری در کودکان کم شنوا و نرمال

ماستوئیدیت یا عفونت استخوان گوش چه درمانی دارد

در چه کودکانی احتمال بروز شکاف کام و لب(لب شکری) افزایش می یابد؟

آیا موسیقی درمانی توانایی درک گفتار را در کودکان با کم شنوایی بهبود می بخشد؟

چه سمعک هایی برای کودکان با آترزی گوش مناسب می باشد؟

کلینیک شنوایی، وزوز گوش و سمعک در خیابان ولیعصر

کلینیک تخصصی شنوایی و وزوز گوش در میدان فاطمی

آیا بیماری اتواسکلروزیس گوش میانی باعث وزوز گوش می شود؟

آیا فراشنوایی(هایپراکیوسیس) باعث وزوز گوش می شود؟

درمان وزوز گوش با عسل

درمان وزوز گوش با نوروفیدبک و بیوفیدبک

کم شنوایی آمیخته چیست و چگونه درمان می شود

عمل میرنگوتومی چیست (برش پرده گوش)؟

آیا سمعک کم شنوایی را درمان می کند؟

چگونه می توانم بفهمم به سمعک نیاز دارم؟

آیا سمعک های نامریی گران تر هستند؟

وزوز گوش همراه با سرگیجه نشانه چیست؟

بتاهیستین برای درمان وزوز گوش و سرگیجه

تزریق کورتون برای درمان وزوز گوش

درمان وزوز گوش با سیر

سمعک Zircon(زیرکن) اتیکن

موسیقی درمانی و درمان وزوز گوش

درمان وزوز گوش با ورزش

روش صدادرمانی(ماسکر) و درمان وزوز گوش

غربالگری شنوایی نوزادان چگونه انجام می شود؟

سندروم آشر چیست؟ علائم و انواع روش درمان آن

سمعک سالمندان : انواع سمعک مناسب برای سالمندان

بهترین سمعک داخل گوشی سال کدام است؟

انواع عفونت گوش و علائم آن