وزوز گوش

وزوز گوش

وزوز گوش چیست؟

در این مقاله سعی کردیم در مورد تمامی حیطه های مهم وزوز گوش صحبت کنیم و هریک از این موضوعات به صورت جداگانه در بخش وزوز گوش به صورت کامل توضیح داده شده است.

وزوز گوش که در اغلب مواقع باعث شنیده شدن صدایی مثل سوت در گوش می‌شود یکی از مشکلات رایجی است که در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از مردم این شرایط را تجربه می‌کنند.

در واقع وزوز یک اختلال نیست، بلکه می‌تواند نشانه‌ای از اختلالی دیگر مانند کم شنوایی باشد. اکثراً در افراد سالمند به دلیل شروع پیرگوشی مشاهده می گردد. یعنی vez vez ایجاد شده در گوش به هیچ عنوان در محیط وجود ندارد و بنا به دلایلی در فرد ایجاد می شود که باید برای درمان آن به پزشک متخصص مراجعه شود.

در صورت افزایش فشار خون نیز در برخی مواقع وزوز ایجاد می‌شود. وزوز اگرچه آزار دهنده است، اما معمولاً نشانه یک امر جدی نیست. اگرچه با افزایش سن می تواند بدتر شود، اما برای بسیاری از افراد، می تواند با درمان بهبود یابد.

در ادامه می خواهیم در مورد انواع وزوز گوش صحبت کنیم در صورت تمایل برای اطلاعات بیشتر ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

انواع وزوز گوش

شدت و نوع صدای وزوز، درگیری در یک یا دو گوش، مدت زمان شنیدن وزوز در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. مثلاً در برخی مواقع شبیه سوت بلند با فرکانس بسیار بالا است و در برخی مواقع ممکن است شبیه صدای زنبور و یا صدای سرخ شدن کره به نظر برسد. در واقع شدت این وزوز ها باعث می شود تا بیمار احساس بدی پیدا کنید و کیفیت زندگی کاهش پیدا کند.

وزوز ذهنی(وزوز سابجکتیو):

وزوزی است که فقط شما می توانید بشنوید. این شایع ترین نوع وزوز است که می تواند به دلیل وجود مشکل در گوش خارجی، میانی یا داخلی شما ایجاد شود. همچنین می تواند به دلیل مشکلات اعصاب شنوایی یا بخشی از مغز شما باشد که سیگنال های عصبی را به عنوان صدا تفسیر می کند.

وزوز عینی(وزوز ابجکتیو):

وزوزی است که پزشک هنگام معاینه می تواند بشنود. این نوع نادر ممکن است به دلیل مشکل عروق خونی، وضعیت استخوان های گوش میانی یا انقباضات عضلانی ایجاد شود.

وزوز گوش

علت vez vez gosh(وزوز گوش)

برای تعیین اینکه چه بیماری زمینه ای ممکن است علت وزوز گوش شما باشد، پزشک یک معاینه عمومی بدنی از جمله معاینه دقیق گوش های شما را انجام می دهد. حتماً تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهید، زیرا وزوز می تواند از عوارض جانبی برخی داروها یا درمان ها باشد نظیر آسپیرین.

اگر منبع مشکل نامشخص باشد، ممکن است برای آزمایش شنوایی و عصبی به یک متخصص گوش و حلق و بینی یا شنوایی شناس (متخصص شنوایی) اعزام شوید. انجام تست های شنوایی(نوار گوش) نیز جهت بررسی وضعیت شنوایی در تمامی فرکانس ها نیز باید انجام شود زیرا کم شنوایی یکی از دلایل اصلی وزوز گوش می باشد. همچنین در وزوز های یک طرفه ممکن است از روش های تصویربرداری، مانند MRI یا سی تی اسکن برای آشکار کردن هر گونه مشکل ساختاری استفاده شود.

در بعضی موارد جرم گوش نیز سبب وزوز گوش می شود که با شستشوی گوش و تمیز کردن آن وزوز گوش نیز برطرف می شود. اگر به عفونت گوش مبتلا هستید، ممکن است به شما قطره گوش حاوی هیدروکورتیزون برای تسکین خارش و آنتی بیوتیک برای مقابله با عفونت داده شود.

در موارد نادر تومور عصب شنوایی، کیست یا اتواسکلروز (رسوب کلسیم در استخوان گوش) نیز در ایجاد وزوز گوش نقش دارند.

اگر علت وزوز شما نتیجه سندرم مفصل گیجگاهی فکی که TMJ  نامیده می شود باشد، احتمالاً پزشک شما را برای درمان مناسب به یک متخصص ارتودنسی یا دندانپزشکی ارجاع می دهد.

علت وزوز گوش  

در بسیاری از مقالات با بررسی فعالیت مغزی مشخص شده است افرادی که دارای وزوز گوش می باشند در مناطقی از مغز(پیشانی و گیجگاهی) فعالیت عصبی آنها نسبت به فرد بدون وزوز بسیار بالاتر می باشد.

همانطور که در شکل می بینید نقاط زرد و قرمز رنگ نشان از افزایش فعالیت و نقاط آبی رنگ نشان از کاهش فعالیت در این نقاط می باشد. افزایش فعالیت در نقاط فرونتال فوقانی، تمپورال میانی و کاهش فعالیت در نقاط تالاموس دو طرف و بخش اکسیپیتال مغز مشخص شد. 

فعالیت مغزی در وزوز گوش

وزوز گوش و خودکشی

آیا غالباً صدای خیالی زنگ، صدای خش خش یا صدای غرش را می شنوید؟ صدا ممکن است ملایم یا بلند، با شدت بالا یا کم باشد. برخی افراد صدا را در یک گوش و برخی دیگر در هر دو گوش تجربه می کنند. نکته اصلی این است که افراد دیگر نمی توانند آنچه شما می شنوید را بشنوند و صدا به طور مکرر می آید.

برخی از افراد به راحتی به این بیماری عادت می کنند، اما حدود 20 درصد از آنها به دنبال کمک پزشکی هستند. در موارد شدید، افکار خودکشی هم می تواند به سراغ فرد بیاید. به این علت که وزوز در سیستم خواب، تمرکز مشکل ایجاد می کند و سبب افزایش استرس، افسردگی و دور بودن از جمع خانواده می شود بسیاری از افراد قادر به تحمل وزوز گوش نمی باشند.

شناخت افکار خودکشی

گلن شوایتزر، نویسنده کتاب Rewiring Tinnitus و ستون نویس مجله Healthy Hearing می گوید: “هنگامی که فرد مبتلا به وزوز دچار افکار خودکشی می شود، کیفیت زندگی او خراب می شود و صدا هرگز متوقف نمی شود.” همیشه امید وجود دارد.

بسیاری از درمان ها برای کمک به بهبود کیفیت زندگی وجود دارد، مثل تسکین پایدار از طریق یک فرآیند ذهنی معروف به habituation. شما می توانید به جایی برسید که وزوز دیگر مزاحم شما نشود، جایی که مغز شما آن را فقط از طریق دانش آگاهانه، مانند تمام صداهای پس زمینه بی معنی دیگر فیلتر کند.

علت وزوز گوش

وزوز گوش در کودکان

وزوز در کودکان به اندازه جمعیت بزرگسال شایع است، اما کودکان معمولاً خود به خود از داشتن آن شکایت نمی کنند. محققان معتقدند کودک مبتلا، صدای گوش را یک اتفاق طبیعی میداند، زیرا معمولاً برای مدت زمان طولانی وجود دارد.

در حالی که اکثر کودکان آگاه از وزوز خود مشکلی ندارند، اما برای برخی از کودکان می تواند تأثیر مهمی در وضعیت روحی و روانی آنها داشته باشد. وزوز می تواند بر چگونگی ادامه تحصیل در مدرسه تأثیر بگذارد، زیرا کلاسهای پر سر و صدا یا محیط مطالعه آرام می تواند آن را بدتر کند. کودک ممکن است از فعالیتهای عادی دوران کودکی مانند مهمانی ها یا سایر رویدادهای اجتماعی خودداری کند. حتی می توان گفت وزوز می تواند بر دوستی های کودک تأثیر بگذارد و او را منزوی کند.

وزوز گوش در کودکان

راه حل تشخیص و درمان وزوز کودکان

ابتدا باید به پزشک خانواده یا متخصص اطفال مراجعه کنید. اگر کودک مشکل خاصی در گوش ندارد، مانند التهاب گوش میانی همراه با ترشحات غلیظ، ممکن است لازم باشد فرزندتان به یک متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع شود.

چه درمانی ممکن است به فرزند شما ارائه شود.

اکثر افراد از جمله کودکان که مبتلا به وزوز هستند مشکل خاصی در زمینه وزوز آنها وجود ندارد. در نتیجه، هیچ دارو یا عملی خاصی برای “درمان” آن وجود ندارد.

با این حال، متخصصان پیشنهاد می کنند در مورد کودک مبتلا  اقدامات زیر انجام شود:

به کودک اطمینان دهید:

توضیح دهید که این شرایط شایع است و آنها تنها نیستند. از پزشک خود بخواهید شرایطی را که کودک می تواند آن را درک کند، برای کودک توصیف کند.
توضیح اینکه وی ممکن است در آینده از مشکل خود کمتر احساس ناراحتی کند: بسیاری از کودکان برایشان مفید است که وزوز را با دقت برای آنها توضیح دهند و از راه های کنترل آن آگاهی داشته باشند. این تا حدی به دلیل این مفهوم پزشکی است که به عنوان “انعطاف پذیری عصبی” شناخته می شود، در نتیجه این فرآیند، مغز کودکان قادر به تغییر پاسخ خود به انواع محرکات محیط اطراف است.

از مولد های صوتی استفاده کنید یا سر و صدای پس زمینه را فراهم کنید: صدا درمانی در بزرگسالان مبتلا استفاده می شود. این کار همچنین می تواند در کودکان نیز مورد استفاده قرار گیرد. هدف از صدا درمانی این است که وزوز کمتر قابل توجه باشد.

شنیدن صدای ضربان قلب در گوش

اگر در یک گوش یا هر دو صدای موزونی از وزوز دارید که به نظر می رسد ضربان ثابت دارد، ممکن است یک نوع نادر vez vez به نام وزوز ضرباندار باشد. مانند وزوز معمولی، صدایی ثابت می شنوید که دیگران نمی شنوند، اما با فرم ضربان دار.

اگر در مایعات اطراف مغز خود فشار زیادی داشته باشید، ممکن است علائم دیگری مانند سردرد، سرگیجه، مشکلات بینایی و از دست دادن شنوایی را نیز داشته باشید.

اگر مبتلا به فشار خون داخل جمجمه ایدیوپاتیک باشید، ممکن است نیاز به لاغر شدن، مصرف دارو یا جراحی داشته باشید.

آیا شنیدن نبض در گوش من نگران کننده است؟

برخلاف وزوز گوش معمولی، پزشکان اغلب می توانند یک مشکل خاص را در پشت این نوع vez vez تشخیص دهند. صدا نتیجه جریان آشفته رگهای خونی گردن یا سر است. شایعترین علل شنیدن صدای ضربان قلب در گوش شامل موارد زیر است:

  • کم شنوایی انتقالی
  • آسیب به شریان کاروتید
  • فشار خون بالا
  • اختلالات عروق خونی

درمان وزوز گوش

درمان طبیعی وزوز گوش

معمولا بسیار از افراد با وزوز گوش همیشه در مرحله اول دنبال راه های طبیعی برای درمان آن می باشند. متاسفانه هیچ راه درمان طبیعی و تایید شده برای درمان وزوز وجود ندارد، به همین دلیل هم بهتر است که شما در صورت ادامه یافتن وزوز خود به پزشک مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که درمان وزوز(با هر روش درمانی) در مراحل اولیه به مراتب آسان تر می باشد.

با توجه به اینکه گوش یکی از اعضای مهم و حساس بدن می باشد به همین دلیل بهترین و مناسب ترین راه برای درمان vez vez مراجعه به متخصص شنوایی شناس می باشد تا با انجام ارزیابی اولیه شنوایی علت اصلی به وجود آمدن آن پیدا شود که در این حالت به راحتی می توان بنا به نظر پزشک اقدام به درمان آن کرد.

درمان های دارویی وزوز گوش

در حال حاضر هیچ دارویی وجود ندارد که بیش فعالی عصبی ای که در وزوز اتفاق می افتد را از بین ببرد و به حالت طبیعی برگرداند. داروها نمی توانند وزوز را درمان کنند، اما ممکن است در برخی موارد از شدت وزوز بکاهند و علائم شدید وزوز را تسکین دهند.

بیماران باید با پزشک و متخصص شنوایی خود برای راهنمایی در مورد داروهایی که ممکن است مناسب ترین شرایط آنها باشند، مشورت کنند. همه داروها برای همه بیماران موثر و مناسب نیستند. علاوه بر این، معرفی هر دارویی می تواند منجر به عوارض جانبی نامطلوب و یا خنثی کردن درمان های دارویی تجویز شده شود.

داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب

داروهایی که بیشتر در مدیریت وزوز استفاده می شود داروهای روانگردان هستند که مسائل رفتاری مربوط به آن را درمان می کنند. این داروها می توانند استرس، اضطراب و افسردگی مربوط به وزوز را کاهش دهند و بار روانی بیماری را به حداقل برسانند. در اکثر موارد پزشکان با تجویز این دارو ها سبب کاهش شدت وزوز یا درمان آن می شوند و طبق گفته بیماران نسبتا پاسخ داده است اما باید به عوارض جانبی این دارو ها نیز توجه شود و در نظر داشته باشید که این دارو ها به طور موقت سبب درمان یا کاهش شدت وزوز گوش همراه با عوارض می شوند.

استرس و وزوز گوش

داروهای ضد افسردگی رایج که در رابطه با درمان وزوز استفاده می شوند عبارتند از:

کلومیپرامین (آنافرانیل)
دسیپرامین (نورپرین)
ایمی پرامین (توفرانیل)

نورتریپتیلین (پاملور)
پروتریپتیلین (ویواکتیل)

داروهای ضد اضطراب که معمولاً در درمان وزوز مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

آلپرازولام (زاناکس)
کلونازپام (کلونوپین)
دیازپام (والیوم)
لورازپام (آتیوان)

داروهای Off-label

Off-label به هر دارویی گفته می شود که برای هدفی غیر از آنچه که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید شده است، استفاده می شود. مجموعه ای از این داروها به صورت تجربی برای تسکین استفاده شده است. این داروها شامل داروهای آنتی هیستامین، ضد تشنج، داروهای بیهوشی و حتی داروهای ضد الکل هستند. با این حال  شواهد علمی بسیار کمی وجود دارد که نشان دهد هر یک از این داروها بهبود و یا کاهش شدت وزوز را فراهم می کنند.

داروهای بدون نسخه و مکمل ها در درمان وزوز گوش

تعدادی از مواد بدون نسخه (قرص، پودر، گیاهان، قطره و غیره) به صورت گمراه کننده به عنوان “داروهای وزوز گوش” و حتی “معالجات معجزه آسا” به بازار عرضه می شوند. هیچ شواهد علمی موثقی مبنی بر تأثیر مواد موجود در این محصولات بر وزوز وجود ندارد. بیماران باید مراقب این محصولات باشند و قبل از مصرف هر نوع ماده یا دارویی با پزشک مربوطه مشورت کنند.

ملاحظات

عوارض جانبی: بیشتر داروهای تجویز شده شامل عوارض جانبی نامطلوب هستند. بیماران باید با پزشک متخصص خود مشورت کنند تا مشخص شود که آیا مزیت بالقوه دارو بیش از عوارض جانبی آن است یا خیر.

تداخلات دارویی: برخی از داروها ممکن است نسخه هایی را که بیمار برای یک بیماری دیگر مصرف می کند خنثی کنند. بیماران باید با پزشک متخصص خود مشورت کنند تا بهترین دارو را برای وضعیت پزشکی منحصر به فرد خود پیدا کنند.

کاهش انعطاف پذیری عصبی: برخی از داروهای روانگردان ممکن است توانایی طبیعی مغز را برای انطباق و تغییر، کاهش دهند و عادت کردن به صدای وزوز را برای بیمار دشوارتر کند.

نظارت پزشکی: داروهای روانگردان بسیار قدرتمند هستند و فقط باید تحت نظارت منظم یک متخصص آموزش دیده استفاده شوند. بیماران نباید مقادیر یا دوز داروی خود را بدون مشورت با پزشک تغییر دهند.

درمان با سمعک

بیماران مبتلا به کم شنوایی و وزوز ممکن است با استفاده از سمعک و سایر دستگاه های تقویت صدا، به راحتی درمان شوند. سمعک دستگاه الکترونیکی کوچکی است که در گوش یا پشت گوش قرار می گیرد. با استفاده از میکروفون، تقویت کننده و بلندگو، Samak ها حجم صدای خارج را جمع آوری می کنند و میزان محرک های صوتی دریافت شده و پردازش شده توسط سیستم شنوایی را افزایش می دهند.

سمعک های جدید دارای برنامه وزوز گوش نیز می باشند به این صورت که علاوه بر اینکه صدای محیط و گفتار را با توجه به میزان کم شنوایی فرد تقویت می کنند، صدای نویز یا تن خالص در فرکانس وزوز نیز تولید می کنند. این سمعک ها همچنین می توانند به عنوان مسکر(تنها برنامه وزوز) برای بیماران با شنوایی نرمال نیز مورد استفاده قرار گیرند.

در یک نظرسنجی در سال 2007 از متخصصان شنوایی، مشخص شد که تقریباً 60٪ از بیماران دچار وزوز ، هنگام استفاده از Samak حداقل کمی تسکین داشته اند. تقریباً 22٪ بیماران بهبود قابل توجهی پیدا کردند.

استفاده طولانی مدت از سمعک

معمولاً بیمار کم شنوا یا دارای وزوز در طول دو هفته با Samak سازگار می شود و دوباره به سطح طبیعی صدا و شنوایی نرمال می رسد. پس از پایان این دوره از تنظیم، استفاده از سمعک بسیار طبیعی می شود. بسیاری از افراد پس از بهبود شنوایی و آگاهی از صداهای اطراف، کمتر از وزوز رنج می برند. توصیه می شود به محض شناسایی کم شنوایی، هر سه سال یک بار تست شنوایی انجام شود.

سمعک مخصوص وزوز گوش

سمعک و صدا درمانی

صدا درمانی به معنای ایجاد صداهای خارجی است که به شما کمک می کند تا صداهای نگران کننده وزوز را بپوشانید. این صداها می تواند نویز سفید، صداهای مخصوص پوشش شنیداری، موسیقی در سطح پایین، صدای محیط(موج دریا) یا حتی صدای شخصی شما باشد. با گوش دادن به انواع مختلف صداها، تغییر توجه به سمت صداهای غیر از vez vez، آسان تر می شود. همراه با متخصص شنوایی شناس، با صدا درمانی میتوانید بهترین سمعک را برای درمان وزوز انتخاب کنید که بیشترین آرامش را برای شما فراهم کند.

سمعک های هوشمند مدرن، با ویژگی های مناسب با کم شنوایی و وزوز گوش همراه با تنظیم دقیق متناسب با فرکانس و شدت وزوز و کم شنوایی بیمار جهت پوشش وزوز بسیار مفید می باشند. علاوه بر این، بسیاری از مدل های جدید شامل عملکرد اضافی پوشاندن صدا (نویز سفید یا سایر صداهای مصنوعی محیطی که مستقیماً در گوش پخش می شوند) است که درک بیشتری از vezvez را پوشش می دهد.

کاشت حلزون گوش

کاشت حلزون همانند سمعک وسیله الکترونیکی می باشد که برای افراد با مشکلات شنوایی شدید و عمیق مناسب می باشد. در کاشت حلزون با عمل جراحی الکترودهایی در حلزون گوش قرار می گیرند زمانی که صدای گفتار یا صدای محیط وجود داشته باشد صدا توسط میکروفون خارجی که بر روی سر(بخش خارجی سر) قرار دارد دریافت و سبب تحریک الکترود های موجود در حلزون می شود. با تحریک الکترودهای داخل حلزون عصب گوش و تمامی مسیر های شنوایی تا مغز همانند یک فرد طبیعی تحریک می شوند.

در بسیاری از مقالات از کاشت حلزون جهت کاهش وزوز گوش استفاده کردند که نتایج نشان از کاهش علائم وزوز بود. کاشت حلزون همانند سمعک ها از یک اصل و روش استفاده می کند و سبب تقویت صدا می شود به این صورت که محرکات یا صدای خارجی را افزایش می دهند و به حواس پرتی مغز از صدای وزوز کمک می کنند. کاشت حلزون به طور کلی فقط برای بیمارانی قابل استفاده است که دارای هر دو گوش کاملاً ناشنوا هستند.

داروی ایجاد کننده وزوز گوش

داروهایی که به عنوان داروی ایجاد کننده وزوز یا کاهش شنوایی شناخته می شوند “داروهای اتوتوکسیک” محسوب می شوند. قطع این داروها می تواند از وزوز و پیشرفت کاهش شنوایی جلوگیری کند، اگرچه ممکن است صدای وزوز همیشه برطرف نشود. قبل از قطع مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید.
برای اکثر داروهای متداول، تعداد افرادی که هنگام مصرف دارو وزوز را گزارش می کنند بسیار ناچیز است(معمولاً کمتر از 1 از 1000 نفر). در اکثر موارد در مقایسه با تعداد کل واکنشهای جانبی، یک عارضه جانبی نسبتاً کم گزارش شده است.

برخی از داروهای تجویز شده شناخته شده که باعث ایجاد وزوز می شوند عبارتند از:

*آسپرین و NSAID ها

*بنزودیازپین ها

*داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

*آنتی بیوتیک ها

کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا

کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا علاوه بر انجام تست های شنوایی بزرگسالان، اطفال و تجویز انواع مدل های سمعک به روز دنیا به صورت تخصصی در زمینه وزوز گوش فعالیت می کند.

جهت مشاوره با متخصصین ما با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

09105241071

02188949368

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین مقالات

وزوز گوش ضربانی چیست؟

چگونگی و نحوه برخورد با کودکان ناشنوا

انواع روش های تست شنوایی سنجی

اختلال شنوایی چیست؟

هزینه درمان وزوز گوش

تست شنوایی ASSR

الپرازولام و درمان وزوز گوش

وسایل جانبی سمعک های زیمنس

سمعک چیر سونیک(Cheer)

انواع سمعک برای کودکان

تست شنوایی نوزاد چند مرحله دارد؟

بدشکلی های گوش نوزاد

چگونه شنوایی نوزاد را تست کنیم؟

سوت کشیدن گوش و ام اس

درمان وزوز گوش با ار تی ام اس(RTMS)

سمعک های جدید ویدکس

حجامت و درمان وزوز گوش

جدیدترین درمان های وزوز گوش در منزل

بهترین کلینیک گوش و وزوز در تهران

عفونت گوش کودکان

نمایندگی های برندهای سمعک

علائم پیرگوشی

آخرین و جدیدترین درمان وزوز گوش

علائم کم شنوایی گوش

قیمت سمعک ضد آب

سمعک کراس

سمعک رکستون

سمعک قابل شارژ

تعمیرات سمعک

تجویز سمعک مناسب