گرفتگی گوش

گرفتگی گوش

علت گرفتگی گوش چیست؟

شایع ترین دلیل گرفتگی یا احساس پر شدن گوش ها ، اختلال در عملکرد لوله استاش است (Eustachian) . لوله استاش پشت بینی را به گوش میانی متصل می کند و در صورت لزوم برای محافظت ، تهویه و تخلیه گوش میانی عمل می کند تا فشار هوا در دو طرف لاله گوش برابر باشد.این لوله به طور معمول بسته است ، اما هنگام جویدن ، بلع یا خمیازه باز می شود.

اختلال عملکرد Eustachian Tube Dysfunction (ETD)  هنگامی اتفاق می افتد که چیزی از باز و بسته شدن لوله Eustachian جلوگیری کند. علائم ETD می تواند احساس پری در گوش ، احساس خفه  بودن صدا و / یا ناراحتی ایجاد شده در اثر اختلاف فشار هوا بین کانال گوش و فضای گوش میانی باشد.

گرفتگی گوش چیست

دلایل گرفتگی گوش

دلایل مختلفی برای اختلال عملکرد لوله استاش و گرفتگی گوش وجود دارد: جرم گوش ، احتقان ناشی از سرماخوردگی ، آلرژی یا سینوزیت ، عفونت گوش ، آدنوئیدهای بزرگ ، تغییر در ارتفاع مانند هنگام رانندگی در کوه یا پرواز یا حتی سندرم مفصل گیجگاهی فکی .(TMJ)

عفونت گوش و گرفتگی گوش

اوتیت خارجی ، که بعضاً گوش شناگران نامیده می شود (یا در صورت عفونت قارچی (otomycosis ، عفونت مجرای گوش است. علائم شامل خارش ، درد ، ترشح از گوش ، احساس پری ، وزوز گوش و شنوایی خفه است. عوامل مستعد کننده شامل فقدان موم گوش سالم ، یا ضربه به گوش است ، که هر دو می توانند در اثر تمیز کردن نادرست ایجاد شوند. تمیز و خشک کردن گوش آسیب دیده توسط پزشک و به دنبال آن داروهای ضد قارچ یا آنتی بیوتیک به طور کلی درمان موثری است.

اوتیت میانی یک عفونت یا التهاب گوش میانی است. این یک بیماری شایع در نوزادان و کودکان است ، اما می تواند افراد را در همه طیف های سنی تحت تأثیر قرار دهد. غالباً همراه با تب و درد است و می تواند کاملاً ناگهانی بروز کند.

آنتی بیوتیک ها و داروهای مسکن بدون نسخه معمولاً از این مشکل جلوگیری می کنند. گاهی اوقات این بیماری خود به خود برطرف می شود. با تشخیص صحیح توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی ، اطمینان حاصل می شود که از مصرف آنتی بیوتیک های غیر ضروری جلوگیری می شود.

علائم و درمان گرفتگی گوش

هیدروپس های اندولنفاتیک و گرفتگی گوش

اگر احساس پری به دلیل عدم تعادل مایعات در گوش داخلی ایجاد شود ، به آن Hydrops Endolymphatic می گویند. هیدروپس تجمع مایعات اضافی در بافت ها یا حفره های بدن است. اندولنف مایعی است که در دهلیز گوش داخلی قرار دارد و به طور معمول در حجم ثابت و با ترکیب خاصی از الکترولیت ها حفظ می شود.

علائم معمول هیدروپس شامل فشار یا پری در گوش ها (پر شدن شنوایی) ، وزوز گوش (زنگ یا صدای دیگر در گوش) ، کاهش شنوایی ، سرگیجه و عدم تعادل است.

بیماری منییر (Meniere) و گرفتگی گوش

علت اصلی این بیماری ناشناخته است برای تأیید تشخیص بیماری منیرر ، باید دوره های مکرر سرگیجه ، وزوز گوش ، احساس پربودن گوش و درجاتی از کاهش شنوایی وجود داشته باشد. اولین علامت منیر اغلب پر بودن گوش است. این امر با افزایش وزوز گوش و سرگیجه دنبال خواهد شد.

اپیزود ها از 20 دقیقه تا دو روز ادامه دارد. تقریباً تمام افرادی که به بیماری منیر مبتلا شده اند به کاهش شنوایی دائمی مبتلا خواهند شد. اگرچه بیماری منیر یک بیماری مزمن محسوب می شود ، اما استراتژی های مختلف درمانی می توانند به کاهش علائم کمک کنند و تأثیر طولانی مدت بیماری بر زندگی شما را به حداقل برسانند. از نظر درمانی پزشکان داروهای کنترل کننده سرگیجه(داوری بتاسرک و بتاهستین) تجویز می کنند اما این داروها در درمان بیماری منییر نقشی ندارند.

تجربه: برای بیماران با منییر که دارای وزوز گوش بودند با استفاده از چند جلسه تحریک الکتریکی، صدادرمانی و روش های کنترل کننده توانستیم وزوز بیمار را کاهش دهیم. به گفته بیمار با کاهش وزوز احساس پری و شنوایی بیمار نیز بهتر شد. با این روش توانستیم میزان آزاردهندگی بیمار را بسیار کاهش دهیم تا بیمار بتواند همانند سایر افراد از زندگی خود لذت ببرد.

گرفتگی گوش

جرم گوش سفت شده و گرفتگی گوش

جرم گوش ، یا سرومن برای سلامتی گوش شما مهم است. این ماده کانال شنوایی را روان می کند و از نفوذ عمیق گرد و غبار ، مو و سایر ذرات به داخل کانال جلوگیری می کند. وقتی موم گوش تجمع پیدا کند ، می تواند باعث کاهش شنوایی جزئی ، گوش درد ، وزوز گوش ، بو ، خارش ، پری گوش و سرفه شود. گوش پاک کن ها گزینه خوبی نیستند ، زیرا در بیشتر اوقات فقط در نهایت باعث فشار بیشتر موم گوش می شوند.

در عوض یک درمان خانگی مانند چند قطره از محلول پراکسید هیدروژن و آب ، چند قطره روغن بچه یا روغن زیتون یا کمی محلول نمکی میتواند کمک کننده باشند چون می توانند به نرم شدن موم گوش کمک کنند.. اگر این روش کمکی نکرد ، برای جلوگیری از آسیب رساندن به کانال گوش و لاله گوش ، گوش شستشو داده میشود.

کلستئاتوم و گرفتگی گوش

در بیمارانی که سابقه اختلال عملکرد لوله استاش ، عفونت های مزمن گوش یا افرادی که پارگی پرده گوش دارند ، ممکن است کلستئاتوم ایجاد شود. این یک کیست خوش خیم است که مملو از سلولهای مرده پوست است. از شکایت بیماران کلستئاتوما می توان به احساس پری در گوش همراه با ترشح ، اغلب بوی بد و یک یا چند مورد از علائم زیر باشد: سرگیجه ، درد ، کم شنوایی یا ضعف عضلانی در عضلات صورت در همان طرف عفونت اشاره کرد.

اغلب برای از بین بردن عفونت به آنتی بیوتیک و سپس جراحی برای از بین بردن رشد نیاز است. در موارد تهاجمی ، کیست می تواند باعث ایجاد عفونت در استخوان هایی شود که از مغز یا استخوان های گوش داخلی محافظت می کنند ، منجر به کاهش شنوایی دائمی یا در موارد شدید ، مننژیت می شود.

بیماری کلستئاتوما گوش

نورینوم اکوستیک و گرفتگی گوش

نورینوم اکوستیک یک رشد غیرسرطانی بر روی عصب جمجمه ای هشتم است. این عصب به تعادل و انتقال صدا به مغز کمک می کند. نوروم آکوستیک نادر است ، رشد کند و غیر بدخیم است. علائم شامل کاهش شنوایی تدریجی در یک گوش ، وزوز گوش ، سیری شنوایی ، مشکلات تعادل و سرانجام گزگز یا بی حسی صورت ، سردرد و کلافگی یا گیجی است.

مشاهده است هنگامی که رشد به اندازه کافی بزرگ می شود و می تواند روی اعصابی که عضلات صورت یا ساقه مغز را کنترل می کنند ، باشد ، روش های جراحی یا پرتودرمانی گزینه های خوبی برای درمان هستند ، اگرچه غالباً شنوایی دائمی در گوش آسیب دیده وجود دارد.

 

علائم و درمان گرفتگی گوش

علائم ETD شامل پری شنوایی ، شنوایی خفه و / یا ناراحتی است. خمیازه کشیدن ، آدامس ، مانور Toynbee (بلعیدن با بینی بسته) و مانور والسالوا (دمیدن آرام بینی و بسته شدن دهان) همگی از روش های باز کردن لوله استاش هستند. هدف این است که اجازه دهیم فشار هوا در دو طرف لاله گوش برابر شود. اگر صدای باز شدن می شنوید یا احساس باز شدن گوش می کنید ، در باز کردن لوله های استاش موفق بوده اید.

اگر ETD برای چند روز ادامه یابد یا با علائم دیگری مانند تغییرات ناگهانی شنوایی ، وزوز گوش ، سرگیجه ، سرگیجه ، درد ، تب یا تخلیه گوش همراه باشد ، باید در اسرع وقت برای ارزیابی و درمان به پزشک مراجعه کنید.

کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا

کلینیک فراشنوا یکی از کلینیک های معتبر در تهران می باشد که به صورت تخصصی در زمنیه وزوز گوش فعالیت دارد. این کلینیک با انجام روش های نوین در درمان وزوز گوش توانسته است رضایت بسیاری از بیماران دارای وزوز را جذب و به درمان وزوز این بیماران کمک بسیاری کرده باشد.

برای تعیین وقت و مشاوره آنلاین با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

02188949368

09105241071

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین مقالات

وزوز گوش ضربانی چیست؟

چگونگی و نحوه برخورد با کودکان ناشنوا

انواع روش های تست شنوایی سنجی

اختلال شنوایی چیست؟

هزینه درمان وزوز گوش

تست شنوایی ASSR

الپرازولام و درمان وزوز گوش

وسایل جانبی سمعک های زیمنس

سمعک چیر سونیک(Cheer)

انواع سمعک برای کودکان

تست شنوایی نوزاد چند مرحله دارد؟

بدشکلی های گوش نوزاد

چگونه شنوایی نوزاد را تست کنیم؟

سوت کشیدن گوش و ام اس

درمان وزوز گوش با ار تی ام اس(RTMS)

سمعک های جدید ویدکس

حجامت و درمان وزوز گوش

جدیدترین درمان های وزوز گوش در منزل

بهترین کلینیک گوش و وزوز در تهران

عفونت گوش کودکان

نمایندگی های برندهای سمعک

علائم پیرگوشی

آخرین و جدیدترین درمان وزوز گوش

علائم کم شنوایی گوش

قیمت سمعک ضد آب

سمعک کراس

سمعک رکستون

سمعک قابل شارژ

تعمیرات سمعک

تجویز سمعک مناسب