logo-faraaa-100x100

جهت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید

گفتار درمانی حرف غ به کودک

گفتار درمانی حرف غ به کودک

گفتار درمانی کودک

شروع صحبت کردن در بین کودکان یک ساله به صورت تک کلمه‌ای اتفاق می‌افتد. با افزایش سن، کودک از تعداد کلمات بیشتری می‌تواند استفاده کند. کودکان دو ساله قادر هستند جمله‌های دو کلمه‌ای بسازند. رشد زبانی مانند سایر توانایی‌های کودک با بزرگ‌تر شدن و افزایش سن بهتر می‌شود. در این مطلب به بررسی گفتار درمانی حرف غ به کودک می‌پردازیم.

سن مناسب گفتار درمانی کودکان

در هر سن نشانه‌هایی از رشد زبانی کودکان دیده می‌شود، والدین باید به این نشانه‌ها توجه ویژه داشته باشند. تا متوجه شوند کودک با تاخیر در گفتار مواجه شده است یا نه. به طور مثال، زمانی باید یک کودک دو ساله را به نزد یک درمانگر برد که هنوز توانایی بیان تک کلمه را ندارد.
یک سالگی زمانی است که کودک شروع به استفاده از واژگان برای انتقال بیان می‌کند. در مواردی نیز دیده شده است که کودک زودتر حرف زدن را آغاز می‌کند. متخصصان توصیه می‌کنند، در صورتی که کودک به سن یک سال می‌رسد و نمی‌تواند حتی یک کلمه بیان کند، نیاز نیست نگران باشید. در بیشتر موارد دیده شده است که خود به خود این مشکل حل می‌گردد. درک صحبت دیگران توسط کودک قبل از یک سالگی اتفاق می‌افتد.

جایگاه اندام‌های گویایی در تولید صدا

انتهای زبان را در عقب دهان به سمت سقف دهان می‌بریم و هوای عبوری از دهان را قطع می‌کنیم. همزمان در حنجره لرزش را حس می‌کنید. کودکان در سنین بسیار پایین قادر هستند صدا‌ی غ را تولید کنند و تقریبا تا قبل از ۳ سالگی کامل به این حرف مسلط می‌شوند.

راهکارهایی برای کمک به بیان حرف غ

روزی نیم ساعت در گفتار هر وقت به صدای غ رسیدید آن را برجسته بگویید. رو به روی کودک بنشینید و کلمات دارای صدای غ را بگویید تا کودک ببیند و یاد بگیرد. با کودک بازی کنید و از کودک بخواهید که هروقت صدای غ را شنید کار خاصی انجام دهد.

راهکارهای کلامی برای کمک به بیان حرف غ

یکی از مهم‌ترین راه‌ها نشان دادن جای تولید حرف غ و چگونگی تولید صدا است. صدا را برجسته بگویید تا کودک هم ببیند و هم بشنود. صدای غ را به تنهایی بگویید غ غ غ غ، قبل از تسلط کودک هجاها را تمرین کنید.

کمک فیزیکی برای تولید صدای غ

برخی از کودکان قادر نیستند زبان خود را در جای مناسب برای تولید این صدا قرار دهند. می‌توانید از کودک بخواهید که به عقب تکیه دهد و یا دراز بکشد. این کار باعث می‌شود که جاذبه خودش، زبان را به عقب ببرد و تولید آسان‌تر می‌شود.
گفتار درمانگران از ابزارهایی برای اینکار استفاده می‌نمایند در صورت نیاز از متخصصان گفتار درمانی مشورت بگیرید. هرگز بدون مشورت دهان و زبان کودک را دستکاری نکنید. در صورت نیاز به گفتار درمانگر مراجعه کنید. صدای غ صدایی است که در آن حنجره میلرزد برای جلب توجه کودک دست او را زیر گردنتان قرار دهید. صدای غ را بگویید و از کودک بخواهید که سعی کند تقلید کند.

گفتار درمانی حرف غ

این صدا یک صدای عقبی است و تا سن پنج سالگی ظهور می‌کند. معمولا از سن سه یا سه و نیم سالگی ظاهر می­شود. برای هر صدا مشخصاتی وجود دارد. در آموزش تلفظ حروف به مشخصه صداها که از دو جز تشکیل شده‌اند باید توجه کرد.
هرکدام از اندام‌های گویایی مثل حنجره، سقف دهان، زبان، دندان در تولید صداهای مختلف نقش دارند و صداهای مختلف از جایگاه‌های مختلف اندام گویایی تولید می­شوند. صدای غ یک صدای انسدای است، یعنی یک لحظه انسداد ایجاد می­شود و هوا از دهان خارج می­شود. جایگاه صدای غ در عقب‌ترین نقطه زبان قرار دارد.

پیش نیازهای آموزش تلفظ صدای غ

آموزش صدای غ به کودکانی که صدای گ را یاد گرفته­اند، آسان­تر است. البته گفتار درمانی حرف غ به کودک نیاز به یکی سری پیش نیاز دارد. چون محل تلفظ صدای غ نزدیک به صدای گ هست و برای آموزش حرف غ نیاز است که کودک تلفظ حرف گ را یاد گرفته باشد.
صدای غ و صدای گ شبیه هم هستند و معمولا بچه‌ها به اشتباه به جای هم به کار می­برند. برای جلوگیری از اشتباه بچه­ها می­توانیم از فلش کارت استفاده کنیم. صدای غ و صدای گ را روی دوتا فلش کارت جداگانه می­نویسم و از کودک می­خواهیم به هنگام شنیدن صدای غ یا گ فلش کارت مرتبط به آن را نشان دهد.
با این کار کودک متوجه می‌شود صدای غ و صدای گ دو تا صدای مستقل هستند. برای هر صدایی نیاز نیست فلش کارت درست کنید اما برای صداهایی که کودکتان آن‌ها را با هم اشتباه در نظر می­گیرد می­توان از فلش کارت استفاده کرد.

مدت زمان لازم برای گفتار درمانی حرف غ

یکی از سوالات پر تکرار والدین این است که برای آموزش حروف غ چقد زمان نیاز است؟ جواب این سوال بستگی به پارامترهای مختلف از جمله، فضای زندگی، تعداد جلسات گفتار درمانی، توانایی کودک، حوصله مادر و پدر و… دارد.
کودکی که چند سال است حرف غ را نمی‌تواند تلفظ کند، برای آموزش حرف غ نیاز است به او فرصت بدهیم تا با صدای غ آشنا شود. کودک به مرور حرف غ را در کلمات مختلف به کار می‌برد. شاید گفتار درمانی حرف غ به کودک چند ماه طول بکشد تا از بخش ناخودآگاه به خودآگاه برود.
گفتار درمانی یکی از راه‌های تقویت مهارت کلامی و ارتباطی است. حوزه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از حوزه‌های سخت گفتار درمانی، اصلاح اختلال تلفظ است. این اختلال شامل اختلال تلفظ حروف، هجا‌ها می­شود.

ابزار لازم برای گفتار درمانی حرف غ

برای آموزش حرف غ از یک چوب بستنی استفاده می­کنیم. چوب بستنی را به آرامی داخل دهان کودک می­گذاریم و عقب می­بریم. البته خیلی آرام و با احتیاط این کار را انجام می­دهیم؛ چون اگر چوب بستنی را ناگهانی داخل دهان کودک بگذاریم کودک دچار حالت تهوع می­شود.

نتیجه گیری

در این مقاله یکی از روش‌های گفتار درمانی حرف غ به کودک را به شما آموزش دادیم. در ضمن کاردستی و بازی مناسب برای آموزش کلماتی که صدای غ دارند بهترین راه حل برای گفتار درمانی در منزل است. با کودک خود به درستی تمرین کنید و در صورت نیاز به گفتار درمانی حرف غ می‌توانید از گفتار درمانگران حرفه‌ای و توانمند استفاده کنید.

3 دیدگاه دربارهٔ «گفتار درمانی حرف غ به کودک»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

بهترین، جدیدترین و موثرترین روش درمان وزوز گوش چیست؟

چه راههایی برای جلوگیری از شروع وزوز گوش وجود دارد؟

بهترین و جدیدترین سمعک داخل گوشی سال 2023 کدام است؟

بهترین نوع سمعک برای نوزادان و کودکان چه مدلی است؟

سمعک نامریی برای نوزادان و کودکان

سمعک Play PX اتیکن مخصوص کودکان

سمعک Real(رییل) اتیکن

درمان کم شنوایی با پیاز

انواع روشهای درمان کم شنوایی

گفتار درمانی حرف غ به کودک

توانبخشی شنوایی

تمرینات تربیت شنوایی

تربیت شنوایی کودکان کم شنوا

تربیت شنوایی چیست؟

آیا وزوز گوش خطر دارد؟

در چه مواردی وزوز گوش با سردرد همراه است؟

چه سندرم هایی باعث کم شنوایی می شوند؟

نرم افزار تربیت شنیداری

مرکز گفتار درمانی تهران

مراحل تربیت شنوایی

آیا میگرن باعث شروع و تشدید وزوز گوش می شود؟

انواع عفونت گوش میانی و درمان آنها

مسمویت های گوش و راههای درمان آن

جدیدترین سمعک های زیمنس(سیگنیا) چه ویژگی هایی دارند؟

جدیدترین راههای درمان کم شنوایی یک طرفه

علایم سندرم آشر(Usher) و راههای تشخیص و درمان آن

مرکز گفتار درمانی دولتی

تربیت شنیداری کاشت حلزون

تربیت شنوایی موسیقی

تربیت شنوایی در دوره ابتدایی