سمعک آنالوگ

سمعک آنالوگ

تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال

یکی از بزرگترین تفاوتهای سمعک این است که دستگاه به کدام یک از فناوری های آنالوگ یا دیجیتال متکی است. سمعک های آنالوگ گذشته ی سمعک های دیجیتالی رایجی است که اکنون در دسترس است. اگرچه ممکن است “قدیمی تر” باشند ، اما هنوز بسیاری از ویژگی های سودمند سمعک های آنالوگ وجود دارد.

سمعک های آنالوگ و دیجیتال اجزای مشابهی دارند و عملکرد اصلی آنها یکسان است: تقویت امواج صوتی ای که سلول های مویی موجود در گوش آنها را دریافت کرده اند. هر دو نوع سمعک از میکروفون استفاده می کنند و برای تقویت صدا به مدارها متکی هستند. هر دو نوع سمعک با باتری کار می کنند و برای رساندن صدا به گوش از رسیور استفاده می کنند. تفاوت این دو دستگاه در نحوه تقویت اصوات است.

سمعک های آنالوگ از میکروفن، پیش تقویت کننده، پردازنده، تقویت کننده و رسیور تشکیل شده اند. در حین پردازش آنالوگ ، میکروفون سیگنالهای ورودی صوتی را به سیگنالهای ورودی الکتریکی تبدیل می کند. پیش تقویت کننده سیگنال های ورودی الکتریکی را تقویت می کند و پردازنده به صورت طیفی میانگین پاسخ فرکانسی را شکل می دهد. پس از شکل دادن طیفی، تقویت کننده سیگنالهای الکتریکی را تقویت می کند، سپس توسط رسیور به سیگنال های خروجی صوتی تبدیل می شود.

سمعک های آنالوگ باعث بلندتر شدن امواج صوتی می شوند. به همین دلیل افزایش تمامی صداها در سمعک آنالوگ بخصوص در محیط های شلوغ یا صداهای بلند علاوه بر افزایش بیش از حد صدا یا تقویت نویز محیط میتواند سبب افزایش کم شنوایی و آسیب شنوایی شود.

این سمعک ها اساساً همه صداها (به عنوان مثال گفتار و سر و صدا) را به یک شکل تقویت می کنند. برخی از سمعک های آنالوگ قابل برنامه ریزی هستند. آنها دارای یک میکروچیپ هستند که به شما امکان می دهد تنظیمات برای محیط های مختلف گوش دادن، مانند یک مکان ساکت، کتابخانه، یا در یک مکان پر سر و صدا مانند رستوران، یا در یک منطقه بزرگ مانند زمین فوتبال، را برنامه ریزی کنید.

تنظیمات برنامه به میزان کاهش شنوایی فرد، درک گفتار و آستانه تحمل صداهای بلندتر بستگی دارد.سمعک های قابل برنامه ریزی آنالوگ می توانند چندین برنامه را برای محیط های مختلف ذخیره کنند.  با تغییر محیط گوش دادن، ممکن است با فشار دادن یک دکمه روی سمعک، تنظیمات سمعک تغییر کند. امروزه سمعک های آنالوگ کمتر و کمتر رایج هستند.

سمعک آنالوگ

در حالی که صدا به طور مداوم با سمعک های آنالوگ تقویت می شود، سمعک های دیجیتال با تبدیل امواج صوتی به سیگنال های دیجیتال کار می کنند، این سمعک ها صدا را پردازش و کپی می کنند که باعث شفاف سازی صدا می شود. سمعک های دیجیتال دارای برنامه هایی هستند که انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سمعک های آنالوگ دارند. این سمعک ها را می توان با یک تنظیم دقیق برنامه ریزی کرد تا به نوع منحصر به فرد شدت کم شنوایی کمک کند. در سمعک های دیجیتال یا هوشمند با داشتن کانال ها و پردازش غیرخطی به راحتی می توان سمعک را به صورتی تنظیم کرد که در هر محیط عکس العمل متفاوتی به صدا داشته باشد و براساس میزان افت شنوایی در هر فرکانس تنها همان منطقه تقویت شود.

شنوایی شناس به شما می گوید: “سمعک دیجیتال بهتر است” به همین دلیل کلینیک های شنوایی دیگر سمعک آنالوگ نمی فروشند. ” اما چرا؟ چرا دیجیتال بهتر از آنالوگ است؟ و آیا واقعاً باید هزینه بیشتر برای فناوری دیجیتال بپردازید؟

برای درک “چرای” پشت سمعک های دیجیتال ، باید تفاوت های بین ویژگی های دستگاه های دیجیتال و آنالوگ را به دقت مقایسه کنیم.

اجزای اصلی انواع مدل های سمعک:

میکروفن: بخشی که صدا را جذب می کند.
تقویت کننده: آن بخشی که صدا را بلندتر می کند.
یک رسیور: “بلندگوی کوچک” که صدایی را که می شنوید تولید می کند.
باتری: بخشی که انرژی سمعک شما را تأمین می کند.

تفاوت اصلی بین سمعک های دیجیتال و سمعک های آنالوگ:

تقویت کننده های آنالوگ:

تقویت کننده های آنالوگ ساده هستند. آنها شدت فرکانس های صوتی خاصی را افزایش می دهند وتمام کارشان همین است.

تقویت کننده های دیجیتال:

تقویت کننده های دیجیتال بسیار ظریف و پیچیده هستند. آنها رایانه های کوچک اما قدرتمندی هستند که امواج صوتی را به کد دیجیتال تبدیل می کنند. از آنجا، آنها کد را قبل از ارسال به گوش شما، به روش های پیچیده تجزیه و تحلیل و تغییر می دهند. تقویت کننده های دیجیتال می توانند نویز پس زمینه را پاک کنند، فیدبک آزار دهنده را کاهش دهند، بر روی صداها تمرکز کرده و صداهایی که باید بشنوید را پر رنگ کنند و موارد دیگر. نتیجه این است که واضح ترین شنوایی ممکن در بیشترین تنوع در محیط های شنیداری به ارمغان می آید.

مدیریت فیدبک (صدای سوت) در سمعک آنالوگ:

سمعک های آنالوگ با بستن کامل ورودی گوش توسط سمعک، صدای فیدبک را مدیریت می کنند – بنابراین میکروفون نمی تواند صداهای بیرون آمده از رسیور را مجددا جذب کند. اما این روش کامل نیست. اگر هنگام قرار دادن سمعک در گوش، سمعک روشن باشد، قبل از قرار دادن نوک سمعک، صدای جیر جیر را می شنوید. همچنین، اگر نوک سمعک در حالتی که درون گوش قرار میگیرد مهر و موم کامل نباشد، دوباره صدای سوت و فیدبک را می شنوید.

اما سمعک های دیجیتال اغلب شامل فناوری پیشرفته لغو فیدبک هستند. این ویژگی ها حلقه فیدبک را در مسیرهای خود متوقف می کند. با شناسایی و از بین بردن صداهای سوت قبل از اینکه به گوش شما برسند، سمعک های دیجیتال، حتی اگر قرار گرفتن سمعک داخل گوش شما کاملاً محکم و مهر و موم شده نباشد، به سختی صدای فیدبک را ایجاد می کنند.

سمعک آنالوگ

سمعک می تواند شامل دو نوع مختلف میکروفون باشد

جهت دار و چند جهته. میکروفون های جهت دار برای مکالمه های واضح تر در محیط های پر سر و صدا، صداها را از جهت جلو می گیرند. میکروفون های همه جهته برای گوش دادن بیشتر در مناطق ساکت، از همه جهات صدا می گیرند.

میکروفون سمعک آنالوگ:

اکثر سمعک های آنالوگ یا دارای یک میکروفن تک جهته هستند یا یک میکروفون جهت دار. برخی از سمعک های آنالوگ از هر دو ویژگی برخوردارند و کاربران می توانند بسته به محیط گوش دادن خود، به صورت دستی میکروفون را از همه جهته به چند جهته تغییر دهند.

حتماً بررسی کنید که سمعک آنالوگ شما شامل چه نوع میکروفونی است تا بدانید آیا برای گوش دادن در سر و صدا بهینه شده است یا گوش دادن در محیط های آرام. اما بسیاری از سمعک های دیجیتال دارای یک میکروفون چند جهته و جهت دار با یک دکمه برای انتخاب بین دو یا چند برنامه هستند.

سمعک های دیجیتال پیشرفته تر شرایط نویز پس زمینه اطراف خود را نیز کنترل می کنند و به طور خودکار استفاده از میکروفون های تک جهته و چند جهته را برای شفاف ترین تجربه گوش دادن متعادل می کنند.

امروزه با توجه به ویژگی های منحصر به فرد سمعک های دیجیتال و راحتی و کیفیت بسیار بالایی که این سمعک ها برای کاربران فراهم میکنند، تقریبا سمعک های آنالوگ به دست فراموشی سپرده شده اند.

کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا

تجویز جدیدترین سمعک های روز دنیا با تضمین در کیفیت و بهبود درک در کلینیک فراشنوا ارائه می شود. همچنین خرید سمعک با شرایط اقساطی برای بیماران عزیز مهیا شده است.

برای مشاوره آنلاین شنوایی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

09105241071

02188949368

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین مقالات

وزوز گوش ضربانی چیست؟

چگونگی و نحوه برخورد با کودکان ناشنوا

انواع روش های تست شنوایی سنجی

اختلال شنوایی چیست؟

هزینه درمان وزوز گوش

تست شنوایی ASSR

الپرازولام و درمان وزوز گوش

وسایل جانبی سمعک های زیمنس

سمعک چیر سونیک(Cheer)

انواع سمعک برای کودکان

تست شنوایی نوزاد چند مرحله دارد؟

بدشکلی های گوش نوزاد

چگونه شنوایی نوزاد را تست کنیم؟

سوت کشیدن گوش و ام اس

درمان وزوز گوش با ار تی ام اس(RTMS)

سمعک های جدید ویدکس

حجامت و درمان وزوز گوش

جدیدترین درمان های وزوز گوش در منزل

بهترین کلینیک گوش و وزوز در تهران

عفونت گوش کودکان

نمایندگی های برندهای سمعک

علائم پیرگوشی

آخرین و جدیدترین درمان وزوز گوش

علائم کم شنوایی گوش

قیمت سمعک ضد آب

سمعک کراس

سمعک رکستون

سمعک قابل شارژ

تعمیرات سمعک

تجویز سمعک مناسب