جهت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید

سمعک اتیکن

سمعک اتیکن

انواع سمعک اتیکن

مشخصات سمعک اتیکن

سمعک اتیکن ساخت کشور دانمارک و دارای انواع مدل های نامرئی(کیت های مخصوص سمعک نامریی به رنگ مشکی)، داخل گوشی، پشت گوشی و پشت گوشی ریک می باشد. این برند به دلیل کیفیت صدا، طول عمر بالای سمعک، تنوع قیمت و گارانتی 2 سال بین المللی از برندهای محبوب و پرطرفدار در بین استفاده کنندگان سمعک است. ویژگی بارز این نوع از سمعک ها استفاده از تکنولوژی شبیه ساز مغز(سمعک همانند مغزانسان در پاسخ به صدا و گفتار عمل می کند) در سمعک های نوع هوشمند خود می باشد که سبب افزایش کارایی سمعک بخصوص در محیط های شلوغ و نویزی شده است.

 

انواع سمعک اتیکن

 

 

سمعک Zircon(زیرکن) اتیکن

 

سمعک Zircon اتیکن از جدیدترین سمعک های 2022 برند اتیکن می باشد که در 2 رده(Zircon1، Zircon2) موجود می باشد. در بین این 2 رده مدل زیرکن 1 دارای بالاترین ویژگی و امکانات و زیرکن 2 پایین ترین مدل در این سمعک می باشد.

سمعک زیرکن(Zircon) اتیکن تنها در 2 استایل وجود دارند: مدل MiniRite(سمعک ریک در اندازه ای کوچکتر و باتری 312) و MiniBTE(این سمعک نسبت به سمعک های پشت گوشی کوچکتر می باشد و دارای باتری 312 است).

بنابراین در این سمعک مدل داخل گوشی یا نامریی وجود ندارد و تنها به صورت پشت گوشی موجود می باشد(از نظر استایل این سمعک شبیه به سمعک مور(More) اتیکن می باشد که تنها به صورت ریک وجود دارد).

از نظر محدوده پوشش و قدرت این سمعک برای افت های ملایم تا عمیق قابل استفاده است بنابراین به دلیل قدرت کافی، اندازه کوچک و تکنولوژی بالا برای تمامی سنین مناسب می باشد. سمعک Zircon از نظر تکنولوژی تقریبا شبیه به سمعک جدید More می باشد و از پلتفرم قوی Polaris Chip در این سمعک استفاده شده است.

به صورت خلاصه از ویژگی های این سمعک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

*48 کانال پردازشی صدا

*پهنای پاسخ فرکانسی تا 8 کیلوهرتز

*12 تا 14 باند تنظیمی برای تقویت صدا در فرکانس های مختلف بخصوص بیماران با کم شنوایی شیبدار(زیرکن 1 دارای 14 باند پردازشی و زیرکن 2 دارای 12 باند پردازشی صدا)

*قابلیت اتصال مستقیم به ایفون و اندورید(در مدل های قدیمی تر اتصال به اندروید تنها از طریق رابط یا استریمر قابل انجام بود اما در این سمعک امکان اتصال به بعضی گوشی های اندروید ایجاد شده است) 

*قابلیت ضدآب با IP68

*استفاده به صورت باتری و شارژی

 

 

سمعک Own اتیکن

 

یکی از جدیدترین سمعک های نامریی 2022 اتیکن مدل Own می باشد. این سمعک با جدیدترین تکنولوژی و کوچکترین اندازه جزء یکی از بهترین سمعک های روز دنیا می باشد. سمعک Own تنها به صورت نامریی(مدل IIC) و داخل گوشی(مدل CIC) با صفحه مشکی رنگ وجود دارد. به گفته کمپانی اتیکن دانمارک از 10 بیمار استفاده کننده از سمعک Own در 9 نفر این مدل به صورت 100درصد نامریی می باشد. همچنین در این سمعک باوجود اندازه کوچک و نامریی از قابلیت اتصال مستقیم به آیفون و استفاده از استریمر برای ارتباط با آندروئید استفاده شده است. در این سمعک با هدف افزایش و راحتی بیمار جهت درک گفتار از تکنولوژی Deep Neural Network استفاده شده است.

 

سمعک MORE اتیکن

 

یکی از جدیدترین سمعک های 2021 اتیکن سمعک More که به صورت پشت گوشی ریک می باشد. این سمعک همانند سمعک های جدید اتیکن نظیر سمعک اکسید، سمعک روبی وارد ایران نشده است. همچنین سمعک های جدید اتیکن بخصوص سمعک مور اتیکن از تکنولوژی شبیه ساز مغزی استفاده می کنند یعنی سمعک همانند مغز انسان کار می کند. به طور مثال توانایی یادگیری سمعک در مواجهه با صدا و گفتار افراد، عکس العمل سمعک در مواجهه با صدای بلند همانند مغز انسان می ماند. در این سمعک با تکنولوژی جدید خود سبب افزایش 15 درصدی نسبت سیگنال به نویز و ایجاد بالاترین درک گفتار نسبت به سایر سمعک ها فراهم می شود. از دیگر ویژگی های قابل توجه در سمعک مور اتیکن قابلیت شارژ سمعک می باشد اما در سریعترین زمان ممکن به این صورت که با 30 دقیقه شارژ سمعک به مدت 6 ساعت توانایی روشن بودن دارد. با سیستم وایرلس جدید در این سمعک امکان ارتباط مستقیم با موبایل ایفون، امکان استفاده از Oticon on app، ارتباط با تلویزیون با رابط TV و… فراهم شده است. همچنین وجود برنامه وزوز گوش با ارائه چندین صدا برای بیماران با وزوز گوش بسیار مناسب می باشد.

سمعک اتیکن

 

کسب اطلاعات کامل درباره سمعک MORE اتیکن

سمعک OPN

جدیدترین سمعک برند اتیکن، سمعک OPN نام دارد که طبق بررسی های انجام شده تمام ویژگی های مورد نیاز برای بیماران کم شنوا را فراهم می کند. این سمعک دارای بالاترین کیفیت صدا در بین سایر برندهای سمعک می باشد.

همچنین این سمعک جدید در سال 2019 از نظر زیبایی ساخت، کیفیت صدا، رضایت بیماران کم شنوا برنده چندین جایزه بین اللملی و امریکایی شده است.

سمعک Opn در تمامی مدل ها(نامریی، داخل گوشی، پشت گوشی و ریک) موجود می باشد. این سمعک برای افرادی که از نظر دیده شدن مشکل دارند گزینه بسیار خوبی می باشد زیرا قابلیت ساخت سمعک 100درصد نامریی وجود دارد.

تکنولوژی استفاده شده در این سمعک در واقع از شبیه سازی مغز انسان استفاده  شده است یعنی عملکرد مغز انسان در مواجهه با صدا و گفتار در این سمعک ها مشاهده می شود. این سمعک در محیط های شلوغ سبب افزایش سیگنال های گفتاری و کاهش نویز زمینه می شود و تا حد زیادی مشکل افراد با افت فرکانس بالا را برطرف می کند.

از ویژگی های این سمعک می توان به قابلیت شارژ، 100 درصد ضدآب، برنامه وزوز گوش با ارائه چندین صدا، اتصال به اینترنت، اتصال مستقیم به موبایل، درک 360 درجه و … می باشد.

OPNسمعک اتیکن

 

کسب اطلاعات کامل درباره 

سمعک OPN

سمعک Xceed

سمعک اکسید از جدیدترین سمعک های برند اتیکن و محصول 2020-2021 می باشد. این سمعک تنها به صورت پشت گوشی موجود می باشد و برای بیماران با کم شنوایی زیاد که نیازمند سمعک سوپرپاور می باشد بسیار مناسب است. از ویژگی منحصر به فرد این سمعک اندازه کوچک آن نسبت به سایر برندهای سمعک می باشد. به طوری که باتری این سمعک شماره 13 می باشد اما سایر برندها سمعک با این قدرت دارای باتری 675 می باشد.

تکنولوژی استفاده شده در این سمعک نیز از شبیه سازی شنوایی انسان استفاده شده است. تمام امکانات نظیر انتقال فرکانسی، درک 360 درجه گفتار، افزایش سیگنال های گفتاری و … می باشد.

 

کسب اطلاعات کامل درباره سمعک Xceed

سمعک Ruby

سمعک روبی جزء سمعک های اتیکن و محصول سال 2020-2021 می باشد. این سمعک بیشتر برای پوشش کم شنوایی ملایم تا شدید ساخته شده است. سمعک روبی همانند سایر سمعک ها از تکنولوژی شبیه ساز مغز انسان استفاده شده است که سبب رضایت بیشتر و افزایش درک بیماران می شود.

در این مدل سمعک در صورتی که کانال گوش بیمار از نظر اندازه مناسب باشد امکان ساخت سمعک 100 درصد نامریی وجود دارد. کیت یا صفحه این سمعک برخلاف سمعک های قدیمی(در سمعک های قدیمی صفحه به رنگ بژ می باشد) سیاه رنگ است و زمانی که در کانال گوش قرار می گیرد دید نداشته باشد.

سمعک اتیکن Ruby

 

کسب اطلاعات کامل درباره سمعک Ruby

سمعک SIYA(سیا)

سمعک سیا اتیکن محصول سال 2019 و جزء یکی از بهترین سمعک های این گروه می باشد.

در این سمعک قابلیت ساخت سمعک صددرصد نامریی امکان پذیر می باشد و از ویژگی منحصر به فرد این سمعک حفظ قدرت سمعک برخلاف اندازه کوچک و نامریی آن می باشد.

به صورت خلاصه از ویژگی های این سمعک می توان به قابلیت شارژ، ضدآب بودن، رضایت بیماران استفاده کننده(تجربه نویسنده)، ظاهر و اندازه مناسب سمعک، دارای بلوتوث 2.4 گیگاهرتز، جهت یابی اداپتیو چند باند، تغییر صدا با اپلیکیشن، افزایش پردازش(طبیعی بودن صدا)، مناسب برای کودکان در کلاس های درس و… می توان اشاره کرد.

 

کسب اطلاعات کامل درباره سمعک SIYA

سمعک ALTA(آلتا)

این سمعک جزء سمعک های رده بالای اتیکن به شمار می آید و محصول سال 2013-2014 می باشد که به دو مدل Alta2 و Alta2 pro وجود دارد. اما در نظر داشته باشید با توجه به وجود سمعک های 2019-2020 و امکانات بیشتر این سمعک ها، سمعک آلتا از نظر تکنولوژی نسبت به این مدل ها در رده پایینتری قرار می گیرد.

سمعک Alta2 pro نسبت به مدل قبلی خود(Alta 2) دارای کانال و امکانات تنظیمی بیشتر برای بیمار  می باشد. از ویژگی خوب این سمعک توجه سمعک علاوه بر روبه رو، به پشت سر نیز می باشد یعنی اگر گوینده پشت سر بیمار قرار گیرد، سمعک امکان درک گفتار را برای بیمار فراهم می کند.

دیگر ویژگی این مدل که شاید برای بیمارانی که به ظاهر سمعک بسیار حساس می باشند بسیار جالب باشد. در این مدل سمعک های ریک با باتری 10 وجود دارند که نسبت به سایر سمعک های ریک اندازه بسیار کوچک، دید بسیار کم و از ظاهر زیبا برخوردار می باشند.

سمعک اتیکن
سمعک اتیکن

کسب اطلاعات کامل درباره سمعک ALTA(آلتا)

سمعک Nera2(نرا)

سمعک Nera2 و Nera2 pro از دیگر محصولات سمعک اتیکن می باشند. این سمعک محصول سال 2013-2014 می باشند و از نظر ظاهر و اندازه مانند سایر مدل های سمعک می باشند و تنها تفاوت این مدل با دیگر سمعک ها وجود سمعک دیزاین رایت در مدل نرادو و نرادو پرو می باشد. سمعک دیزاین رایت نرادو سمعک پشت گوشی ریک می باشد که دارای باتری 10، اندازه کوچک و به نوعی سمعک پشت گوشی نامریی محسوب می شود.

از ویژگی این مدل سمعک می توان به پهنای پاسخ فرکانسی تا 8 کیلوهرتز، برنامه وزوز گوش، 16 کانال پردازشی صدا، برنامه محافظت از باد، برنامه محافظت از گفتار، برنامه قوی جلوگیری از سوت سمعک، تکنولوژی هوشمند و توانایی یادگیری و تغییر شدت صدا میتوان اشاره کرد.

کسب اطلاعات کامل درباره سمعک Nera2

سمعک Ria2(ریا)

سمعک Ria2 محصول سال 2013 به صورت دو مدل ریا دو و ریادو پرو وجود دارند که هر کدام دارای سمعک های داخل گوشی، سمعک پشت گوشی و سمعک های پشت گوشی ریک می باشند.

از نظر قیمت سمعک و هزینه این مدل نسبت به مدل های بالاتر (نرا و آلتا) بسیار مناسب می باشد و اکثر بیماران از این مدل هم از نظر قیمتی و هم از نظر کیفیت صدا رضایت کامل را داشته اند. سمعک ریا دارای سیستم وایرلس و ارتباط دو گوشی می باشد و تکنولوژی استفاده شده در آن تکنولوژی هوشمند می باشد.

سمعک اتیکن

سمعک ریا اتیکن برای انواع کم شنوایی ها مناسب می باشد و شامل تمام گروههای سنی از کودکان کم شنوا تا افراد مسن کم شنوا می شود.

کسب اطلاعات کامل درباره سمعک Ria

سمعک سوپرپارو اتیکن(قوی ترین سمعک های اتیکن):

*سمعک Chili / سمعک Sumo dm / سمعک داینامو(سمعک اتیکن Dynamo)

یکی از سمعک های جدید سوپرپاور اتیکن سمعک اکسید می باشد که در بالا به دلیل جدیدبودن توضیح داده شد.

 

سمعک Dynamo(داینامو)

سمعک داینامو اتیکن همانند سمعک اکسید جزء سمعک های پرقدرت گروه اتیکن می باشد که دارای باتری 13 می باشد و اندازه آن شبیه به سمعک های پشت گوشی معمولی می باشدسمعک داینامو برای افراد با کم شنوایی شدید و عمیق مناسب و پوشش می دهد. این سمعک از نظر تکنولوژی به صورت هوشمند می باشد و دارای چندین برنامه در محیط های مختلف می باشد. سمعک داینامو دارای سیستم وایرلس جهت ارتباط با سایر وسایل شنوایی، انتقال فرکانسی جهت انتقال اطلاعات منطقه مرده به مناطق سالم، برنامه های کاهش نویز و فیدبک گیری قوی، میکروفن های جهت دار و… می باشد.

سمعک داینامو دارای سه رده یا مدل که به ترتیب شامل SP4، SP6،SP10 می باشد و مدل SP10 نسبت به بقیه در رده بالاتر قرار دارد. در این سه رده ظاهر سمعک ها یکسان می باشد و تنها در تکنولوژی، تعداد کانال، سرعت پردازش و… تفاوت دارند.

 

سمعک Chili(چیلی اتیکن)

 یکی از سمعک های پرقدرت برند اتیکن می باشد که از نظر امکانات همانند سمعک داینامو می باشد و تنها تفاوت آن در برنامه انتقال فرکانسی می باشد. این سمعک به دلیل عرضه سمعک های جدیدتر از رده تولید خارج شده است.

 

سمعک Sumo DM(سومو دی ام)

این سمعک از نظر اندازه بسیار بزرگتر از سمعک چیلی و داینامو می باشد زیرا باتری این سمعک 675 می باشد.این سمعک از سمعک های پرقدرت و با اطمینان میتوان گفت از قوی ترین سمعک های دنیا به شمار می آید. اما به دلیل قدیمی بودن و تکنولوژی های جدید در سمعک ها تولید این سمعک همانند سمعک چیلی متوقف شده است. تکنولوژی سمعک سومو دی ام به صورت دیجیتال  و دارای ولوم چرخشی بر روی سمعک است. امکاناتی نظیر سیستم وایرلس، ارتباط دو گوشی، تکنولوژی هوشمند، برنامه کاهش نویز و فیدبک گیری قوی در این سمعک وجود ندارد.

 

اکثر سمعک های سوپرپاور برای افت های شدید و عمیق استفاده از قالب گوش برای جلوگیری از سوت سمعک، افتادن سمعک بسیار مناسب بوده و برای این نوع افراد تنها سمعک پشت گوشی مناسب است و سمعک داخل گوشی قدرت کافی برای پوشش کم شنوایی فرد را ندارد.

نمایندگی سمعک اتیکن در تهران بوده و تمام سمعک های اتیکن از مدل های قدیمی و مدل های جدید دارای 2 سال گارانتی بین اللملی می باشند. از نظر تعمیرات و خرابی سمعک، درصد خرابی سمعک بسیار پایین می باشد البته به نحوه نگهداری هم بستگی دارد.

سمعک های اتیکن دارای پوشش نانو می باشند که از تعرق بیمار، گردو خاک و حتی آب محافظت می شوند. 

 

قیمت سمعک

قیمت سمعک اتیکن در رده های دیجیتال به صورت حدودی از 2 میلیون تومان تا 6 میلیون تومان می باشد و قیمت سمعک های هوشمند با توجه به تکنولوژی های آنها  بیشتر می باشد.

تکنولوژی سمعک

تکنولوژی سمعک های برند اتیکن معمولاً در سه رده اصلی Advanced, Essential, Premium  تقسیم می شوند که  از لحاظ دیزاین و طراحی نیز محصولات ارائه شده  معمولاً به صورت نامرئی، داخل گوشی، پشت گوشی و پشت گوشی ریک می باشند.

به تازگی محصولات ارائه شده توسط کمپانی اتیکن با بهره گیری از تکنولوژی Brain Hearing  و از پلتفرم های Velox, Velox S, Inium Sense در ساخت جدیدترین محصولات خود استفاده کرده است.

تکنولوژی brainhearing  سمعک اتیکن

در سیستم شنوایی محیطی و مرکزی انسان زمانی که صدا یا گفتار در محیط وجود داشته باشد سبب تحریک سلول های مویی داخل حلزون(حرکت غشاء پایه سبب تکان خوردن سلول های مویی می شود) و شروع فعالیت های عصبی و تحریک عصب شنوایی می شود. تحریکات عصبی از طریق عصب  به نیمکره های شنوایی منتقل می شوند. توجه داشته باشید که تحریک گوش راست سبب انتقال اطلاعات به نیمکره چپ و تحریک گوش چپ سبب انتقال اطلاعات به نیمکره راست می شود. همچنین هر دو نیمکره از طریق جسم پینه ای با یکدیگر در ارتباط می باشند.

اخرین ایستگاه انتقال اطلاعات سیستم عصبی مرکزی(مغز) می باشد زمانی که اطلاعات صدا به مغز رسید ابتدا صدا توسط مغز آنالیز می شود، سپس با توجه به درجه اهمیت صدا تصمیم می گیرد به کدام صدا توجه کند(انتقال اطلاعات به لوب فرونتال که به رنگ زرد می باشد). در واقع مغز صدایی که برای فرد مهمتر و یا وابسته به حیات آن باشد را انتخاب می کند. سپس نیمکره های شنوایی با کاهش صدای اطراف(سروصدای محیط، دیگر صداهای گفتاری و محیطی) توجه خود را به سمت صدای انتخاب شده توسط مغز معطوف می کند تا با بالاترین دقت و شفافیت صدا را درک کند.

در واقع این فرایند شنیدن توسط مغز و انتخاب مهمترین صدا Brain hearing  می باشد. تکنولوژی استفاده شده در سمعک های جدید اتیکن مشابه با این فرایند مغز می باشند به این صورت که

*میکروفون سمعک صدا را دریافت می کند(میکروفون سمعک ها با داشتن ویژگی دایرکشنالیتی توجه و تمرکز بیشتری به گوینده دارند)،

*پردازشگر اصلی صدا را پردازش پردازش می کند(کاهش نویز محیط، افزایش سیگنال های گفتاری، تقویت صدا براساس میزان کم شنوایی و…)

*امکان انتقال اطلاعات بین دو سمعک از طریق سیستم وایرلس همانند مغز

*در نهایت خروج صدا از رسیور سمعک و انتقال صدا در کانال گوش

تمامی این فرایندها در سمعک های جدید به نوعی کپی برداری از فرایند مغز می باشد.

 

وجود این تکنولوژی در سمعک سبب می شود سمعک همانند مغز با شنیدن صدا، صدای گفتار را انتخاب و دیگر صداهای اطراف از نویز های زمینه و صداهای مزاحم را کاهش دهد و سیگنالی با کیفیت و بدون نویز به مغز ارسال کند.

تاریخچه سمعک اتیکن

تاریخچه سمعک اتیکن به سال ۱۹۰۴ برمی‌گردد  وقتی که شخصی به نام Hans Demant  برای تهیه سمعک برای همسرش مجبور به سفر انگلستان شد. همین امر سبب شروع آشنایی با وسایل اکوستیکی و سمعک شد و پخش سمعک در دانمارک را آغاز کرد. بعد از آن پسر این فرد ویلیام دمنت در سال 1910 اتیکن را راه‌اندازی کرد و در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی کمپانی اتیکن به یکی از شرکت های پیشرو در صنعت  سمعک تبدیل شد که امروزه نیز نمایندگی های بسیاری در سراسر جهان اقدام به عرضه محصول و ارائه خدمات می باشند.

همچنین سمعک اتیکن علاوه بر تولید سمعک در کشور دانمارک در سال 1946 با تولید کننده سمعک در کشور امریکا شروع به فعالیت کرد و همچنان این فعالیت دوطرفه ادامه دارد.

سمعک اتیکن دارای یک شعار خاص است “دنیای بدون محدودیت برای افراد کم شنوا ست”.

 

کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا

این کلینیک بدون در نظر گرفتن برند خاصی و براساس مشکل و کم شنوایی بیمار سمعک را انتخاب می کند. در این کلینیک انواع مدل های نامریی، داخل گوشی، پشت گوشی و پشت گوشی ریک از انواع برندهای سمعک تجویز و تنظیم می شود.علاوه بر خدمات اشاره شده ارزیابی شنوایی نوزادان و کودکان و روش های جدید درمان و توانبخشی وزوز گوش نیز انجام می گیرد.

برای اطلاعات بیشتر با متخصصین سمعک فراشنوا تماس حاصل فرمایید:

02188949368

09105241071

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مسمومیت گوش و داروهای اتوتوکسیک

تفاوت ها و مشکلات گفتاری در کودکان کم شنوا و نرمال

ماستوئیدیت یا عفونت استخوان گوش چه درمانی دارد

در چه کودکانی احتمال بروز شکاف کام و لب(لب شکری) افزایش می یابد؟

آیا موسیقی درمانی توانایی درک گفتار را در کودکان با کم شنوایی بهبود می بخشد؟

چه سمعک هایی برای کودکان با آترزی گوش مناسب می باشد؟

کلینیک شنوایی، وزوز گوش و سمعک در خیابان ولیعصر

کلینیک تخصصی شنوایی و وزوز گوش در میدان فاطمی

آیا بیماری اتواسکلروزیس گوش میانی باعث وزوز گوش می شود؟

آیا فراشنوایی(هایپراکیوسیس) باعث وزوز گوش می شود؟

درمان وزوز گوش با عسل

درمان وزوز گوش با نوروفیدبک و بیوفیدبک

کم شنوایی آمیخته چیست و چگونه درمان می شود

عمل میرنگوتومی چیست (برش پرده گوش)؟

آیا سمعک کم شنوایی را درمان می کند؟

چگونه می توانم بفهمم به سمعک نیاز دارم؟

آیا سمعک های نامریی گران تر هستند؟

وزوز گوش همراه با سرگیجه نشانه چیست؟

بتاهیستین برای درمان وزوز گوش و سرگیجه

تزریق کورتون برای درمان وزوز گوش

درمان وزوز گوش با سیر

سمعک Zircon(زیرکن) اتیکن

موسیقی درمانی و درمان وزوز گوش

درمان وزوز گوش با ورزش

روش صدادرمانی(ماسکر) و درمان وزوز گوش

غربالگری شنوایی نوزادان چگونه انجام می شود؟

سندروم آشر چیست؟ علائم و انواع روش درمان آن

سمعک سالمندان : انواع سمعک مناسب برای سالمندان

بهترین سمعک داخل گوشی سال کدام است؟

انواع عفونت گوش و علائم آن