جهت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید

_____

ارسال درخواست

نحوه کارکرد انواع سیستم شنوایی

 

نحوه کارکرد سیستم شنوایی چگونه است؟

سیستم شنوایی از دو قسمت تشکیل شده است: سیستم محیطی (گوش خارجی، گوش میانی، گوش داخلی و عصب شنوایی) و سیستم مرکزی (مسیرهای شنوایی در ساقه مغز و قشر شنوایی).

 

سیستم شنوایی محیطی

نحوه کارکرد سیستم شنوایی محیطی بدین گونه است که امکان انتقال صدا از دهانه گوش خارجی به اولین نورون های عصب شنوایی را فراهم می کند. هر قسمت از سیستم در انتقال صدا نقش دارد.

گوش خارجی از لاله گوش، که تنها قسمت قابل مشاهده گوش است، و از کانال شنوایی خارجی تشکیل شده است. نقش اصلی آن گرفتن امواج صوتی و ارسال آنها به پرده گوش است.

گوش میانی از پرده گوش، سه استخوان (چکشی، سندانی و رکابی) و شیپور استاش تشکیل شده است.گوش میانی از طریق پرده گوش به گوش خارجی متصل می شود و از طریق دریچه های گرد و بیضی به گوش داخلی متصل می شود.

هنگامی که یک موج صوتی از طریق کانال شنوایی خارجی ارسال می شود، پرده گوش را می لرزاند. سپس پرده گوش ارتعاشات را از طریق استخوان های گوش میانی به قسمت بعدی می فرستد. در واقع استخوانچه چکشی ارتعاش ایجاد شده را به سندانی منتقل کرده و این استخوانچه هم باعث به حرکت درآمدن استخوانچه رکابی می شود. رکابی ارتعاشات را از طریق دریچه بیضی به گوش داخلی می فرستد.

گوش میانی علاوه بر انتقال ارتعاشات صوتی، به محافظت از گوش داخلی نیز کمک می کند. اگر گوش بیش از حد در معرض سر و صدا قرار بگیرد، عضله متصل به رکابی (عضله استاپدیوس) منقبض می شود تا لرزش های رکابی را کاهش داده و از گوش داخلی محافظت کند. به این عمل رفلکس صوتی یا رفلکس استاپدیوس می گویند. گوش میانی همچنین حاوی شیپور استاش است که فشار دو طرف پرده گوش را متعادل می کند.

گوش داخلی از دهلیز و حلزون گوش تشکیل شده است. دهلیز مسئول تعادل است، در حالی که حلزون وظیفه شنیدن را برعهده دارد. حلزون گوش یک ساختار مارپیچی است که اندام کورتی را در خود جای داده است. این اندام حاوی مژک است که در مایعی بنام پریلینف قرار می گیرد. وقتی استخوانچه های گوش میانی ارتعاشاتی را به این مایع منتقل می کنند، باعث حرکت مژک ها می شوند. این حرت در مژک ها یک تحریک عصبی را که از طریق عصب شنوایی به مغز ارسال می شود فعال می کند.

 

پیشنهاد مطالعه   سمعک دیجیتال

سیستم شنوایی مرکزی

سیستم شنوایی مرکزی اجازه می دهد صدا از اولین نورون های عصب شنوایی به مغز منتقل شود. این سیستمی است که مسئول تفسیر اطلاعات شنیداری است.

سیستم محیطی از طریق رشته های عصبی آوران، که از اندام کورتی به قشر شنوایی منتقل می شوند، و رشته های عصبی وابران، که با روش مخالف کار می کنند، با شنوایی مرکزی ارتباط برقرار می کند.

سلولهای اندام کورتی به دو دسته مویی خارجی و مویی داخلی تقسیم می شوند. این دو نوع سلول به رشته های عصبی مرتبط هستند که دو عصب شنوایی را تشکیل می دهند (عصب زوج 8). سپس اطلاعات عصب شنوایی از طریق چندین هسته در ساقه مغز به مغز ارسال می شود (هسته های حلزونی، هسته فوقانیolivary ، لمنیسکوس جانبی، colliculus  تحتانی و …). این هسته ها امکان پردازش بیشتر پیام شنوایی را فراهم می کنند.

مسیرهای شنوایی علاوه بر انتقال اطلاعات صوتی، اطلاعاتی درباره فرکانس صدا، شدت و مکان صوت در فضا را به مغز ارائه می دهند.

نحوه کارکرد سیستم شنوایی

 

روند پردازش صوت در مغز چگونه است؟

در واقع، گوش های ما محرک صوتی وارد شده  از طریق مجاری گوش ما را به شکلی از کد عصبی که مغز می تواند رمزگشایی، پردازش و درک کند، تغییر می دهند.

در اینجا 6 مرحله اساسی برای چگونگی شنیدن ما وجود دارد:

  1. صدا به مجرای گوش منتقل می شود و باعث حرکت پرده گوش می شود.
  2. پرده گوش با به وسیله صداهای مختلف مرتعش می شود.
  3. این ارتعاشات صوتی از طریق استخوانچه ها به حلزون گوش منتقل می شود.
  4. ارتعاشات صدا باعث می شود که مایع حلزون مانند امواج اقیانوس حرکت کند.
  5. حرکت مایعات به نوبه خود سلولهای مویی را تحریک می کند. عصب شنوایی هر سیگنال عصبی ایجاد شده توسط سلول های مویی را می گیرد.سلولهای مویی در یک انتهای حلزون گوش، فرکانس صوتی کم و سلولهای مویی در انتهای مخالف، فرکانس صوتی زیاد را انتقال می دهند.
  6. عصب شنوایی سیگنال ها را به مغز منتقل می کند و سپس مغز آنها را به صداهای قابل تشخیص و معنی دار ترجمه می کند.این مغز است که می شنود.

روند شنوایی ما واقعاً ما را به منظره صوتی محیط اطرافمان متصل می کند. شنوایی ما توانایی شگفت انگیزی در شناسایی و درک کمترین نشانه های صوتی را به ما ارائه می دهد. در حقیقت، مغز ما توانایی ذخیره شباهت های عصبی الگوهای صوتی مانند موسیقی، صدای افراد، صداهای خطرناک و صداهای محیطی را دارد. این شباهت ها شناخت و پردازش صداهای آشنا و ناآشنا را برای ما بسیار آسان می کند.

کاهش شنوایی زمانی اتفاق می افتد که صداهایی که معمولاً بلند هستند کمتر قابل درک شوند. این نتیجه گمراه شدن مغز ما در اثر از دست دادن قدرت شنیدن است. اطلاعات همچنین با رسیدن به مغز تحریف می شوند و کیفیت شنوایی ما را مختل می کنند.

ضربه به سر، بیماری عصبی، اختلال پزشکی یا روند پیری به سادگی، می تواند منجر به تغییراتی در توانایی مغز در پردازش موثر محرک ها شود. این موارد می تواند منجر به علائمی شود که نشان دهنده کاهش شنوایی است. این علائم ممکن است شامل بی توجهی، پاسخ های نامناسب و گیجی باشد.

 

پیشنهاد مطالعه   کم شنوایی فرکانس بالا

چه اتفاقی می افتد که در شنوایی خود با مشکل روبرو می شوید؟

وقتی شنوایی شما آنطور که باید کار می کند، سیگنال ها و اطلاعات از طریق قسمت های مختلف گوش پردازش می شوند و از عصب شنوایی به مغز می روند. هنگامی که در شنوایی خود با مشکل روبرو هستید، تعیین اینکه کدام قسمت از سیستم پاسخ نمی دهد، اولین قدم برای بهبود سلامت و کیفیت زندگی شما است. در واقع اولین قدم این است که شما هرچه سریع تر به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی و شنوایی شناس مراجع کنید تا با انجام آزمایشات مختلف، مشکل پیدا شده و راه حل مناسب برای آن ارائه شود.

 

کلینیک شنوایی سنجی و سمعک فراشنوا

ارزیابی شنوایی تمام سنین همراه با تجویز انواع سمعک های صددرصد نامریی از برندهای مختلف در این کلینیک با شرایط اقساطی(سمعک قسطی) انجام می شود.

02188949368

09105241071

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مهم ترین موضوعات پیرامون شنوایی
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما

کلینیک شنوایی سنجی و تجویز سمعک فراشنوا با سال ها سابقه درخشان در زمینه ارزیابی شنوایی و تجویز انواع سمعک به صورت تخصصی و حرفه ای مفتخر است که به عنوان یکی از معتبرترین کلینیک های شنوایی کشور در جهت بهبود و رضایت بیماران کم شنوایی همواره در تلاش است .هدف کلینیک فراشنوا کمک به بهبود کودکان و بزرگسالان کم شنوا عزیز است

آخرین مقالات

ساکشن گوش

ساکشن گوش

ارتباط با فراشنوا

 کلینیک مرکزی :تهران،پایین تر از پل کریم خان ،خیابان نجات الهی پلاک 176 واحد 9

بیمارستان:  آدرس تهران ، چهارراه گلوبندک ، کوچه بادامچی ، بیمارستان سیدالشهداء

دسترسی سریع

  • صفحه اصلی
  • بلاگ
  • درباره ما
  • تماس با ما

مشا.ره رایگان

لطفا مشکل خود را برایمان شرح دهید.

مشاور 1

مشاوره

Call Now Buttonتماس با فراشنوا02188949368

تست شنوایی آنلاین رایگان

کلینیک تخصصی درمان وزوز گوش و سمعک فراشنوا