جهت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید

_____

ارسال درخواست

کم شنوایی ناشی از نویز(NIHL) چیست :افراد همه روزه در معرض صداهای مختلف همچون صدای محیط اطراف، صداهای بلند و آزاردهنده، صداهای آرام ودلنشین که هرکدام ارزش و اهمیت خود را دارند.

اما تماس طولانی مدت با صداهای بلند یا صداهای آزاردهنده سبب آسیب به سلولهای مویی قرارگرفته در گوش داخلی حلزون می شوند که به موجب آن کم شنوایی حسی و مشکلات آن ایجاد می شود به این نوع کم شنوایی که ناشی از سروصدا باشد، کم شنوایی ناشی از سر و صدا (noise induced hearing loss) گفته می شود.

کم شنوایی ناشی از نویز(NIHL) ممکن است در اثر یک تماس با صدای بلند و یا در اثر مواجه مکرر با صداهای با شدت متفاوت، در دوره ای طولانی ایجاد شود.

واحد اندازه گیری بلندی صدا، دسی بل ( decibel ) می باشد.

به طور مثال ، مکالمه عادی تقریبا ۶۰ دسی بل، صدای یخچال ۴۰ دسی بل و نویز ترافیک شهری ۸۵ دسی بل بلندی دارد. صدای موتور سیکلت، ترقه و اسلحه بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ دسی بل است.

انواع صداهای بلند    

صداهای کمتر از 80 دسی بل حتی در مدا طولانی احتمال ایجاد کم شنوایی کم می باشد اما سیستم شنوایی و اعصاب گوش تحت تاثیر قرار می گیرد.

تماس با صداهای آسیب رسان موجب تخریب سلول های مویی حساس گوش داخلی و نیز عصب شنوایی می شود.

 

این ساختار ها به وسیله دو نوع صدا آسیب می بینند:

  • صدای بلند و ناگهانی مثل صدای انفجار (میزان تخریب در این حالت بیشتر می باشد)
  • صدای دایمی و طولانی مدت ( مثل صدای کارگاه چوب بری یا موسیقی های پر سر و صدا و استفاده طولانی مدت از هنزفزی و گوشی با صدای بلند)

 

همانطور که در بالا گفته شد سیستم شنوایی تا حدود زیادی نسبت به صداهای بلند مقاومت می کند اما زمانی که صدا بلند و دایمی باشد سیستم شنوایی آسیب می بیند و کم شنوایی ایجاد می شود. این مدل از کم شنوایی توسط خود بیمار نیز شناسایی نمی شود زیرا محدوده ای از سیستم شنوایی را تحت تاثیر قرار می دهد که بیشتر در محیط شلوغ نقش کمکی دارند. از این رو مراجعه به کلینیک های شنوایی سنجی جهت ارزیابی شنوایی هر ساله بسیار مهم و ضروری می باشد.

در کتب مرجع بیان شده است که هر فرد زیر 50 سال هر 3 سال یک بار باید برای تست شنوایی مراجعه کند و افراد بالای 50 سال باید هرساله از وضعیت شنوایی خود باخبر باشند تا درصورت مشکل شنوایی سریعا اقدام به تهیه سمعک با توجه به میزان کم شنوایی خود کنند.

از مشکلاتی که به واسطه کم شنوایی و همچنین عدم استفاده از سمعک بوجود میاید، احساس وزوز در گوش و سر می باشد که ممکن است به مرور به شدت وزوز گوش افزوده شود.

کم شنوایی و وزوز ممکن است یک یا دو طرفه باشد و وزوز می تواند به طور دایمی وجود داشته باشد و یا گاهی در کل عمر شنیده شود.

در هنگام تماس مداوم با صدای بلند برای حفاظت از سیستم شنوایی میتوانید از هدفون های محافظ گوش یا قالب های ضد صوت استفاده منید که هرکدام درجاتی از شدت صدا را میکاهد.

کم شنوایی ناشی از نویز(NIHL) چیست

 

پیشگیری و درمان کم شنوایی ناشی از صدا

آیا کم شنوایی ناشی از نویز قابل پیشگیری است؟

با دانستن شدت صداهای اطراف و استفاده از هدفون های محافظ جواب سوال بله است.

در مواجهه با صداهای بیش از ۸۵ دسی بل استفاده از محافظ های گوش در محیط های پر سر و صدا مفید است. حتی در کودکان یا نوزدان که سیستم شنوایی آنها ضعیفتر بوده امکان ایجاد این نوع کم شنوایی بیشتر است. انجام تست شنوایی نوزدان(تست OAE، تست ای بی ار(ABR) برای کودکان و انجام تست ادیومتری برای بزرگسالان برای شناسایی کم شنوایی مفید می باشد.

کم شنوایی ناشی از نویز(NIHL) چیست

 

علائم کم شنوایی ناشی از نویز

علایم کم شنوایی ( NIHL ) به تدریج به دنبال یک دوره مواجهه مداوم با سر و صدا افزایش می یابند.

اولین علامت این نوع کم شنوایی شنیدن صدا در محیط شلوغ سخت می باشد با پیشرفت بیماری شنیدن صدا در محیط ساکت نیز دشوار می شود. به گفته بیماران صدا شنیده می شود اما درک نمی شود.

در صورت تایید کم شنوایی از طریق تست شنوایی سنجی فرد باید برای مدتی از محیط پرسروصدا دور باشد و مجدد تست شنوایی انجام شود. نتیجه تست شنوایی یا نوار گوش در افرادی که در معرض صدای بلند قرار گرفته اند به این صورت می باشد که در تمامی فرکانس های شنوایی نرمال می باشند و تنها در فرکانس 4 کیلو و 6 کیلو(فرکانس بالا) آسیب شنوایی دیده می شود. میزان آسیب شنوایی براساس مدت زمان قرارگیری در طول روز و کل دوران قرارگیری مشخص می شود.

کم شنوایی ناشی از نویز(NIHL) چیست

 

پیشنهاد مطالعه   تنظیم سمعک کودکان و نوزادان

در صورت وجود کم شنوایی استفاده از سمعک بسیار مناسب و از بدتر شدن کم شنوایی جلوگیری می کند حتی امکان کنترل خروجی صدا بخصوص برای افرادی که در مواجهه با صدای بلند هستند بسیار مناسب است. برای اطلاعات بیشتر در مورد سمعک در زیر به انواع تکنولوژی سمعک اشاره شده است.

تکنولوژی سمعک ها

  • سمعک آنالوگ: جزء اولین سمعک های تولید شده و تنها صدا را تقویت می کند و عدم اتصال به کامپبوتر برای تنظیم سمعک(این سمعک ها تنها در چند برند سمعک وجود دارد و در اکثر برندهای سمعک از رده حخارج شده اند).

 

  • سمعک قابل برنامه ریزی: قابلیت تنظیم با کامپیوتر در این مدل از سمعک ایجاد شده است اما امکانات و برنامه سمعک بسیار محدود می باشد(این سمعک ها از رده خارج شده اند و توسط شرکت های سمعک تولید نمی شوند).

 

  • سمعک دیجیتالی: قابلیت اتصال به کامپبوتر برای تنظیم سمعک و ایجاد برنامه ها و امکاناتی نظیر سمعک وایرلس دار، سمعک نامریی، سمعک کوچک، سمعک پشت گوشی نامریی، برنامه حذف سوت سمعک، افزایش کیفیت صدا و طبیعی بودن آن، افزایش دقت در تنظیم سمعک و افزایش رضایت بیمار از خرید سمعک فراهم می شود.

 

  • سمعک هوشمند: جدیدترین تکنولوژی سمعک و تغییر برنامه سمعک به صورت اتوماتیک، سیستم وایرلس سمعک قوی تر، برنامه های انتقال فرکانسی برای سمعک کودکان، ایجاد سمعک کوچک و افزایش رضایت بیمار بیشتر از سمعک دیجیتال

 

دو رده اول در حال حاضر تولید نمی شوند و کیفیت صدای این سمعک ها مطلوب نمی باشد.

اما دو رده دیگر بسیار صدای واضح و صافی را برای بیماران کم شنوا فراهم می کنند.

کم شنوایی ناشی از نویز(NIHL) چیست

 

سمعک های دیجیتالی و هوشمند قابلیت اتصال با بلوتوث و وایرلس را دارند و بیمار می تواند به راحتی صدای تلفن و تلویزیون را بشنود و می تواند از طریق تلفن همراه خود صدای سمعک را کم و زیاد و حتی برنامه ها را تغییر دهند.

سمعک ها در انواع قیمت وجود دارد و قیمت سمعک بسته با سایز و تکنولوژی آن متغییر است. استفاده از سمعک در صورت مواجهه با صدای بلند از آسیب شنوایی جلوگیری می کند(با تنظیم دقیق خروجی سمعک).

 

کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا

تجویز انواع مدل های سمعک با پرداخت اقساط و متناسب با شرایط بیمار در کلینیک فراشنوا ارائه می شود.

02188949368 / 09105241071 / 09125241071

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مهم ترین موضوعات پیرامون شنوایی
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما

کلینیک شنوایی سنجی و تجویز سمعک فراشنوا با سال ها سابقه درخشان در زمینه ارزیابی شنوایی و تجویز انواع سمعک به صورت تخصصی و حرفه ای مفتخر است که به عنوان یکی از معتبرترین کلینیک های شنوایی کشور در جهت بهبود و رضایت بیماران کم شنوایی همواره در تلاش است .هدف کلینیک فراشنوا کمک به بهبود کودکان و بزرگسالان کم شنوا عزیز است

آخرین مقالات

ساکشن گوش

ساکشن گوش

ارتباط با فراشنوا

 کلینیک مرکزی :تهران،پایین تر از پل کریم خان ،خیابان نجات الهی پلاک 176 واحد 9

بیمارستان:  آدرس تهران ، چهارراه گلوبندک ، کوچه بادامچی ، بیمارستان سیدالشهداء

دسترسی سریع

  • صفحه اصلی
  • بلاگ
  • درباره ما
  • تماس با ما

مشا.ره رایگان

لطفا مشکل خود را برایمان شرح دهید.

مشاور 1

مشاوره

Call Now Buttonتماس با فراشنوا02188949368

تست شنوایی آنلاین رایگان

کلینیک تخصصی درمان وزوز گوش و سمعک فراشنوا