جهت مشاوره رایگان شماره خود را وارد کنید

_____

ارسال درخواست

بهترین درمان وزوز گوش

مهمترین علت شروع وزوز گوش

در ابتدا باید گفته شود که وزوز گوش بیماری نیست و تنها عارضه یک بیماری می باشد. به طور مثال سرماخوردگی سبب گلو درد می شود.

حال چه عواملی در ایجاد وزوز گوش نقش دارند، به خاطر داشته باشید که عامل های متعددی می توانند در وزوز گوش نقش دارند. 

از مهمترین عامل ایجاد وزوز گوش، کم شنوایی می باشد. کم شنوایی در سنین بالا(دهه 5 به بالا) که به علت پیرگوشی می باشد وزوز گوش نیز بسیار شایع می باشد. به این علت که در حالت پیرگوشی بیمار در بعضی محیط ها صدا را به خوبی درک نمی کند و علت آن را افزایش سن و پیری می داند دیگر اقدام به ارزیابی شنوایی و رفع مشکل کم شنوایی(استفاده از سمعک گوش) نمی باشد.

امروزه استفاده از هندزفری بین جوانان بسیار شایع شده است به دلیل عدم کنترل خروجی صدا توسط هدفون و قرارگرفتن در داخل کانال گوش(صدا در کانال گوش بلندتر می شود) احتمال آسیب شنوایی بیشتر می شود.

کم شنوایی و وزوز گوش  

مشکل کم شنوایی ناشی از هندزفری این می باشد که خود فرد احساس کم شنوایی نمی کند و زمانی که مشکل حاد در ارتباطات و درک صدا پیدا می کند درمان و استفاده از سمعک بسیار سخت می شود.

به دلیل عدم بررسی سالانه ادیومتری، هیچ گاه از وضعیت شنوایی خود اطلاعی نداریم برهمین اساس بعد از ایجاد کم شنوایی و وزوز گوش بیمار به دنبال درمان و پیشگیری از وزوز گوش می رود.

نکته:خوشبختانه برای افرادی که در اثر کم شنوایی دچار وزوز گوش شده اند استفاده از سمعک های مخصوص وزوز گوش در بالای 90 درصد موارد موثر می باشد و بیمار هیچ آزاردهندگی نسبت به وزوز ندارد. 

لازم است برای افراد با سن بالای 50 سال، هر سال یکبار تست شنوایی انجام شود و برای افراد زیر 50 سال هر دو تا سه سال تست شنوایی مناسب می باشد.

دومین عامل ایجاد وزوز گوش، ضربه روحی شدید یا مشکلات احساسی شدید به فرد می باشد. ضربه روحی شدید سبب تحریک سیستم کنترل کننده احساسات(سیستم لیمبیک) و ایجاد وزوز گوش می شود.

عامل دیگری که در وزوز نقش دارد بیماری های گوش می باشند که وزوز یکی از عوارض یا نشانه های آن می باشد. به طور مثال به بیماری منییر(احساس پری، کم شنوایی، وزوز گوش و سرگیجه) یا تومورهای عصب شنوایی می توان اشاره کرد.

استفاده از داروهایی نظیر قرص آسپیرین نیز سبب ایجاد وزوز گوش می شوند اما بعد از قطع مصرف دارو وزوز گوش نیز قطع می شود.( اما در نظر داشته باشید که بسیاری از بیماران به دلیل مشکلات قلبی و عروقی یا دیگر بیماری ها نمی توانند مصرف دارو را قع کنند)

دیگر عواملی که در تولید وزوز نقش کوچکی دارند: جرم گوش، مشکلات عروقی(وزوز ضربان دار)، مشکلات ماهیچه(انقباض ماهیچه های گوش میانی)، قند و چربی خون. استفاده از هندزفری یا در معرض قرارگیری با صدای بلند یکی از مهمترین عوامل ایجاد وزوز گوش می باشد.

ارزیابی اولیه وزوز گوش:

مشاوره وزوز گوش

در ابتدا باید از بیمار در مورد وزوز گوش سوال شود:

در یک گوش وجود دارد یا هر دو گوش، شدت وزوز ثابت است یا تغییر می کند، چه عواملی سبب تغییر شدت وزوز می شوند، فرکانس وزوز ثابت است یا متغیر، با عصبانیت و استرس وزوز بدتر می شود، با استفاده از دارو ارامبخش وزوز تغییری می کند.

به یاد داشته باشید که استرس در تولید وزوز گوش و بدتر شدن علایم آن نقش اساسی دارد و اگر بهترین روش های درمانی برای رفع وزوز گوش انجام شود اما بیمار به کنترل استرس، عصبانیت، غذای مناسب و … توجه نکند، وزوز هیچ تغییری نمی کند.

بسیاری از مراجعین بعد از مدت طولانی به کلینیک شنوایی مراجعه می کنند و زمانی که در مورد تاخیر در مراجعه به کلینیک سوال می شود، بیمار بیان می کند که در ابتدا فکر می کند که این صدا(وزوز گوش) به دلیل افزایش سن طبیعی می باشد و باید آن را تحمل کند یا با بیان اینکه سن من بالاست و این مسایل طبیعی است از مراجعه به مطب شنوایی سنجی خودداری می کنند و به مرور وزوز گوش نیز بدتر می شود و رفع یا کاهش شدت آن سخت تر می شود.

بهترین درمان وزوز گوش

 

پیشنهاد مطالعه   درمان وزوز گوش با عمل جراحی

درمان های خانگی وزوز گوش:

* عدم استرس، اضطراب و عصبانیت

* خواب مناسب و به دور از خستگی

 *انجام ورزش (به دلیل افزایش گردش خون در تمامی مناطق بدن و خونرسانی و ترمیم مناطق آسیب دیده بیشتر )

*عدم مصرف غذاهای فست فود

*عدم مصرف سیگار یا الکل

درمان وزوز گوش

 

جدیدترین روش های درمانی وزوز گوش:

توجه شود که روش های درمانی بینان شده در اینجا نسبت به سایر روش های بکاررفته جهت درمان وزوز کارامدتر می باشند اما با این وجود درمان و روش قطعی برای وزوز گوش معرفی نشده است.

بسیاری از مقالات پیشنهاد کرده اند که اگر وزوز یا حتی سرگیجه گوش در مراحل اولیه می باشند، ویتامین های خانواده B در کنترل و کاهش و حتی رفع وزوز گوش بسیار کمک کننده می باشند.

در صورت وجود وزوز عروقی یا ماهیچه ای که محل آن گوش میانی (وزوز محیطی) می باشد از لیزر گوش استفاده می شود. به این حالت که سر لیزر در داخل کانال گوش قرار می گیرد و با گرم کردن عروق و ماهیجه های گوش میانی سبب رفع وزوز گوش می شوند.

لیزردرمانی وزوز گوش

وزوز ناشی از کم شنوایی گوش (روش صدا درمانی): برای جبران شنوایی فرد باید از سمعک مناسب استفاده کرد. امروزه با تکنولوژی جدید سمعک ها علاوه بر تقویت صدا، برنامه های وزوز گوش با تنوع در ارائه تمامی صداها وجود دارد. اما باید قبل از اینکه انتخاب سمعک و تجویز سمعک انجام شود تست شنوایی (جهت تعیین شنوایی در فرکانس هیای مختلف) و ارزیابی وزوز گوش (تعیین شدت و فرکانس وزوز) انجام شود.

با انجام ارزیابی وزوز گوش به راحتی می توان با ارائه صدایی به مدت 60 ثانیه در فرکانس وزوز گوش و در شدتی بالاتر از وزوز، تاثیر صدادرمانی بر وزوز گوش را مشاهده کرد.

همچنین دیده شده است که فرد با شنوایی نرمال دارای وزوز گوش می باشد. در این حالت می توان از سمعک با برنامه های وزوز استفاده کرد یعنی سمعک هیچ صدایی را تقویت نمی کند و فقط در فرکانس وزوز صداهای مختلف را ارائه می دهد.

سمعک و وزوز گوش

در موارد شدید وزوز از داروهای قوی آرامبخش جهت تسکین سیستم عصبی یا داروهای کنترل وزوز که توسط متخصص روان پزشک یا پزشک گوش حلق و بینی  تجویز می شود.

کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا

کلینیک شنوایی و سمعک فراشنوا با تجهیزات و روش های درمانی جدید در جهت درمان یا کاهش آزاردهندگی وزوز گوش فعالیت دارد. استفاده از روش های تحریک الکتریکی، ویتامین درمانی، صدادرمانی، روش های TRT، سمعک های مخصوص وزوز گوش، متخصص روان شناس و سایر روش های درمانی براساس شناسایی نوع الگوی و علت وزوز گوش انجام می شود.

برای مشاوره و تعیین وقت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

02188949368

09105241071

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مهم ترین موضوعات پیرامون شنوایی
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با فراشنوا

تست شنوایی آنلاین رایگان

کلینیک تخصصی درمان وزوز گوش و سمعک فراشنوا